مسکو هیچ برنامه ای برای حمله به اوکراین ندارد

به گزارش ایسنا، آیا احتمال وقوع جنگ بیشتر از گذشته است؟ وی برای گفتگو در مورد تحولات اخیر در منطقه یورو با ولادیمیر چیژوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا گفتگو کرد.

یورونیوز: سفیر، از اینکه با ما هستید بسیار متشکرم. اجازه دهید با یک سوال روشن شروع کنم: آیا روسیه آماده حمله به اوکراین است یا همه اینها یک بلوف است؟

چیژوف: “این در مورد آمادگی نیست. روسیه هیچ برنامه ای برای حمله به اوکراین یا کشور دیگری ندارد. این یک بلوف است که نه در روسیه، بلکه در کشورهایی ساخته شده است که اکنون این پیام هیستریک را در اروپا و جهان منتشر می کنند.

یورونیوز: شما یک پیام هیستریک گفتید. اما این یک واقعیت است که روسیه اولین کشوری بود که سلاح و سیستم های حمله را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرد. اگر این یک چالش مستقیم برای حاکمیت یک کشور نیست، پس چیست؟

چیژوف: «تعجب خواهید کرد که ناتو چه تعداد سلاح تهاجمی در مرزهای روسیه مستقر کرده است. نه از پایگاه های نظامی و غیره. “من می خواهم آماری را اضافه کنم. به عنوان مثال، تعداد پروازها در مرزهای روسیه در منطقه دریای سیاه در سال گذشته 60 درصد افزایش یافته است.

یورونیوز: شما تهدیدی جدی برای امنیت خود از جانب ناتو دیدید، اما همین کار را کردید و هزاران نیرو را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کردید. اکنون چه چیزی برای روسیه در خطر است؟

چیژوف گفت: «امنیت ملی روسیه در معرض تهدید است. به همین دلیل است که روسیه ابتکاری را در قالب پیش نویس توافقنامه با ایالات متحده و کشورهای عضو ناتو پیشنهاد کرده است که در واقع شامل تعدادی تعهدات توافق شده در 30 سال گذشته پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است. زمانی بود که ناتو قول داد به شرق گسترش ندهد. به گفته وزیر امور خارجه وقت آمریکا، «نه یک اینچ» در شرق. از آن زمان تاکنون، ما با پنج موج گسترش ناتو به سمت شرق مواجه بوده ایم. بنابراین وقتی امروز برخی از مردم نگران نزدیک شدن روسیه به ناتو هستند، باید گفت که این روسیه نیست که به ناتو نزدیک می شود، بلکه ناتو است که به روسیه نزدیک می شود.

  حفاری ها با نمایندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی دیدار کردند

یورونیوز: اما همانطور که گفتید روسیه خواسته های خود را مطرح کرده است، از جمله پایان دادن به گسترش ناتو به شرق و پایان دادن به جاه طلبی های اوکراین برای پیوستن به ائتلاف. اما آیا اقدام شما تلاشی برای بازگرداندن حوزه های نفوذ قدیمی شوروی نیست؟ این همان کاری است که شما انجام می دهید؟

چیژوف: “نه. در واقع، آنچه در هفته‌ها و ماه‌های اخیر از غرب شنیده‌ایم، چه از آمریکا، چه از ناتو و چه از اتحادیه اروپا، تکرار این اصل است که همه کشورهای مستقل حق دارند تدابیر امنیتی خود را داشته باشند و درهای ناتو. برای همه باز است اما من فکر می کنم آنها همیشه بخش دوم فرمول را که در واقع در استانبول در سال 1999 مورد توافق قرار گرفت، از دست می دهند، و می توانم از منشور امنیت اروپا نقل کنم: «هر کشور شرکت کننده از حق برابر برای امنیت برخوردار است. او خوشحال است. ما مجدداً بر حق هر کشور برای انتخاب آزادانه و تغییر ترتیبات امنیتی خود، از جمله در توسعه توافقنامه‌های اتحاد، تأکید می‌کنیم.» اما ناتو تکامل نیافته است. او گفت: «هر کشوری حق بی طرفی دارد. هر یک از کشورهای شرکت کننده در این زمینه به حقوق دیگران احترام می گذارند و امنیت خود را به قیمت از دست دادن امنیت سایر کشورها تقویت نمی کنند.»

یورونیوز: آیا می گویید که جاه طلبی اوکراین برای پیوستن به ناتو یا جاه طلبی دموکراسی های پس از شوروی، تهدیدی برای امنیت ملی شما، یعنی امنیت روسیه است؟

چیژوف گفت: هر گونه جاه طلبی، هر طرحی برای پیوستن به هر اتحادیه امنیتی باید به نفع امنیت ملی سایر کشورها و در این مورد کشورهای همسایه باشد. «سیاست درهای باز ناتو به گونه ای تدوین می شود که گویی ناتو در خلاء است، گویی هیچ کس دیگری در اطراف ناتو وجود ندارد.

  راهکار رامبد جوان برای حل مشکلات اقتصادی مردم; رژیم بگیر!

یورونیوز: پس به نظر شما همه گزینه ها از جمله تشدید تنش های نظامی روی میز است؟

چیژوف: نه در جنگ هسته ای (با خنده)

یورونیوز: چه خوب که گفتی. اما می دانید که هر تنش نظامی و هر تهاجم به اوکراین …

چیژوف گفت: ما به دیپلماسی اعتقاد داریم. من فقط می توانم امیدوار باشم که طرف های ما در اروپا و آن سوی اقیانوس اطلس به همان اصل پایبند باشند که هر اختلافی می تواند و باید از طریق دیپلماسی حل شود.”

یورونیوز: هر گونه تشدید تنش های نظامی، مانند پروژه خط لوله استریم 2، می تواند به خطر بیفتد. به نظر شما این یک خطر واقعی است؟ آیا روسیه می تواند اجازه چنین چیزی را بدهد؟

چیژوف: «می‌دانید که موضوع فقط در جریان موبایل نیست، بلکه در وضعیت عمومی امنیتی اروپا است. “سیستم امنیتی اروپا، همانطور که همه ما در سال 1975 در هلسینکی پیش بینی کردیم.”

یورونیوز: اما شما در مورد خط لوله سیار استریم 2 به من چیزی نگفتید، آیا نگران دستیابی به این پروژه هستید؟

چیژوف گفت: “من فکر می کنم مصرف کنندگان اروپایی باید اولین کسانی باشند که در این مورد نگران هستند، زیرا آنها باید بدون گاز نسبتا ارزان و غنی روسیه زندگی کنند و باید ابزار دیگری برای گرم کردن خانه های خود بیابند.” البته هنوز زمستان به پایان نرسیده است و البته تامین برق خانه هایشان.»

یورونیوز: اما میلیاردها یورو برای روسیه هزینه خواهد داشت.

چیژوف: “خب، روسیه می تواند مکانی برای فروش گاز پیدا کند.”

دیدگاهتان را بنویسید