میانجیگری امارات برای گسترش روابط اعراب و اسرائیل

به گزارش الف، مقامات اماراتی با بی توجهی به خواسته های فلسطین، روز به روز درهای این کشور را به روی رژیم صهیونیستی باز می کنند و امروز با ایجاد یک توافق تجاری بزرگ، به عنوان میانجی برای بهبود روابط اردن و اسرائیل شناخته می شود.

منابع زیادی اخیراً از توافق اردن، امارات و رژیم صهیونیستی برای راه اندازی مزرعه خورشیدی در صحرای اردن خبر دادند که شرکت انرژی ابوظبی المصدر این پروژه را راه اندازی کرد.

اسرائیل تا زمانی که زمینه مناسبی برای ساخت میدان های انرژی خورشیدی وجود نداشته باشد، به انرژی پاک نیاز دارد و اردن برخلاف اسرائیل، این فرصت را دارد که امارات متحده عربی برای بهبود روابط بین اسرائیل و اردن تلاش می کند.

به گفته منابع مختلف، این توافق نشان دهنده اهمیت استراتژیک اردن برای رژیم صهیونیستی است، هرچند روابط دو کشور در زمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل، تیره بود.

سرویس نظارت اسرائیل در اکتبر گذشته هشدار داد که دهه ها بی دقتی کابینه اسرائیل تل آویو را برای بحران آب و هوایی بعدی آماده نکرده است. گلخانه را به صفر برسانید.

اسرائیل همچنین در اکتبر 2021 اعلام کرد که قصد دارد سالانه 50 میلیون متر مکعب آب به اردن بفروشد که بزرگترین فروش آب شناخته شده در تاریخ دو کشور است. گیدئون برومبرگ، مدیر EcoPace اسرائیل، تاکید کرد که این اقدام مبتنی بر سخاوت و بخشش اسرائیل نیست. بلکه اردن با بیابان های وسیع خود دارای مزیت رقابتی در تولید انرژی خورشیدی ارزان است.

توافق جدید موجی از خشم را در اردن برانگیخته است و راه را برای همه مسائل عادی سازی، به ویژه نادیده گرفتن آرمان فلسطین و ایده آل بدون هزینه سیاسی هموار می کند. چنین توافقاتی به صورت مخفیانه و پشت پرده انجام می شود و مقامات در تلاش هستند تا مردم اردن را متقاعد کنند که در پس این توافقات، منافع حیاتی مردم فلسطین و اردن نهفته است.

اسرائیل با ایجاد این توافق می‌خواهد بر روح ملی اردن مسلط شود و به شهروندان اردنی پیشنهاد دهد که دسترسی آنها به آب و انرژی این بار به ارتباط آنها با دشمن بستگی دارد. البته این یک بازی سیاسی، رسانه ای و روانی است و به گفته بسیاری از کارشناسان و ناظران، هدف آن معرفی یک توافق پر انرژی تر با دیگر کشورهای عربی است که این بار از دروازه های بسیار عریض اردن وارد می شود.

گلف آنلاین در گزارشی اعلام کرد که این توافق نتیجه امروز نیست و بحث در مورد آن اخیراً تحت نظارت ایالات متحده آغاز شده است که قرار بود در اوایل سال جاری در جریان اجلاس آب و هوای گلاسکو انجام شود. اما تل آویو خواستار به تعویق افتادن این موضوع تا زمان رای گیری کابینه درباره بودجه بود.

«پیگیری اسرائیل از این توافق اهداف دیگری دارد. از یک طرف، رژیم اسرائیل برای ساخت این پروژه کاری انجام نمی دهد، زیرا یک شرکت اماراتی این نیروگاه را می سازد و پس از آن اسرائیل، چه الان باشد چه نباشد، مقداری کمبود انرژی خواهد داشت. 2030 و از صحرای اردن در تولید انرژی استفاده خواهد کرد.

همچنین می توان گفت رژیم اسرائیل از طریق این توافق به دنبال تقویت روابط خود با کشورهای سازشکار عربی است در حالی که مردم این کشورها رویکرد متفاوتی نسبت به دولت خود دارند و مانند مردم اردن به مخالفت و رد این توافق ادامه می دهند. . مکرر گفت. اتصالات اعتراض کردند.

اردن با مشکلات اقتصادی زیادی در زمینه انرژی و آب مواجه است و می خواهد از این مشارکت با حل مشکل آب از طریق کارخانه آب شیرین کن در حال ساخت در شمال کشور استفاده کند. اما از این حیث با مخالفت ملت و اقشار اجتماعی جامعه خود مواجه است.

امارات نیز از طریق این توافق سخت کار می کند تا بقیه جهان عرب را به سمت عادی سازی روابط با اسرائیل سوق دهد.

با اعلام موفقیت این پروژه، امارات می تواند در کوتاه مدت اشتهای سایر کشورهای عربی را که از مشکلات اقتصادی بزرگ رنج می برند، باز کند و بدین ترتیب این کشورها به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حرکت خواهند کرد.

آب برق یک ایده صرفا اماراتی است که در آن دولت اردن سعی دارد بسیاری از اقشار جامعه را که به بهانه اعلام کمبود آب به این توافق اعتراض کرده اند را متقاعد کند.

این توافق می تواند وضعیت درگیری جدیدی ایجاد کند و نشان دهد که آنچه زمانی «معامله قرن» نامیده می شد، بی سر و صدا و در همبستگی با دولت جدید ایالات متحده انجام می شود و با توجه به بحران اقتصادی و سیاسی در اردن، پیامدهای بسیاری در پی خواهد داشت. امارات برای اردن خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید