ماجرای عجیب فضای زندان رجایی شهر پس از اعدام آرمان عبدالعلی

آرمان عبدالعلی

انجمن 24 – آرمان عبدالعلی متولد 1375 در تهران است و در حال تحصیل در رشته کامپیوتر است اما در 17 سالگی نامزدش را کشت. در سال 1392 غزاله شکور را ترور کرد و به قصاص محکوم شد.

مرکز رسانه های قضایی گزارش داد: حکم قصاص آرمان عبدالعلی در پی درخواست و عدم بخشش خانواده غزاله شکور و علیرغم تلاش های دستگاه قضایی، شورای حل اختلاف و فعالان فرهنگی و اجتماعی در سال های اخیر برای جلب رضایت والدین که در آخرین لحظات ادامه یافت، صادر شد. در زندان راجه شهر مرتکب شد.

آرمان عبدالعلی که در سال 1392 غزاله شکور را ترور کرد، سحرگاه چهارشنبه اعدام شد. مراسم تشییع و تشییع وی روز گذشته در بهشت ​​زهرا(س) تهران برگزار شد. سخنان غم انگیز او در زندان را می خوانید:

قبل از اعدام آرمان عبدالعلی چه گذشت؟

آرمان عبدالعلی یکی از مددجویان محبوب زندان رجاه شهر کرج بود. در پی صدور حکم آرمند، هم سلولی آرمند با خبرنگار رکنا تماس گرفت و در تشریح فضای زندان پس از اعدام گفت: دیشب کنار آرمند نشسته بودم و با هم موسیقی گوش می دادیم.

آرماند از قرنطینه برگشته بود و ما حتی فکر نمی‌کردیم انتقام او در این هفته انجام شود. ناگهان او را صدا زدند. آرماند خیلی شوکه شده بود. او چیزی نگفت. من و پوریا و حشایار سری تکان دادیم و گفتیم توکل به خدا. به او امیدواری دادیم که بخشیده شود.

ساعت 7 صبح از خواب بیدار شدیم و با نگرانی برای ارمند دعا کردیم. اما وقتی اعلام کردند حکم قصاص آرمند اجرا شده، حالمان عوض شد و بچه ها بلند گریه کردند.

آرمان عبدالعلی

زندانیان برای خون گریه می کردند

پس از انتقام گرفتن آرمند، زندانیان وسایل آرمند را جمع کردند و سفره سیاهی گذاشتند: «در اتاق آرمند سفره سیاه پهن کردیم و وسایلش را جمع کردیم و در گوشه اتاق گذاشتیم. چند تا از بچه ها برایش حلوا درست کردند و ما برایش عزاداری می کنیم.

او گفت: «همه در بند ما قاتل هستند. من خودم به قتل متهم شده ام و حکم قصاصم در مرحله تبرئه است. قصاص آرمند امروز انجام شد و شاید فردا نوبت من برسد. سرنوشت ما هر چه باشد همان خواهد بود. آرماند باید امروز صبح را نبیند. من مطمئن هستم که هر چه خدا برای ما تصمیم بگیرد بهترین اتفاقی است که می تواند برای ما بیفتد. فقط امیدوارم خدا بعد از اجرای حکم ما منتظر خانواده های ما باشد.»

آخرین آرزوی آرماند چه بود؟

پدر آرمند که تنها چند ساعتی است جسد پسرش را تحویل می دهد، آنقدر بی قرار و غمگین است که به سختی می تواند حرف بزند: «آرمند برادرش را ندیده بود. شنیدم که قبل از اعدام گفت که برادرش را دیده است. این درخواست پذیرفته نشد.»

او گلایه می کند: «پسرم تا آخرین لحظه عمرش درس خوانده است. به مردم بگویید که چقدر می خواست به برادرانش کمک کند. چقدر امیدوار بود، اما آرزو برنگشت.

او با شکایت از دادگاه گفت: «ما چندین شاهد معرفی کرده بودیم. چرا آنها شواهد را مطالعه نکردند؟

در سال های اخیر جلسات متعددی در دادسرای تهران با قضات و اعضای کمیته صلح و سازش و همچنین دیدارهایی با فعالان و فعالان برجسته فرهنگی و اجتماعی برای جلب رضایت خانواده غزاله شکور برگزار شده است. ادامه هید.

از مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه علی‌رغم تلاش‌های چهره‌های مختلف، اما خانواده غزاله شکور در سال‌های اخیر همواره بر احقاق حق و قصاص خود اصرار داشتند آرمان عبدالعلی که از سال ۹۲ در زندان به سر می‌برد، امروز چهارشنبه 3 آذر در زندان رجایی شهر برگزار می شود.

خانواده شکور علیرغم تمام تلاش های چهره های مختلف، طی سالیان گذشته همواره بر احقاق حقوق قانونی خود اصرار داشته اند.

از روز سه شنبه، تلاش های مکرر دادستانی تهران، کمیته صلح و سازش و برخی دیگر از مقامات قضایی برای متقاعد کردن خانواده شکور برای کنار گذاشتن قصاص قاتل پسرشان شدت گرفت تا اینکه هر دو خانواده طبق قانون اعدام شدند. این حکم به زندان رجاه شهر فرستاده شد.

این تلاش ها ادامه داشت تا اینکه قاضی محمد شهریاری رئیس دادگاه کیفری در ساعت چهار بامداد به همراه تیمی از قضات کمیسیون تطبیق و صلح و سازش که سابقه طولانی در کسب رضایت برای پرونده های مختلف قتل را دارند وارد دادگاه زندان رجایی شهر شد. .

در ابتدای حضور قاضی شهریاری در این اتاق، وی و سایر اعضای کمیسیون صلح و سازش تمام تلاش خود را برای جلب رضایت خانواده شکور انجام دادند که باز هم این تلاش ها ناکام ماند و اولیای دم بر استیفای حقوق قانونی خود اصرار کردند.

در جلسه فوق علاوه بر تلاش افراد با سابقه برای کسب رضایت برای قصاص، خانواده عبدالعلی نیز فرصتی یافتند تا با خانواده شکور برای کسب رضایت ملاقات کنند.

در پایان جلسه قاضی شهریاری بار دیگر از خانواده شکور خواست تا در فضایی آرام و به دور از حضور مردم درباره سرنوشت قتل دخترشان تصمیم گیری کنند.

قبل از اعزام آرمان عبدالعلی به تالار اعدام، حرم امام رضا (ع) با پرچم متبرک بر گنبد امام رضا (ع) با خانواده شکور دیدار کرد که تلاش آنها برای جلب رضایت بی نتیجه ماند و آرمان علیرغم همه چیز. در هشت سال گذشته عبدالعلی به سالن اعدام رفت و حکم قصاص او را اجرا کردند.

بر اساس این گزارش، مادر غزاله شکور پیش از این در مصاحبه ای گفته بود که اگر آرمند محل جسد دخترم را به او بگوید، او را می بخشد، اما محتویات پرونده و اعترافات آرمند نشان می دهد که او جسد غزاله شکور را در سطل زباله انداخته است. است.

دیدگاهتان را بنویسید