مکانیسم لخته خون کشنده کشف شده است

مکانیسم لخته شدن خون

انجمن 24- حدود 80 درصد از مرگ و میرهای ناشی از دیابت نوع 2 مربوط به ترومبوز (لخته شدن خون در رگ ها) است. مدت‌ها تصور می‌شد که پروتئین‌هایی که توسط رگ‌های خونی آسیب‌دیده ترشح می‌شوند باعث لخته شدن خون می‌شوند.

مطالعات اخیر محققان بیمارستان بریگام در ایالات متحده نشان می دهد که ترومبوز بر اساس محرک و مکانیسم دیگری است. بر اساس این مطالعه، یک نشانگر زیستی به نام کانال یونی حسی مکانیکی (PIEZO 1) در این فرآیند فعال می شود. محققان در آزمایشگاه در حال بررسی اثرات و پتانسیل این کانال به عنوان یک هدف درمانی جدید برای پیشگیری از ترومبوز یا شناسایی افراد در معرض خطر هستند.


بیشتر بخوانید: Omicron هنوز در کشور در حال رشد است


این مکانیسم نه تنها در افراد مبتلا به دیابت، بلکه در لخته شدن خون نیز نقش دارد. بر اساس این مطالعه، افزایش گلوکز خون منجر به افزایش PIEZO 1 در نمونه خون می شود و می تواند طیف وسیعی از واکنش ها را در افراد دیابتی ایجاد کند که منجر به لخته شدن خون می شود.

محققان سپس PIEZO 1 را مهار کردند و دریافتند که می‌توان از لخته شدن خون در افراد مبتلا به قند خون بالا جلوگیری کرد. این مطالعه باید همه جوانب را بررسی کند. اما امیدوار است در پیشگیری از لخته شدن خون در افراد مبتلا به دیابت و بیماری های مرتبط با آن موثر باشد.

نتایج این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

  ارمنستان به اغراق علی اف علیه ایران پاسخ می دهد

دیدگاهتان را بنویسید