مصرف انرژی کد ارزهای غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر است

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو «محمد هدادادی» گفت: نیاز به تامین برق و گاز با قیمت های دستوری و یارانه ای یکی از مهم ترین عوامل گسترش برداشت غیرقانونی ارز در کشور و تصمیم اصلی برای مقابله با آن است. این قیمت حامل های انرژی است.

وی با بیان اینکه استخراج غیرقانونی رمز ارز مانند قاچاق سوخت است، خاطرنشان کرد: همانطور که اختلاف قیمت سوخت در داخل و خارج از کشور منجر به پدیده قاچاق سوخت در مرزها می شود، قیمت برق در ایران و سایر کشورها نیز تفاوت قابل توجهی دارد. کشورها. این امر منجر به گسترش پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارز شده است.

پیمانکار طرح برق رسانی با کد ارزی افزود: برآورد می شود حدود 10 درصد کسری گاز پیش بینی شده در کل کشور در زمستان امسال نیز ناشی از برداشت غیرقانونی کد ارزی باشد.

به گفته وی، نسبت قیمت برق در ایران با سایر کشورها یک بیستم و در مواردی حتی تا هشتاد هم می رسد که این موضوع استخراج غیرقانونی رمز ارز در ایران را تشدید کرده و مبارزه با آن را دشوار کرده است.

هدادی افزود: کسب سود از حفاری غیرمجاز در واقع سوء استفاده از رانت برای دسترسی به برق یارانه ای است که آثار منفی جبران ناپذیری بر اقتصاد، صنعت و محیط زیست کشور دارد.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که حدود 20 درصد کسری برق در تابستان امسال به دلیل بهره برداری از مراکز حفر کد ارزی است و پیش بینی می شود حدود 10 درصد از کسری گاز پیش بینی شده در سراسر کشور در زمستان امسال باشد. همچنین به دلیل فعالیت غیرقانونی استخراج رمز ارز.

پیمانکار پروژه برق رسانی رمزارز در شرکت توانیر با اشاره به اینکه این میزان خسارت توسط کمتر از یک درصد متخلفان به کل جامعه تحمیل می شود، ادامه داد: کمبود برق و گاز در فصول گرم و سرد سال منجر می شود. به قطع برق بزرگ این امر نیز در شرایط سخت اقتصادی کشور منجر به تورم و بیکاری می شود.

وی عدم الزام قانونی برای شفاف سازی واردات، فروش و استفاده از دستگاه های ناکارآمد برای حفاری رمز ارز و همچنین عدم بازدارندگی جریمه حفاری غیرمجاز را از نقاط ضعف قوانین و مقررات جاری کشور در هنگام کار با حفر غیرمجاز ارز گفت: برای رفع این نواقص پیش نویس لازم در خصوص استخراج ارزهای رمزنگاری شده اتخاذ شده است.

به گفته پیمانکار پروژه تامین برق ارزهای دیجیتال، در شرکت توانیر، در پروژه جدید بازیابی رمزارز اطلاعات اکانت تمامی دستگاه های بازیابی ارز دیجیتال از لحظه ورود به کشور یا تولید در داخل و تا لحظه نصب و استفاده در مجاز و مراکز استخراج قانونی کد ارز در کل سامانه معاملات وزارت صمت ثبت می شود.

هدادی با بیان اینکه عملیات باید به گونه ای تعریف شود که بتوان دستگاه ها را رهگیری کرد، گفت: بر این اساس هرگونه تجهیزات معدنی که اطلاعات آن در سامانه موجود نباشد به عنوان ماینر غیرمجاز ضبط و معدوم می شود.

وی در خصوص جرایم مربوط به استخراج غیرقانونی رمز ارز گفت: اگر شخصی برای اولین بار اقدام به استفاده از برق یا گاز یارانه ای برای استخراج کد ارزی کند، انتقال برق یا گاز به محل تخلف انجام می شود. حداکثر تا سه ماه قطع شود.» و خسارات تا 5 برابر ارزش برق یا گاز مصرفی برای استخراج رمز ارز به قیمت صادراتی بر عهده متخلف خواهد بود.

هدادی افزود: همچنین در صورت تکرار قانون متخلف علاوه بر جرایم فوق مجازات وی حبس و قطع دائم و همچنین اخذ برق یا گاز از محل وقوع تخلف خواهد بود.

مجری طرح تامین ارز دیجیتال در شرکت توانیر با بیان اینکه اعمال تحریم های مندرج در لایحه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، ابراز امیدواری کرد: فعالیت غیرقانونی که امنیت اقتصادی و تامین انرژی پایدار را در کشور از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید