لیست خانه های خالی منتشر شد/ اعلام زمان پرداخت مالیات

به گزارش ایسنا، بر اساس قانون خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، چنانچه واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز غیرقابل سکونت باشد مشمول مالیات و برای هر ماه بیش از زمان مذکور مشمول مالیات می شود. مشمول مالیات ماهانه مالیات بر درآمد اجاره بها بر اساس ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلق، برای سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلق و برای سال سوم معادل 18 برابر مالیات متعلق خواهد بود. مالیات مربوط

این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی موظف است خانه های خالی را از طریق سامانه املاک و مسکن شناسایی کند.

در همین راستا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که یک میلیون و 300 هزار خانه خالی را شناسایی و به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده است، اما این سازمان اعلام کرده است که تنها اطلاعات 12 هزار خانه خالی را دریافت کرده است و اطلاعات اولیه درباره دلیل کمبود مسکن را دریافت کرده است. از اطلاعات مالیاتی لازم، وصول مالیات غیر قابل اعتماد است.

در نهایت مقرر شد وزارت راه و شهرسازی تا پایان دی ماه اطلاعات خانه های خالی را بررسی و فهرست نهایی سازمان امور مالیاتی را اعلام کند که اولین لیست این خانه ها منتشر شده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی (سامانه ملی املاک و مسکن موضوع تبصره 7 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم) در خصوص محاسبه واحدهای مسکونی خالی موضوع ماده 54 مکرر مالیات های مستقیم. قانون مصوب 1394/31/4 اقدام و نتایج را در درگاه الکترونیکی سازمان منتشر کرده است.
کلیه مالکان می توانند جهت مشاهده وضعیت منزل یا مسکن خود و اطلاع از میزان مالیات متعلق و پرداخت آن با درگاه ملی خدمات الکترونیک MY.TAX.GOV.IR تماس حاصل نمایند.
بر اساس مفاد جزء 2 بند یک تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، مهلت پرداخت این مالیات تا پایان بهمن ماه سال جاری (30/11/1400) تعیین شده است. و
در صورت عدم پرداخت مالیات در مدت تعیین شده، دعوی می شود.
ابلاغ مطالبات مالیاتی، اعتراض به آن و مراحل رسیدگی مالیاتی مشمول مقررات قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/04/31 می باشد.

  شهرداران 4 شهر با حکم وزیر کشور تعیین شدند

دیدگاهتان را بنویسید