مرگبارترین و قوی ترین زمین لرزه های جهان – خبر زنده

مرگبارترین و قوی ترین زمین لرزه های جهان

 – خبر زنده

انجمن 24 زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 ریشتر صبح روز چهارشنبه پکتیکا در افغانستان را لرزاند. در نتیجه این زلزله مهیب بیش از ده ها پانصد نفر جان باختند و ده ها هزار نفر بی خانمان و مجروح شدند.

20 روستا بر اثر این زلزله مرگبار به کلی ویران شد. نکته حائز اهمیت در این زمین لرزه نبود امکانات پزشکی و اسکان زلزله زدگان و حتی چند نفر در اثر پس لرزه ها جان خود را از دست دادند.

زلزله های مرگبار فقط در کشور ما اتفاق نمی افتد، مگر در ایران و همسایگانش در سراسر جهان زلزله های مرگباری رخ داده است که هزاران کشته برجای گذاشته است. در این گزارش به مهم ترین زلزله های جهان می پردازیم.

زمین لرزه ای به بزرگی 9.5 ریشتر شیلی را لرزاند

در 22 آگوست 1960 زمین لرزه ای به بزرگی 9.5 ریشتر شیلی را لرزاند. این زمین لرزه که در عمق 30 کیلومتری زمین بود، علاوه بر تخریب و رانش زمین در یک سونامی مهیب رخ داد.

زمین لرزه 550 میلیون دلاری به زیرساخت های شیلی آسیب زد. این زمین لرزه بر اثر زلزله، رانش زمین و سونامی جان 1650 نفر را گرفت و دو میلیون نفر را بی خانمان کرد.

250000 نفر در زلزله و سونامی در جنوب شرق آسیا جان باختند

این زمین لرزه یکی از قوی ترین و مرگبارترین زلزله های جهان به حساب می آید. زمین لرزه ای به بزرگی 9.1 ریشتر جزیره سوماترا در اندونزی را در دسامبر 2004 لرزاند و سونامی قدرتمند 63 متری را در چهارده کشور در جنوب شرقی آسیا ایجاد کرد.

  مرد خوب خوب نیست!

با این حال، مرکز زمین لرزه زیر کف اقیانوس آرام گزارش شده است. هیچ هشدار سونامی صادر نشد با این حال، کانون زمین لرزه در زیر اقیانوس آرام است. هیچ هشدار سونامی صادر نشد

زمین لرزه شهر را با خاک یکسان کرد

در آگوست 1860 زمین لرزه ای به بزرگی 9 ریشتر شهر اریکا در پرو را لرزاند و سونامی شانزده متری را به وجود آورد.


بیشتر بخوانید: بزرگترین و مرگبارترین زلزله های ایران


شدت این زمین لرزه به حدی بود که شهر را تکان داد و 25000 نفر جان خود را از دست دادند. شدت این زمین لرزه به حدی بود که بخش هایی از شیلی و ایالات متحده تحت تأثیر سونامی قرار گرفتند.

700 نفر در زلزله شیلی جان باختند

زمین لرزه ای به بزرگی 8.8 ریشتر در فوریه 2010 شیلی را لرزاند و باعث سونامی شد.

اگرچه عمق زمین لرزه 33 کیلومتر بود و شهر قوی بود، اما این زمین لرزه جان حداقل 700 نفر را گرفت و امواج عظیمی را در امتداد ساحل ایجاد کرد و شیلی را مجبور کرد که پنجاه و سه سونامی اعلام کند و تخلیه کند. سواحل آن در اثر زلزله به لرزه درآمد. مناطق ضربه بزنید.

زمین لرزه مرگبار در هائیتی

در 12 ژانویه 2010 زمین لرزه ای به بزرگی 7 ریشتر هائیتی فقیر را لرزاند. این زمین لرزه که در 25 کیلومتری پایتخت رخ داد، خسارات زیادی به بار آورد و خانه های زیادی را ویران کرد.

زلزله در هائیتی

این زمین لرزه دست کم 160000 نفر را کشت و برای سال ها مانع از بازسازی ویرانه های هائیتی شد زیرا کشوری فقیر محسوب می شد.

  دیگر نمی توان از آب سد لتیان و رودخانه جایرود برای آبیاری استفاده کرد

زمین لرزه مرگبار سیچوان چین

زمین لرزه ای به بزرگی 7.8 ریشتر شهر سیچوان چین را در می 2008 لرزاند و چین را برای اولین بار به یکی از مرگبارترین کشورهای جهان تبدیل کرد.

این زمین لرزه حداقل 87000 نفر را در منطقه 600000 کشته بر جای گذاشت که بیش از 5000 نفر از آنها دانش آموز بودند.

این زمین لرزه همچنین باعث رانش زمین در بخش هایی از استان سیچوان شد و دست کم 200 کشته بر جای گذاشت.

زمین لرزه مرگبار در کشمیر پاکستان

زمین لرزه ای به بزرگی 7.8 ریشتر مرکز کشمیر پاکستان را در اکتبر 2005 لرزاند.

در نتیجه این زمین لرزه مهیب که در زمستان رخ داد، 780000 خانه به طور کامل ویران شد و میلیون ها نفر آواره شدند.

بیش از 80 هزار نفر در این زمین لرزه جان باختند و هفته ها طول کشید تا دولت پاکستان آب و برق را به مناطق زلزله زده وصل کند. این زلزله میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داد و آنها را آواره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید