مقتدی صدر به تعلیق پارلمان عراق واکنش نشان داد

رئیس فراکسیون صدر عراق در سخنانی به تعلیق هیئت منتخب پارلمان تا رسیدگی به شکایت از عدم مشروعیت اولین جلسه پارلمان واکنش نشان داد.

«اگر تصمیم دادگاه عالی فدرال بدون فشار احزاب مختلف گرفته شده است، این اولین گام برای تشکیل اپوزیسیون در پارلمان و عدم خشونت علیه تشکیل دولت اکثریت ملی است.

وی ابراز امیدواری کرد که مخالفان در راستای منافع عمومی کار کنند و ضرب الاجل های تعیین شده در قانون اساسی و همچنین نیازهای مردم عراق و تمایل آنها برای تسریع روند تشکیل دولت را در نظر بگیرند. اجازه دهید فاسد عمل کند نه اینکه مانع تشکیل حکومت شود تا غنایم سیاسی به دست بیاورد.

رهبر حزب صدر عراق همچنین خاطرنشان کرد: منافع ملت فراتر است و از منافع حزبی، فرقه ای و سیاسی ارزشمندتر است.

وی ادامه داد: چون به اخلاق حکومت اکثریت ملی پایبند هستیم، اپوزیسیون را ملی می خواهیم.

این اظهارات پس از آن بیان شد که دادگاه عالی فدرال عراق حکم داد که هیئت رئیسه پارلمان عراق که روز یکشنبه انتخاب شد، از باسم حسن و محمود داود، دو نماینده پارلمان، علیه رئیس جمهور محمد الحلبوسی و دو معاونش شکایت خواهد کرد. آزمایش. تعلیق تجدیدنظر برای اولین جلسه مجلس.

درگیری‌های لفظی بین اعضای «چارچوب هماهنگی» و دیگر اعضای فراکسیون صدر در جلسه انتخاب رئیس جدید پارلمان عراق و دو معاونش در روز یکشنبه رخ داد که محمود المشهدانی سخنگوی سنی‌ها وخیم شد و به بیمارستان منتقل شد.

مسن ترین نماینده مجلس ریاست اولین جلسه مجلس جدید را بر عهده خواهد داشت که برای انتخاب رئیس جمهور و دو معاونش تشکیل می شود.

محمد الحلبوسی روز یکشنبه با 200 رای موافق در مقابل 14 رای مخالف، محمود المشهدانی، ریاست پارلمان عراق را به دست آورد. پس از این انتخابات، چارچوب هماهنگی اعلام کرد که نتیجه جلسه را نمی پذیرد و به دادگاه عالی فدرال تجدید نظر خواهد کرد.

این اولین جلسه پارلمان عراق از زمان تایید نتایج انتخابات توسط دادگاه فدرال عراق است که در 10 اکتبر برگزار شد و طی آن صدر با 73 کرسی مقام اول را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید