معلمان مطالبات خود را می گویند/ وعده وزیر آموزش و پرورش هم در زمین ماست

معلمان مطالبات خود را می گویند/ وعده وزیر آموزش و پرورش هم در زمین ماست

انجمن 24 ، سابق: کسانی که به نوعی به دلیل علاقه به تدریس وارد سیستم آموزشی شده اند و سال ها صادقانه به نسل آینده ایران آموزش داده اند و به تدریج در حرفه خود صاحب نظر شده اند، اکنون از ظلمی که در حق آنها می شود گله مند هستند. تعدادی از آنها معلم هستند که بسیاری از آنها به عدم اجرای قانون استخدام معلم معترض هستند و حتی تجمع اعتراضی ترتیب داده اند.

این معلمان در اعتراض به عدم اجرای تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف شغلی معلمان مصوب 3 شهریور 1397 مجلس شورای اسلامی مقابل وزارت آموزش و پرورش تحصن کردند.

به گزارش جامعه 24، این معلمان پس از گذراندن دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و گذراندن مراحل مختلف گزینش و داشتن کد شخصی باید به صورت رسمی در وزارت آموزش و پرورش استخدام می شدند. تعدادی از آنها باید در دو مقطع تحصیلی جذب می شدند و در مرحله سوم یعنی دی ماه امسال باید 12 میلیون و 800 هزار نفر استخدام می شدند که این تاریخ به بهمن ماه موکول شد و پس از پایان بهمن ماه این وعده محقق شد. ناموفق

بر اساس برنامه ششم توسعه، این مصوبه مجلس شورای اسلامی باید تا پایان سال جاری اجرایی شود. تا پایان این تاریخ، این حکم دیگر لازم‌الاجرا نخواهد بود و انتصاب این معلمان ممکن است در عمل لغو شود.

پس از این اعتراضات با تعدادی از معلمان صحبت کردیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

چالش های معلمان با شهریه

یک معلم آموزش و پرورش با ناراحتی و نگرانی از وضعیت موجود به جامعه 24 می گوید: در قانون اصلاح تبصره (10) ماده (17) قانون تعیین تکلیف معلمان و مربیان سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش مصوب شد. در تاریخ 2 شهریور 1395، 88000 نفر به سه گروه تقسیم شدند، زیرا دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی نتوانستند این تعداد را ساماندهی کنند.

  باند قاچاق اسلحه و مهمات در خوزستان منهدم شد

بیشتر بخوانید: تجمع اعتراضی معلمان درس در مقابل آموزش و پرورش / درس قربانیان وعده های ناقص + فیلم


این معلم حق التدریس می افزاید: ما سومین گروهی هستیم که توسط دو گروه اول ارزیابی می شویم و تفاوتی بین ما نیست. در پایان دوره ما هنوز تصمیم نگرفته ایم.

وی می گوید: به نظر می رسد وزارت آموزش و پرورش هنگام صدور این تصمیم با سازمان اداری و کارگری کشور اختلاف دارد. بر اساس قانون، سازمان استخدامی در صدور احکام ما را در اولویت قرار داده است، اما وزارت آموزش و پرورش گروه هایی را در اولویت قرار داده است که نمی دانند چگونه وارد نظام آموزشی شده اند.

وعده وزیر آموزش و پرورش محقق نشد

یکی دیگر از معلمان معترض به شهریه به جامعه 24 گفت: در 23 باخمن همکارانم مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند و به وزیر اعتراض کردند. وزیر سپس اعلام کرد که این احکام تا یک هفته دیگر صادر می شود، اما از آن زمان تاکنون نه تنها حکمی صادر نشده، بلکه هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و مسئولان وزارت آموزش و پرورش و دولت نیز پاسخگو نیستند.

معلم دیگری که سه سال سابقه خدمت به عنوان حق التدریس دارد نیز به جامعه ۲۴ می گوید: «از ابتدا باید استخدام می شدیم که نشد. ابتدا با 700 هزار تن حقوق در آموزش و پرورش شروع به کار کردیم و گفت: انجام دادیم و الان با حقوق دو میلیون و 380 هزار تن کار می کنیم و حتی حق فرزند و سنوات هم نداریم.

  نماینده تبریز: امیدی به احیای برجام نداریم

معلم دیگری نیز در این اعتراض خاطرنشان کرد: 8 سال سابقه کار در آموزش و پرورش دارم. یکی دیگر از مشکلات مربیان معلم این است که برخی از آنها در مناطق دورافتاده و روستایی با وجود همه سختی ها مجبورند در چند کلاس تدریس کنند و هیچ کارمندی وقتی بخواهد از حقوق خود صحبت کند صدای آنها را نمی شنود.

معلمان در تابستان شهریه ندارند!

معلم دیگری می گوید: اکثر همکاران ما متاهل هستند و زندگی سختی دارند و معلمان آموزش تابستانی ندارند و باید هزینه این سه ماه را خودشان بپردازند.

به گفته یکی از این معلمان که در یکی از روستاها تدریس می کند، همچنین می گوید: حقوق معلمان یک سوم معلمان رسمی و پیمانی است و شرایط کاری آنها سه برابر معلمان رسمی و پیمانی سخت تر است و علاوه بر آن این حقوق ها دارای امتیازات کمی هستند.و از امکانات رفاهی محروم هستند.

به گزارش جامعه، 24 معلم حق التدریس که پس از قبولی در دو آزمون (کتبی-عملی) و احراز صلاحیت گزینش و گذراندن دوره های تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی خود راهی آموزش و پرورش می شوند، انواع مشکلات و معضلات را در کشور ایجاد می کنند. و فرزندانش خدمت می کنند اما این خدمت با نارضایتی شدید مسئولان آموزش و پرورش مواجه شده است و شاید به همین دلیل است که هر از گاهی خبر تجمع اعتراضی این معلمان در رسانه ها منتشر می شود.

شاید اگر در گذشته های دور آینده نگری وجود داشت و معلمان بدون ضوابط و شرایط و خارج از قانون وارد برنامه درسی نمی شدند و در بدنه وزارت آموزش و پرورش قرار نمی گرفتند، اکنون دولت به راحتی می توانست استخدام کند. معلمان مصمم هستند که نیازهای خود را برآورده کنند.

  برنامه های ویژه برای توسعه پرداخت الکترونیکی هزینه ها

با این تفاسیر و صحبت ها، مشکلات این معلمان همچنان پابرجاست و باید از وزارت آموزش و پرورش سوال کرد که چه زمانی مشکلات این معلمان بررسی و حل می شود؟!

دیدگاهتان را بنویسید