مسائل روی میز ایران و چین در آستانه سفر وزیر امور خارجه به این کشور

این کارشناس ارشد چینی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به این کشور جنوب شرق آسیا در روزهای آینده گفت: امیدوارم در این سفر ایران گامی رو به جلو در اجرای برنامه راهبردی جامع 25 ساله بین تهران و پکن بردارد. «با تمام دست خود در این منطقه به این کشور بروید.

حامد وفایی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه این روزها همزمان با سفر وزیر امور خارجه به چین، شاهد سفر وزیر امور خارجه ترکیه و تعدادی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان هستیم، اظهار کرد: این روزها شاهد سفر وزیر امور خارجه ترکیه به چین هستیم. وی گفت: ما در حال بازدید از کارمندان خارجی در چین هستیم. چین در حال حاضر یکی از مهم ترین کشورهای جهان، عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و دومین اقتصاد بزرگ جهان است و پیش بینی می شود در آینده بسیار نزدیک به اولین اقتصاد جهان تبدیل شود.

وی گفت: هنگام کار با چین، بسیار مهم است که تحلیل عمیقی از سیاست خارجی این کشور داشته باشیم. برای چینی ها، موضوع چندجانبه گرایی اکنون یک سیاست اساسی و راهبردی است، زیرا زمانی که رئیس جمهور چین چند سال پیش به ایران سفر کرد، همزمان به عربستان سعودی نیز سفر می کرد که نشان دهنده نگاه جمعی چین به تعامل با جهان است. در واقع اینطور نیست که مثلاً چین عربستان را برای ما ترک کند یا برعکس. در واقع، چین نگاه جمعی و کل نگر به سیاست خارجی دارد.

وفایی همچنین با بیان اینکه باید جایگاه واقعی ایران را در سیاست خارجی چین مشخص کنیم، گفت: زمانی که این جایگاه به طور دقیق مشخص شود، انتظارات ما با واقعیت همخوانی دارد و این مهم است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به تلاش چین برای گسترش حضور و ایفای نقش مهمتر در غرب آسیا و خاورمیانه اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر شاهد تلاش چین برای بهبود روابط خود با کشورهای مختلف بوده ایم. غرب آسیا و نقش فعال تری در حل مشکلات و بحران های منطقه ای در منطقه ایفا کنند.

وفایی با اشاره به اهمیت و جایگاه چین در نظام بین الملل افزود: در این زمینه موضوعات مطرح شده در سفر وزیر امور خارجه به چین در سه بخش دوجانبه، چندجانبه و بین المللی قابل تحلیل و ارزیابی است. در مورد مسائل دوجانبه، مهمترین موضوع روی میز ایران و چین اجرای برنامه 25 ساله همکاری دو کشور است. از زمان روی کار آمدن آقای رئیسی این انتظار وجود داشت که به اجرای این برنامه توجه بیشتری شود، زیرا چینی ها نیز نگاه مثبتی به این دولت دارند و به نظر می رسد در این زمینه کمی دیر شده است.اقدامات جدی.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه چند ماه از امضای این نقشه راه می گذرد و خبر خاصی وجود ندارد، افزود: در این مدت شاهد اتفاقات عادی و روند عادی روابط دو کشور و اتفاق ویژه ای از زمان امضای آن بوده ایم. در این نقشه راه آمده است: سقوط نکرد، امسال پنجاهمین سالگرد روابط ایران و چین است و این نوع سالگرد برای همکاری دو کشور مهم است و این موضوع می تواند منشأ یک سری تحولات در روابط بین دو کشور باشد. دو کشور از جمله ایران و چین و این فرصتی است که باید به خوبی از آن استفاده کرد.

وی گفت: امید است در سفر وزیر امور خارجه به چین برای اجرای این برنامه راهبردی شاهد گامی رو به جلو باشیم. نقشه راه 25 ساله بین دو کشور در حال حاضر تنها یک متن مشترک روی کاغذ است. یک متن مشترک مستلزم مذاکرات مفصل است و باید به همکاری های گسترده بین دو کشور در زمینه های اقتصادی، تجاری، سیاسی و دانشگاهی منجر شود. نباید اجازه دهیم این طرح تنها روی کاغذ بماند و باید برای اجرای آن اقدام جدی کرد.

وفایی همچنین با اشاره به بحث روابط و همکاری های چندجانبه گفت: با توجه به جایگاه چین در عرصه بین المللی، می توان تعدادی از تعاملات را با چین شناسایی کرد که به عنوان مثال در قالب سازمان های چندجانبه مانند سازمان همکاری شانگهای وجود دارد. ایران در حال حاضر عضو کامل سازمان همکاری شانگهای است و ایران می تواند از این ظرفیت به خوبی استفاده کند و یا در آسیای مرکزی و آسیای مرکزی همکاری گسترده ای با چین داشته باشد و همکاری های چندجانبه را در این زمینه تعریف کند. به عنوان مثال، بین ایران، چین، روسیه یا بین ایران، چین یا آسیای مرکزی در اشکال مختلف همکاری.

وی همچنین به ضلع سوم موضوع یعنی مسائل بین المللی اشاره کرد و افزود: سازمان ملل یکی از جاهایی است که ایران می تواند در عرصه بین المللی همکاری های گسترده ای با چین داشته باشد. من فکر می کنم ما باید به این سه کشور در یک مثلث نگاه کنیم و همکاری های دوجانبه در راس این مثلث قرار دارد.

این استاد دانشگاه همچنین به جایگاه چین در شورای امنیت و علاقه این کشور به ایفای نقش در سازمان های بین المللی مانند سازمان تجارت جهانی، سازمان جهانی بهداشت و… اشاره کرد و گفت: این ظرفیت و فرصت خوبی برای بحث همکاری است. برای استفاده از آن.

دیدگاهتان را بنویسید