قصد مهران مدیری از عوام فریبی در جشن حافظ چه بود؟

قصد مهران مدیری از عوام فریبی در جشن حافظ چه بود؟

انجمن 24 –شنبه شب این هفته که نام «پیمان معادی» برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشن حافظ اعلام شد، «مهران مدیری» روی سن رفت و در غیاب او جایزه خود را دریافت کرد. او گفت: من در این فیلم وحشت دارم.

من واقعاً این را می گویم. خیلی بد بازی کردم یعنی وقتی فیلم را دیدم نفهمیدم چرا بازی می کنم. من هنوز نفهمیدم چرا بازی گردو را انتخاب کردم. حالا آنها از من خوششان آمدند یا با هم دوست بودیم، گفتند تو هم بازی کنی، اما افتضاح بود.» این جمله در همان دقایق ابتدایی با استقبال گسترده مخاطبان در فضای مجازی مواجه شد.

برخی مدیر را به خاطر این شجاعت تحسین کردند و تا جایی که توانستند از او تعریف کردند و از او به خاطر پذیرفتن انتقادات و اشتباهاتش تمجید کردند. از سوی دیگر عده ای این حرف ها را متواضعانه دانستند و اینکه مدیری مثل همیشه می خواهد مجلس را دقایقی از شیرینی ذاتی اش گرم کند و نباید این انتقادات از بازی او را زیاد جدی گرفت.

اما در آن لحظات کمتر کسانی بودند که در نشست خبری این فیلم در جشنواره سی و هشتم با کارگردان صحبت کردند. جایی که یک مدیر دو سال پیش به سوالات او پاسخ داد. او سه شنبه شب 15 بهمن 1396 با عینک دودی در پردیس ملت حضور یافت و برای اولین بار به همراه دیگر عوامل فیلم به تماشای درخت گردو نشست و سپس به نشست خبری فیلم رفت و به سوالات اهالی رسانه پاسخ داد. او می گوید: نه تنها برای رزمندگان در جبهه بودم، بلکه می جنگیدم، یکی از دلایلی که در این فیلم بازی کردم این بود که در دل این فاجعه بودم. در زمان بمباران شیمیایی در منطقه بودیم که به سردشت اعزام شدیم و بسیاری از این حوادث را از نزدیک دیدم.

دوستی من با مصطفی احمدی، محمدحسین مهدویان، پیمان معادی و فیلمنامه خوب این اثر خاطرات آن روزها را زنده کرد و دوست داشتم در این فیلم نقش کوچکی داشته باشم.

مهران مدیری هنرمند بسیار باهوشی است. باهوش و شجاع. او بارها و بارها ثابت کرده است که اگر بازیگری در یک شغل را دوست نداشته باشد، به راحتی آن را در رسانه ها پوشش می دهد، مثلاً در سریال «مشکل پدر و مادر» یا فیلم «توکیو بدون توقف» که از بازی کردنش پشیمان است. اندکی پس از انتشار این آثار. او حتی درباره بازی در «دایره» گفت که وقتی فیلمنامه را خواند متوجه شد که کار فوق العاده ای خواهد بود و به همین دلیل طاقت نیاورد و نیمه شب تماس گرفت و اعلام کرد که در آن بازی خواهد کرد.

اما نتیجه نهایی آن چیزی نبود که او می خواست و او به راحتی اعلام کرد که این فیلم با نسخه انحصاری فیلمنامه او مطابقت ندارد.
حالا اما به طور غیرمستقیم اعلام کرده که از بازی در فیلم درخت گردو پشیمان است. او قصد شوخی و شوخی نداشت، زیرا در همان لحظه که می خواست صحنه را ترک کند، این جملات را اضافه می کرد و حتی بر «گفتن» آن اصرار داشت. شبی که شبش نبود و مجبور نبود درباره خودش یا نقشش در فیلم حرف بزند. از آنجایی که او برای دریافت جایزه معادی به اندازه کافی بزرگ شده بود، این شهرت مانند سخنرانی در گلو بود که باید از یک سکوی عمومی در مقابل تماشاگران زیادی ایراد می شد.
بدیهی ترین فرض برای این رفتار مدیریتی به بازار اول برمی گردد. نامی آشنا برای مخاطبانی که در چندین اثر از جمله در چند فصل «دورامی» و اولین فیلم کارگردانی (ساعت ۱۷) به عنوان سرمایه گذار با این بازیگر و کارگردان همراه بوده است.

همزمان با اکران درخت گردو در جشنواره فجر، برخی رسانه ها به لطف حضور سید مصطفی احمدی، این فیلم را جزو اولین تولیدات بازار دانستند اما از اولین بازار نامی دیده نشد. شایستگی فیلم حتی در تبلیغات محیطی و اکران عمومی. درخت گردو نیز نقشی ندارد، بنابراین بر خلاف ادعای این رسانه ها فرض می کنیم این فیلم اولین محصول موجود در بازار نیست.

اما در پاییز سال 1998 که کارگردان برای بازی در این فیلم انتخاب شد، اول مارکت رابطه صمیمانه ای با کارگردان داشت و ممکن است سریال آن زمان در دعوت از کارگردان برای بازی در این فیلم نقش داشته باشد. البته گمانه زنی ها حول یک گزینه دیگر می چرخد ​​و چند سالی است که شنیده می شود برخی از تهیه کنندگان با یک بازیگر قرارداد بسته اند تا با دستمزد بیشتر فقط در آثارشان بازی کند.

اتفاقی که اگرچه هرگز رسما تایید نشد، اما در محافل سینمایی درباره آن صحبت می شود. حالا که این مدیر به طور غیرمستقیم به حضورش در درخت گردو حمله می کند، ممکن است بین او و اول مارکت قرارداد همکاری صورت گرفته باشد که به نوعی او را متقاعد کرده که در تمام کارهای تولیدی شرکت مشارکت کند و حالا که قرارداد منعقد شده است. منقضی شده، مبنای انتقاد از این اجرا گذاشته شده است.

صحبت نکردن مدیر و عادت به توضیح ندادن حواشی باعث شده همه این گمانه زنی ها در همین حد باقی بماند و شکل رسمی به خود نگیرد اما در هر کدام از این گمانه زنی ها که قابل تردید است در یک مورد می توان شک نکنم قطعا پیش آمده که مدیری در چرخش 180 درجه ای برای حضورش در گردو چنین جایگاهی بگیرد اما بعید است اتفاقی که افتاده در سال های آینده حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید