ما تاوان اشتباه فاجعه بار ترامپ در مورد برجام را می پردازیم

به گزارش فارس، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه به لغو تحریم ها در وین پایتخت اتریش بین ایران و گروه 1+5 اشاره کرد.
وی در مصاحبه با برنامه Face The Nation شبکه سی بی اس در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفته بود ایران با زمان بازی می کند و بسیار نزدیک به توانایی خود در تولید هسته ای است، گفت: خب، در مقدمه، دو چیز وجود دارد. یک چیز، سیاست ما روشن است و مصمم هستیم که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم.»

واشنگتن در حال هماهنگی با صهیونیست ها برای احتمال مذاکرات ناموفق با ایران است

شماره دو، ما معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای انجام آن (هدف) است، اما همانطور که شما گفتید، وزیر امور خارجه گفت زمان کوتاهی بود و من در پایان ماه گذشته در اسرائیل بودم و این احتمال را هماهنگ کردم. از شکست ما دیپلماسی انجام داده ایم.»

وی گفت: ما با متحدان اروپایی خود و همچنین با شرکای خود از نزدیک کار می کنیم و راهی برای پیشرفت خواهیم یافت.

آمریکا تاوان اشتباه فاجعه بار ترامپ را می پردازد

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: دلیل اینکه ما در شرایط فعلی قرار داریم این است که دولت قبلی (آمریکا) از توافق هسته ای با ایران خارج شد و ما تاوان این اشتباه فاجعه بار را می پردازیم.

سالیوان می گوید که از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری می کند، در حالی که تهران بارها گفته است که برنامه هسته ای ایران صرفا برای اهداف صلح آمیز دنبال می شود.

از سوی دیگر، ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از طرف های معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد. علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) چندین بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور از اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

  پیام نوروزی به رهبر انقلاب/دولت و علاقمندان به اهداف مردم در مسیری متفاوت با دولت قبل است. - خبر زنده

ایالات متحده تنها کشوری است که از سلاح هسته ای علیه بشریت استفاده می کند

ایالات متحده یکی از بزرگترین دارندگان سلاح های هسته ای در جهان و تنها کشوری است که از سلاح های هسته ای علیه بشریت استفاده می کند و در طول جنگ جهانی دوم با بمباران دو شهر ژاپن ده ها هزار نفر را به قتل رساند.

سالیوان همچنین در حال رایزنی با رژیم صهیونیستی در مورد برنامه هسته ای ایران است که تنها سلاح هسته ای در منطقه غرب آسیا است و بنا بر گزارش ها بیش از 90 کلاهک هسته ای در زرادخانه هسته ای خود دارد.

از سوی دیگر، مقامات دولت بایدن که پیشرفت هسته ای ایران را رصد می کنند، همچنان سیاست فشار حداکثری بر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را دنبال می کنند.

14000928000638 Test PhotoN خبر زنده
ترامپ تمام تلاش خود را کرد تا ایران را به زانو درآورد

خروج غیرقانونی ترامپ از برجام در دو سال و نه ماه پیش

در اردیبهشت ۱۳۹۷، دولت دونالد ترامپ به طور یکجانبه از توافقنامه جامع اقدام مشترک مورد تایید سازمان ملل متحد خارج شد.

ترامپ گفت که این یک توافق بد بود و گفت که ایران را مجبور خواهد کرد تا پای میز مذاکره بنشیند و به توافق دیگری دست یابد که دولت سابق آمریکا آن را توافق بهتری می‌داند.

پس از خروج از برجام، دولت سابق آمریکا با این استدلال که در کوتاه مدت فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند، سیاست فشار حداکثری بر ایران را در پیش گرفته است.

از سوی دیگر، برخی کشورها تحت فشار دولت ترامپ، دارایی های ایران را مسدود کرده و از دسترسی تهران به منابع خود برای خرید نیازهای اساسی کشور جلوگیری کرده اند.

  همه چیز در مورد موتور آلمانی دانکر + ویژگی ها و تشخیص اصل از تقلبی آن است

14000511000398 Test PhotoN خبر زنده

حمایت از برخی کشورها با سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

در این میان، برخی کشورها مانند کره جنوبی نه تنها در کنار دولت ترامپ ایستاده اند، بلکه تا آنجا پیش رفته اند که ایران باید هزینه دارایی های خود را در بانک های خود بپردازد.

سیاست فشار حداکثری علیه ایران به یکی از محورهای اصلی دولت ترامپ تبدیل شده است و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، تمام تلاش خود را برای افزایش فشار بر مردم ایران انجام داده است.

14001018000640 Test PhotoN خبر زنده

پایان ترامپ و نرسیدن به هدفش در برابر ایران

سرانجام دولت ترامپ در 11 فوریه 2017 به کار خود پایان داد تا اینکه نتوانست به هدف خود برای به زانو درآوردن ایران دست یابد، اگرچه مردم ایران در آن دوره با فشارهای اقتصادی زیادی روبرو بودند. این فشار اقتصادی با اپیدمی تاج گذاری در سراسر جهان همراه شد و دولت ترامپ حتی از دسترسی ایران به منابع خود برای خرید دارو و مایحتاج اولیه جلوگیری کرد.

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرده است با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل نکرده اند، چند مرحله از تعهدات خود در قبال برجام کاهش می دهد. کاهش بدهی ایران مطابق با مفاد توافق هسته ای برجام بوده است.

پنج گام ایران برای کاهش بدهی

جمهوری اسلامی ایران پس از انجام پنج گام برای کاهش تعهدات خود، سرانجام در تاریخ 15 دی ماه 1396 اعلام کرد که دیگر با هیچ گونه محدودیت عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، نرخ غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق) و توسعه مواجه نیست.

اقدامات ایران تابع مفاد برجام است که به هر یک از طرفین اجازه می دهد در صورت عدم رعایت مفاد توافق، تعهدات خود را کاهش دهند.

  ویروس اپشتین بار چیست؟ | انجمن 24 - خبر زنده

جو بایدن پیش از بازگشت به ریاست جمهوری آمریکا گفته بود کشورش را به شورای امنیت سازمان ملل بازمی گرداند، اما تاکنون از انجام اقدامات لازم برای اجرای تعهدات واشنگتن خودداری کرده است.

اصرار دولت بایدن بر حفظ تحریم ها علیه ترامپ یکی از موانع دور قبلی مذاکرات تحریم ها در وین بوده است.

نکته بحث برانگیز دیگر، درخواست ایران برای تضمین غرب برای باقی ماندن در برجام است، با توجه به اینکه قانونگذاران جمهوری خواه در کنگره آمریکا بار دیگر تهدید کرده اند در صورت به قدرت رسیدن برجام را سرنگون خواهند کرد.

ایران از ایالات متحده خواسته است که تضمین های قانونی برای عدم تکرار این حادثه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ارائه کند.

14000926000285 Test PhotoN خبر زنده
علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران در وین برای لغو مذاکرات

دولت جدید ایران در حال مذاکره با طرف های غربی با هدف لغو تحریم ها است

با روی کار آمدن دولت جدید ایران به ریاست سید ابراهیم رئیسی، مذاکرات با کشورهای غربی با محوریت رفع تحریم های سرکوبگرانه علیه ایران آغاز شده است.

دور اول مذاکرات در دولت جدید ایران نهم آذرماه برگزار شد و این مذاکرات اگرچه با وقفه های کوتاهی همراه بود اما تا امروز ادامه دارد.

غرب در تلاش است تا با تعیین چارچوب زمانی بر ایران فشار بیاورد

در همین حال، دیپلمات‌های غربی سعی کرده‌اند با دادن چارچوب زمانی، تیم ایرانی را برای موافقت با خواسته‌هایشان تحت فشار قرار دهند.

با این حال، نمایندگان ایران در مذاکرات وین گفتند که نتیجه برای تهران مهمتر از زمان است. تهران در تلاش است تا برجام را که از همان روزهای اول اجرایی شدن به توافقی عاری از منافع اقتصادی برای کشور ایران به دلیل سیاست های خاص آمریکا و غرب به توافقی دوجانبه و متوازن تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید