مذاکرات من در ایران در مورد مسائل باقیمانده ضمانت ها بی نتیجه بوده است

به گزارش فارس، لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال مستقر در وین به نقل از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت که مذاکرات گروسی با مقامات ایرانی در تهران درباره موضوعات پادمان باقی مانده با شکست مواجه شده است.

گروسی در بیانیه‌ای گفت: «در 23 نوامبر 2021 در تهران با آقایان محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار کردم. . . امروز در جلسه شورای حکام

گروسی افزود: با وجود تمام تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به ضمانت‌های باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل بیان شده، بی‌ثمر بوده است.

مدیرکل آژانس همچنین اظهار داشت: «علاوه بر این، برخلاف توافق صورت گرفته بین آژانس و ایران در 12 سپتامبر 2021، عدم دسترسی به کارگاه کرج (مجتمع تسا) به معنای از سرگیری نظارت و بازرسی از کلیه تأسیسات ایران است. و مکان‌ها. در رابطه با برجام. “تکمیل نشده است. این به طور جدی بر توانایی آژانس برای همگام شدن با وضعیت سمینار که به طور گسترده برای بازگشت به آژانس ضروری است، تأثیر می‌گذارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این گزارش کامل را منتشر کرد. گروسی در گزارشی که در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد، گفت: گزارش من درباره بازرسی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، فعالیت‌های مرتبط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند ماه گذشته را پوشش می‌دهد.

وی افزود: آژانس تا 23 فوریه 2021 اجرای تعهدات هسته ای ایران در برجام را راستی آزمایی و نظارت کرده است. با این حال، این فعالیت ها از آن زمان به دلیل تصمیم ایران برای تعلیق تعهدات هسته ای خود تحت برجام، از جمله پروتکل الحاقی، به شدت تضعیف شده است.

گروسی گفت: «در غیاب دسترسی منظم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تجهیزات نظارتی خود در تمامی تأسیسات و مکان‌های ایران در ارتباط با آژانس، آژانس بر این باور است که توافق موقتی که من با ایران در فوریه 2021 به دست آوردم، آگاهی مداوم را تسهیل کرد.» . با این حال، تمدید مکرر توافق، که اکنون حدود 9 ماه است که اجرایی شده است، به چالشی مهم برای توانایی آژانس برای بازگرداندن تداوم اطلاعات تبدیل شده است.

مدیرکل آژانس در ادامه گزارش خود اعلام کرد: علاوه بر این، برخلاف توافق صورت گرفته بین آژانس و ایران در 12 سپتامبر 2021، عدم دسترسی به کارگاه کرج مانع از بازگرداندن نظارت بر کلیه تأسیسات و مکان‌های مرتبط ایران شد. با برجام این به طور جدی بر توانایی آژانس برای احیای آگاهی در این سمینار تأثیر می گذارد، چیزی که به طور گسترده برای بازگشت به برجام ضروری شناخته شده است.

وی افزود: گزارش اینجانب تحت عنوان موافقتنامه پادمان با جمهوری اسلامی ایران را نیز دریافت کرده‌اید که در آن تلاش‌های آژانس از زمان آخرین گزارش من برای شفاف‌سازی صحت و کامل بودن اعلامیه‌های ایران تحت موافقت‌نامه پادمان و پروتکل الحاقی شرح داده شده است. ” او باعث می شود.

گروسی با اشاره به گزارش های قبلی خود گفت: وجود ذرات متعدد اورانیوم با منشاء انسانی در سه نقطه ایران شناسایی شده و به آژانس گزارش نشده است و وجود ذرات اصلاح شده ایزوتوپی در یکی از این مکان ها نشانه روشنی است. که مواد و/یا تجهیزات هسته ای آلوده به مواد هسته ای در این سایت ها وجود داشته است.

وی همچنین نسبت به آنچه بازرسی های بیش از حد بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط پرسنل امنیتی از تاسیسات هسته ای ایران خواند، ابراز نگرانی کرد و افزود: بار دیگر از ایران می خواهم که اقدامات فوری برای اصلاح وضعیت و اجرای رویه های امنیتی در ایران انجام دهد. “اجرای تعهدات امنیتی و قانونی پذیرفته شده بین المللی ایران در رابطه با امتیازات و مصونیت های آژانس و بازرسان آن.

گروسی در مورد سفر اخیر خود به تهران گفت: در دو گزارش ذکر شده در بالا، به شورای حکام اطلاع دادم که طبق بیانیه مشترک 12 سپتامبر از من برای رایزنی در سطح عالی با دولت ایران دعوت شده است. تهران برای مذاکره با مقامات ایرانی 2021 رسید.

در دو گزارش ذکر شده در بالا، به شورای حکام اطلاع دادم که طبق بیانیه مشترک 12 سپتامبر 2021، دعوت سفر به تهران برای رایزنی های عالی رتبه با دولت ایران را پذیرفته ام. در 23 نوامبر 2021، من در تهران با محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. علیرغم تمام تلاش های من، این مذاکرات و رایزنی های گسترده برای حل و فصل مسائل پادمانی باقیمانده ایران که در دو گزارش به تفصیل آمده است، ناکام ماند.

رافائل گروسی دوشنبه شب (اول آذرماه) وارد تهران شد و پیش از ظهر سه شنبه با محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

گروسی در جمع بندی گفتگو با رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به دنبال ادامه مذاکرات با ایران برای یافتن زبان مشترک و رسیدن به نتیجه مثبت هستیم.

وی همچنین بعدازظهر سه شنبه با حسین امیرعبدالهیان دیدار کرد. گروسی پس از پایان جلسات عازم وین شد و امروز در جلسه هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی که به طور مجازی به مدت سه روز برگزار می شود، شرکت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید