قطر به عنوان محل مذاکره از سوی ایران انتخاب شده است – خبر زنده

به گزارش ایسنا، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی در وین در گفت وگو با العربی الجدید درباره انتقال احتمالی مذاکرات به قطر گفت: ایران قطر را به عنوان کشور میزبان انتخاب کرد زیرا دوست ما است.

از سرگیری مذاکرات هسته ای به معنای این نیست که توافق در شرف تمدید است، زیرا توافق اکنون به اراده آمریکا بستگی دارد و امضای توافق به لغو تحریم ها و تضمین قابل قبول برای ایران بستگی دارد. وی گفت: ایران باید تضمین هایی دریافت کند تا مطمئن شود که ایالات متحده دیگر نمی تواند به راحتی کارهای قبلی خود را تکرار کند (نقض برجام)؛ آمریکایی ها به طور مداوم توافق هسته ای را در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و در دوره های مختلف نقض کرده اند. دونالد ترامپ و جو بایدن نیز آن را نقض کردند و سیاست فشار حداکثری را اعمال کردند.

مرندی در پاسخ به این سوال که آیا از سرگیری مذاکرات به معنای تصمیم گیری آمریکا در مورد موضوعات مورد مناقشه است، تاکید کرد: آمریکایی ها هنوز تصمیم لازم را نگرفته اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی، این اختلافات را “سیاسی” خواند، گفت: “آقای بورل مایل است موضوع تضمین ها و لغو تحریم ها را سیاسی بخواند، اما ما فکر می کنیم که این اختلافات کاملا قانونی و فنی است. ایران اجازه تقلب به آمریکا را نخواهد داد، بنابراین موضوع ضمانت ها و تحریم ها باید حل شود و اگر آقای بورل آنها را سیاسی می داند شاید در نظر داشته باشد که آمریکایی ها باید تصمیم سیاسی بگیرند.

  حمله موشکی به کردستان عراق - خبر زنده

مشاور رسانه ای تیم مذاکره کننده ایران گفت: ما کاملا به توافق هسته ای پایبند بودیم. چه با اوباما که توسط آمریکایی ها نقض شد و چه با ترامپ که او را پاره کرد و سپس کم کم تعهدات خود را کاهش دادیم. آمریکایی ها باید ایران را متقاعد کنند که از این به بعد توافق را به طور کامل اجرا کند که برای ایران بسیار مهم است زیرا قبلا به تعهدات خود عمل نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه ایران قطر را برای مذاکرات انتخاب کرد، گفت: مذاکرات چه در وین، چه قطر و چه در عمان، سیاست ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران برای برقراری بهترین روابط با همسایگان است و اکنون نتیجه آن را می بینیم. از این سیاست.”

مرندی همچنین به سفرهای رئیس جمهور ایران به کشورهای همسایه و تفاهم نامه های امضا شده با آنها در یک سال گذشته اشاره کرد. وی درباره آینده مذاکرات گفت: آینده مذاکرات به تصمیمات آمریکایی ها بستگی دارد، زیرا دولت ایران جدیت خود را ثابت کرده است.

مرندی تاکید کرد: علیرغم سوء استفاده آمریکا از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای صدور قطعنامه علیه ایران در دو هفته اخیر، ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده است. در پاسخ، ایران از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدام کرد و به آمریکایی‌ها اعلام کرد که اقدامات گستاخانه و غیرمنطقی واکنش‌های جدی را در پی خواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها می‌بینند که ایران با منطق زور وارد تعامل می‌شود و آنها هم مانند اروپایی‌ها می‌دانند که وضعیت آنها به دلیل جنگ اوکراین سخت‌تر شده است، بنابراین به نفع آمریکاست که به توافق رسیدن.”

  وزش باد شدید و تگرگ در تهران - خبر زنده

بر اساس این گزارش، شبکه قطری الجزیره روز گذشته به نقل از یک مقام ایرانی اعلام کرد که احتمال از سرگیری مذاکرات احیای برجام به جای وین در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد.

این مقام مسئول تاکید کرد که قطر هم شانس بیشتری دارد و هم همه امکانات لازم برای میزبانی از مذاکرات برای احیای توافق هسته ای. ما برای رسیدن به یک توافق قوی کار می کنیم و این مستلزم آن است که واشنگتن منافع ملی ایران را به رسمیت بشناسد.

این مقام ایرانی گفت: با تحریم، تهدید و توسل به زور نمی توان تهران را استرداد کرد و این روش ها بی فایده است. مذاکرات با جوزف بورل واضح، عمیق و مفصل و با احساس مسئولیت بالا بود. هدف قرار دادن برنامه صلح آمیز هسته ای ما توسط رژیم صهیونیستی و تحرکات تروریستی آن دیگر قابل تحمل نیست.

سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز (دوشنبه) در نشست خبری گفت: دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم ها در روزهای آینده و هفته جاری برگزار می شود. اطلاعات در این زمینه تا ساعاتی دیگر ارائه خواهد شد. زمان دقیق مذاکرات مشخص و مکان آن مشخص شده است.

حاتب زاده همچنین درباره سفر اخیر نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی به تهران گفت: جوزف بورل در سفر خود به تهران دیدگاه های واشنگتن را ابلاغ کرد.

وی تاکید کرد: دور بعدی مذاکرات مربوط به بعد هسته ای نیست، بلکه در مورد اختلافاتی است که در بحث رفع تحریم ها باقی می ماند. مذاکرات به صورت غیر مستقیم در قالب وینی ادامه خواهد یافت.

  ارتفاعات برفچال مینودشت; بخش گلستان - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید