قاتلانی که سرنوشت آرمان عبدالعلی را نیز رقم زدند. از شهلا جاهد تا ریحانه جباری

اعدام آرماند

انجمن 24 – همه قاتلی که پای چوبه دار می روند مانند کبرا رحمان پور نیستند که در نهایت با خانواده مقتول موافقت می کند و او را زیر تیغ قصاص می گذارد. کم نیستند قاتلی که به سرنوشت آرمند دچار شده اند و پس از چندین بار قرنطینه و به دار آویختن، سرانجام قصاص آنها انجام شد و صبح روز بعد را ندیدند. قاتلانی که با وجود تلاش سلبریتی ها امیدوار به بخشش خانواده مقتول بودند اما این امید هرگز محقق نشد.

شهلا معروف ترین قاتل است که هرگز بخشیده نشده است

جنجالی ترین پرونده جنایی دهه 1980 در 17 مهر 1360 رخ داد. لاله سحر هیزان، همسر ناصر محمدی کشته شد و شورش در میدان کتاب به راه افتاد. ناصر در آلمان در ارتش بود. وقتی برنگشت فکر کرد قاتل لاله صیغه اوست.

شهلا جاهد

با دستگیری شهلا، او ابتدا به قتل اعتراف کرد و دوباره جنایت را باز کرد، اما بعدا منکر ارتکاب جنایت شد و گفت به خاطر عشق به ناصر حاضر به قتل شده است. او چندین بار پای چوبه دار رفت و در نهایت وقتی خانواده لاله او را نبخشیدند، همکش در 10 آذر 1368 اعدام شد و پرونده شهلا برای همیشه بسته شد.

انتقام دل دختر نقاش هم گرفته شد

در دی ماه سال 82 پلیس رشت متوجه کشته شدن زنی 65 ساله به نام مهین شد. با حضور تیم جنایی در محل مشخص شد این قتل توسط یکی از آشنایان انجام شده است. چند روز بعد دل آرا دختر 17 ساله ای به همراه پدرش به کلانتری رفت و اعتراف کرد که مهین پسر عموی پدرش بوده و او را با 16 ضربه چاقو کشته است.

پس از اعتراف وی فضای رسانه ای در حمایت از دل آرا ایجاد شد و برخی می گفتند دوست پسر 24 ساله دل آرا قاتل بوده و به خاطر او به قتل اعتراف کرده است. دل آرا چندین بار پای چوبه دار رفت و مهلت گرفت، اما آخرین بار در اول اردیبهشت 1367 حکمش اجرا شد.

آره

دو سال بعد وکیل دل آرا مدعی شد که دوستش قاتل بوده و زیر فشار جنایت خودکشی کرده و به زندگی خود پایان داده است.

طراح تزئینی که پاسخ داد

یکی از جنجالی ترین پرونده های دهه 80، پرونده ریحانه جباری، دختر 19 ساله ای بود که در تیرماه 86 به اتهام قتل مرتضی سربندی بازداشت شد. این دختر 19 ساله به قتل اعتراف کرد اما بعداً به قتل اعتراف نکرد و مدعی شد من طراح دکوراسیون هستم. داشتم از خودم دفاع می کردم.

ریحانه جباری


بیشتر بخوانید: ساعاتی قبل از اعدام آرمند چه گذشت؟


ریحانه جباری پس از محاکمه و محکومیت به قصاص و تایید دیوان عالی کشور در انتظار اعدام بود. او چند بار به قرنطینه رفت و به دار آویخته شد اما موفق شد مهلت بگیرد اما در نهایت پسر مقتول حکم قصاص سوم آبان را سپری کرد.

تجمع بهنود را نجات نداد

هفدهم مردادماه سال 84، چند پسر جوان در حوالی میدان ونک با هم برخورد کردند. در این درگیری پسر جوانی با ضربات چاقو کشته شد و قاتل او کسی نبود جز بهنود، نوجوانی که دستگیر شد و بعداً به قتل اعتراف کرد و گفت که این درگیری بین چند دوست بوده و قصد کشتن نداشته است.

متشکرم

بهنود شش ماه بعد محاکمه و به قصاص محکوم شد. با وجود اینکه همه معتقد بودند او آزاد خواهد شد، او چندین بار تا مرز اعدام پیش رفت، اما در نهایت خانواده مقتول اعلام کردند که می خواهند او را ببخشند. همه چیز برای اجرای حکم آماده شده بود و ده ها نفر پشت دیوار زندان منتظر عفو بهنود بودند اما ناگهان خانواده مقتول طناب به دور پسر جوان انداختند و حکم او اجرا شد. پس از اعدام، خانواده مقتول اظهارات وکیل بهنود را یکی از دلایل اعدام اعلام کردند.

دیدگاهتان را بنویسید