لازم بود ارز ترجیحی حذف شود، اما … – خبر زنده

بهروز محبی نجم آبادی به الف گفت: در مجموع ارز ترجیحی مبنای علمی و کارشناسی ندارد و تنها در مقطعی مشخص شد که بازار ارز کشور در سال 97 شروع به شعله ور شدن کرد که متاسفانه برای اقتصاد و به جای حل شدن کارساز نبود. مشکلات زندگی مردمی که باید تورم را کنترل می کردند، این اتفاق نیفتاد. در عین حال دولت هم اشتباه نکرد و از حذف این ارز خودداری کرد و در نهایت کشور با وجود این ارز در اقتصاد با تورم 40 درصدی مواجه شد.

نماینده مردم سبزوار خاطرنشان کرد: در مجموع دولت سیزدهم چاره ای جز حذف این ارز نداشت اما به نظر می رسید باید روش جایگزین مناسبی شناسایی می شد تا شاهد این حجم از تورم نباشیم.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین گفت: ادامه پرداخت 4200 تن چیزی جز شکست نبود. مردم به نام واردات کالا، این ارز را بر اساس رانت دریافت می کردند و به جای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه برای تولید، نه تنها این اقلام را وارد نمی کردند، بلکه غارت می کردند و در میان آنها ثروت قابل توجهی به دست می آوردند. به نظر می رسد رئیس جمهور سابق و معاونش باید پاسخگوی تصمیمات اشتباهی باشند که در این زمینه گرفته و اجرا کرده اند. چون الان کشور به خاطر این تصمیمات در وضعیت بدی قرار دارد.

محبی نجم آبادی در بخشی دیگر از این گفتگو، عمل جراحی اقتصادی دولت را اقدامی مثبت و به موقع توصیف کرد و خاطرنشان کرد: اگر مدیریت این اصلاحات اقتصادی به درستی مدیریت شود، کاستی ها برطرف و نقاط قوت تقویت شود، می توان اقدام مثبتی انجام داد. برای اقتصاد کشور.

  پوتین، پاشینیان و علی اف مذاکرات خود را در سوچی آغاز کردند

وی در خصوص تمرکز مجلس بر اجرای طرح کالابرگ به جای یارانه گفت: ابتدا دولت باید قبل از حذف ارز ترجیحی برنامه و زیرساخت هایی را فراهم می کرد که این نیز از تصمیمات مهم مجلس بود. مجلس نیز با طرح کالابرگ موافق است و می گوید: «او در این باره به دولت نیز اطلاع رسانی کرد، اما دولت هنوز نتوانسته این طرح را اجرا کند و شرایط را فراهم کند.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، استفاده از کارت الکترونیکی را بسیار مفیدتر و کارآمدتر از کمک های نقدی دانست و گفت: تجربه خوبی در زمینه کمک های نقدی نداریم. یارانه نقدی باعث افزایش انباشت نقدینگی و افزایش انتظارات تورمی می شود، اما موجودی کالاهای الکترونیکی تنها شامل پنج اقلام اعلام شده از سوی دولت است و در نتیجه باعث افزایش تورم نمی شود و باعث انباشت و افزایش نقدینگی نمی شود.
347851 خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید