مشکل مسلمانان انگلیسی با سامانه جدید عربستان برای ثبت نام حج – خبر زنده

به گزارش فارس، رسانه های انگلیسی روز یکشنبه گزارش دادند تعدادی از مسلمانان این کشور که داوطلبانه برای انجام مناسک حج به عربستان سفر می کنند، در سیستم جدید ثبت نام در عربستان با مشکل مواجه شده و نتوانسته اند به این کشور پرواز کنند.

به گزارش وب سایت بی بی سی، شورای زائران بریتانیا اعلام کرد روز شنبه به 12 نفر گفته شد که نمی توانند به عربستان سعودی پرواز کنند زیرا بلیط الکترونیکی و حج به موقع صادر نشده است. آنها باید به خانه می رفتند و منتظر خبر بودند.

عربستان سعودی اخیراً یک پورتال آنلاین راه اندازی کرده است که در آن مسلمانان از اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا در صورت تمایل به شرکت در مراسم حج امسال که از ماه جولای آغاز می شود، باید ثبت نام کنند. افزایش ناگهانی هزینه ها زائران اروپایی را نیز ناراحت کرد. افزایش مخارج از 6000 به بیش از 10000 برای هر نفر در بریتانیا انتقاداتی را برانگیخته است.

رئیس شورای زائران بریتانیایی گفت: 250 مسافر از جمله ادل رشید بازیکن انگلیسی کریکت قادر به پرواز نیستند.

مسلمانان بریتانیا در گفت و گو با بی بی سی از ناراحتی سیستم ثبت نام آنلاین و سردرگمی مقامات سعودی برای پاسخگویی و اطلاع رسانی به موقع شکایت کردند. در همین حال، عربستان سعودی اعلام کرده است که در سال جاری پس از پایان اپیدمی ولیعهد، پذیرای یک میلیون نمازگزار خواهد بود.

کارشناسان بر این باورند که سیستم ابداعی ثبت نام در عربستان سعودی برای زائرانی که در مناسک حج شرکت می کنند شکست خورده است و آن طور که ادعا می شود کار نمی کند.

  تصویب تثبیت فوری عوارض مدیریت ترافیک در سال 1401

یاسمین قریشی، نماینده پارلمان بریتانیا، پیشتر از دولت عربستان خواسته بود که این سیستم جدید را به سال آینده موکول کند.

در پاسخ، وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که از اوضاع آگاه است و می‌داند که مشکلات حل نشده است و مقامات همچنان به دنبال اطلاعات از مقامات سعودی هستند.

اخیراً نهادهای حقوق بشر و نهادهای سیاسی، علما، وعاظ و بسیاری از افراد سازوکاری برای مقابله با «امنیت» حج و مرگ توسط مقامات سعودی ایجاد کرده‌اند.

شرکت کنندگان در این سازوکار بیانیه ای با عنوان «حج امن نیست» منتشر کردند و در آن می گویند: «وجود اماکن مقدس در جغرافیای حکومت سعودی، این کشور را ملزم به رعایت حقوق نمازگزاران می کند. نه به عنوان بهترین دولت و بالاترین نهاد نظارتی و مدیریتی، بلکه به دلیل موقعیت جغرافیایی مکه و مدینه که در محدوده جغرافیایی عربستان قرار دارد و آن را بر آن واجب کرده است.»

دیدگاهتان را بنویسید