ما نگران اپیدمی آنفولانزا هستیم

اپیدمی آنفولانزا

انجمن 24 – مهرداد حقزالی، عضو کمیته علمی ملی تاج، گفت: در شاخه پایین قله پنجم هستیم و استان هایی که قرمز بودند به تدریج زرد و برخی از آنها آبی شدند. در چند هفته اخیر افزایش جزئی داشتیم که کنترل شده و بروز مجدد در حال کاهش است. میزان واکسیناسیون به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و همانطور که می دانید صد میلیون دوز واکسن در روز چهارشنبه (26 آبان) تزریق شد که از این تعداد تعداد زیادی واکسن تزریق شد. اولین دوز. نزدیک به یک میلیون نفر سومین نوبت واکسن را دریافت کردند.

وی افزود: این امر باعث می شود این بیماری بهتر کنترل شود اما به این معنا نیست که پروتکل های بهداشتی و اجتماعی را رعایت نکنیم و فاصله گذاری اجتماعی را در نظر نگیریم. رعایت بهداشت دست و همچنین استفاده از ماسک و پرهیز از تجمع در داخل منزل. تهویه مطبوع نیز یک مسئله مهم برای کنترل تاج است.

وی گفت: یکی از دلایل افزایش مجدد ابتلا در کشورهای اروپایی این است که جمعیت واکسن در آن کشورها وجود دارد. دوم اینکه 9 ماه تا یک سال از تزریق واکسن در این کشورها می گذرد و از آنجایی که دوز سومین دوز را مشخص نکرده اند، به نظر می رسد که به دلیل کاهش سطح ایمنی عمومی در برخی از کشورها، به عنوان مثال. اتریش و آلمان، بریتانیا و دانمارک با از سرگیری مجدد شهری و قرنطینه و مجدداً به میزان قابل توجهی محدودیت های اجتماعی، شاهد افزایش شیوع بوده اند.


بیشتر بخوانید: چرا واکسن آسترازنکا به عنوان دوز تقویت کننده در دسترس نیست؟


وی افزود: این نشان می دهد که واکسن می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی اپیدمی را کنترل کند. بسیاری از سؤالات در مورد واکسن ها و تاج ها هنوز نامشخص است، از جمله اینکه چقدر واکسیناسیون باید تکرار شود تا سطح قابل توجهی از ایمنی جامعه حفظ شود. همانطور که می دانید در ایران تایید شده است که افراد بالای 60 سال که با سینوفارم واکسینه شده اند، نوبت سوم خود را بعد از چهار ماه تزریق کنند. در نهایت، اینها ملاحظاتی است که ما در کشورمان بر اساس تجربه خودمان و سایر کشورها اعمال می کنیم تا امنیت جامعه را در سطحی حفظ کنیم که از اپیدمی های گسترده با مرگ و میر بالا رنج نبریم.

وی گفت: «مهمترین نگرانی در حال حاضر این است که ما وارد مرحله اپیدمی آنفولانزا می شویم. زیرا همانطور که می دانید شباهت های زیادی بین برخی از علائم بیماری عروق کرونر قلب و آنفولانزا وجود دارد. البته محافظت‌هایی که برای کرونا در نظر گرفته‌ایم می‌تواند به میزان قابل توجهی از اپیدمی آنفولانزا جلوگیری کند. ما واکسن آنفولانزا را به طور گسترده به افرادی که به آن نیاز داشتند تزریق کردیم و هنوز هم در حال انجام است. مهم ترین مسئله رعایت پروتکل های بهداشتی برای هر دو بیماری است، زیرا شواهدی مبنی بر شباهت علائم دو بیماری وجود دارد و خطاهای قابل توجهی در تشخیص و درمان آنها رخ می دهد که در پیش آگهی بیماران بسیار موثر است.

وی افزود: نگرانی دیگر در حال حاضر کاهش سطح پروتکل ها و شیوع مجدد ویروس در جامعه است. شیوع همزمان آنفولانزا و بیماری عروق کرونر قلب می تواند به طور قابل توجهی بر سیستم درمانی فشار وارد کند و بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر را افزایش دهد.

حقازلی گفت: آنچه که نشان داده شده این است که افرادی که دو بار واکسینه می شوند در شش ماه اول پس از واکسیناسیون به میزان قابل توجهی کمتر بیمار می شوند و احتمال ابتلا به انواع شدید بیماری و مرگ بسیار کمتر است. اما ما اطلاعات کافی در مورد ایمنی طولانی مدت واکسن نداریم و واکسن ها می توانند اثرات متفاوتی داشته باشند و تحقیقات هنوز به درستی انجام نشده است.

وی افزود: این بدترین تصور غلط افراد واکسینه شده برای رعایت نکردن پروتکل ها است. افراد واکسینه شده به دو دلیل باید از پروتکل ها پیروی کنند. یکی اینکه خودشان را آلوده نمی کنند و دیگری اینکه برخی از افرادی که واکسینه می شوند به دلیل ایمنی به این ویروس مبتلا می شوند و به راحتی به جامعه منتقل می شوند و آنهایی که واکسینه نشده اند مبتلا می شوند. بنابراین افرادی که دو بار واکسینه شده اند، حتی اگر کمتر از شش ماه از واکسیناسیون آنها گذشته باشد، هم برای خود و هم برای قطع چرخه ویروس، باید پروتکل ها را به شدت رعایت کنند.

وی در خصوص قرنطینه هوشمند افزود: محدودیت‌ها برداشته نمی‌شود، بلکه هوشمندانه بوده و بر اساس اینکه افراد واکسینه شده باشند یا خیر و همچنین علائم و آزمایش‌هایشان، محدودیت‌های خاصی برای آنها اعمال خواهد شد. افراد تعیین می کنند که چگونه محدودیت ها برای افراد اعمال می شود و افراد واکسینه شده پروتکل های محدودی دارند که به این معنی نیست که این افراد نباید از چیزی پیروی کنند.

وی گفت: ممکن است در برخی روزها میزان واکسیناسیون کاهش یابد، اما در حال حاضر عرضه خوبی هم از واکسن های داخلی و هم خارجی داریم و نگران این موضوع نیستیم، مهم این است که مردم به موقع برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید