مریخ قابل سکونت می شود انجمن 24

مریخ

انجمن 24- مریخ مدت‌هاست که سیاره‌ای جایگزین برای حیات در نظر گرفته می‌شود. اما یکی از بزرگترین موانع بر سر راه این رویا، میدان مغناطیسی ضعیف مریخ است که ساکنان بالقوه آن را در معرض تشعشعات مضر خورشیدی قرار می دهد.

اکنون دانشمندان روش جاه طلبانه جدیدی را برای اهدای یک آهنربای کروی مصنوعی به مریخ پیشنهاد کرده اند تا آن را برای انسان های آینده قابل سکونت کند.

آنها معتقدند که می توانند از نیروی یکی از قمرهای مریخ برای ایجاد یک کره مغناطیسی مصنوعی در اطراف سیاره سرخ استفاده کنند.

با این حال، مریخ مدت‌هاست کاندیدای ایده‌آل برای حیات روی زمین یا پس از آن بوده است و در واقع، «سیاره B» به معنای مکانی در منظومه شمسی است که می‌تواند روی زمین شکل بگیرد و به انسان اجازه سکونت بدهد. کند در نظر گرفته می شود. اما میدان مغناطیسی ضعیف آن حفاظتی را که زمین برای ما در برابر ذرات باردار پرانرژی ایجاد می کند، فراهم نمی کند.

مریخ نورد استقامت ناسا اخیراً بدون شک تأیید کرد که سیاره سرخ زمانی میزبان دریاچه ها و رودخانه ها بوده است، اما فقدان میدان مغناطیسی قوی در این سیاره بود که جو قبلی آن را ضعیف کرد و به تدریج توسط بادها منفجر شد. خورشید ناپدید شده است.

اکنون بر اساس مطالعه جدید محققان دانشگاه کرنل، این مشکل با ایجاد میدان مغناطیسی مصنوعی در مریخ قابل حل است.

هسته سیاره سرخ کوچکتر و سردتر از زمین است، به این معنی که هیچ شرایطی مانند زمین وجود ندارد که بتواند اثراتی مشابه زمین برای ما ایجاد کند. بنابراین محققان از این سیاره نقل مکان کرده اند.

به طور خاص، آنها می خواهند از بزرگترین قمر مریخ، فوبوس، برای ایجاد یک میدان مغناطیسی مصنوعی از طریق آنچه به عنوان کود پلاسما شناخته می شود، استفاده کنند.

برای نشان دادن “اژدر پلاسما” می توانیم از اژدر پلاسما “آیو” در قمر مشتری استفاده کنیم. پلاسمای آیووا یک ابر حلقوی از یون ها و الکترون ها است که به دور مشتری می چرخد. الکترون ها با یون هایی برخورد می کنند که انرژی حاصل از برخورد را جذب کرده و دوباره آن را به صورت نور فرابنفش آزاد می کنند.

ایده مریخ مسکونی و سیارات دیگر ممکن است با تغییر جو آنها از اواسط قرن بیستم ساکن شده باشد. فهرست بلندبالای طرفداران این روش شامل ایده هایی مانند استفاده از سلاح های گرما هسته ای برای گرم کردن جو سیاره یا نصب آینه های مداری برای گرم کردن قطب های آن است. اما پیشنهاد جدید محققان دانشگاه کرنل شامل استفاده از فوبوس، بزرگترین قمر مریخ، برای ایجاد جریان قوی از ذرات باردار در اطراف سیاره است.


بیشتر بخوانید: بی صداترین شارژ پرنده برقی جهان را بسازید


فوبوس بزرگتر از دو قمر دیگر در مریخ است و به قدری به این سیاره نزدیک است که در عرض هشت ساعت کاملاً به دور آن می چرخد. با در نظر گرفتن این موضوع، دانشمندان دانشگاه کرنل طرحی را برای تبدیل ماه به زیستگاه طبیعی مریخ طراحی کرده اند.

محققان پیشنهاد می کنند ذرات یونیزه شده را از سطح فوبوس پراکنده کنند و برای تولید “گشتاور پلاسما” در مسیر مداری فوبوس شتاب دهند. به گفته محققان، این یک میدان مغناطیسی به اندازه کافی قوی برای محافظت از مریخ در برابر بادهای خورشیدی ایجاد می کند.

محققان همچنین خاطرنشان می کنند که به جنبه های فنی و لجستیکی پروپوزال خود توجه چندانی نکرده و هنوز در مرحله ایده هستند.

رقابت برای رسیدن به مریخ در حال داغ شدن است و اسپیس ایکس اخیراً اعلام کرد که موشک استارشیپ آن که برای سفر به مریخ طراحی شده است، اولین پرواز مداری خود را در ژانویه 2022 انجام خواهد داد.

عموماً انتظار می رود که مردم پس از سال 2030 به سیاره سرخ برسند، اما هنوز راه زیادی در پیش است.

دیدگاهتان را بنویسید