فلاحت نوشتم: مردم با جان خود تاوان بلوف های مربوط به واکسن ملی را دادند

فلاحت نوشتم: مردم با جان خود تاوان بلوف های مربوط به واکسن ملی را دادند

انجمن 24- حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس دهم درباره افشاگری جدید صداوسیما در مستندی به نام نماینده غیرت گفت: نهادهایی که قرار بود نقش حفاظتی بیشتری در مقابل ولیعهد داشته باشند، نقش منکر را داشتند. تمسخری که او در آذرماه 1388 در مورد ورود ولیعهد به کشور انجام داد، اما تمام تکذیب های مسئولان را زیر سوال برد و صراحتا اعلام کرد که همه مسئولان از ورود ولیعهد به کشور اطلاع داشتند، اما باز هم قبول نکردند. !

در همین راستا حشمت الفلاحت پیشه نماینده مجلس دهم با دیده بان ایران گفت و گو کرده که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

* آقای فلاحت پیشه! نظر شما درباره سیاست و رویکرد جنجالی صداوسیما به موضوع تاج در دوره های مختلف چیست؟

واقعیت این است که آنچه که برای اداره ضعیف تاج و تخت در ایران رخ داده است باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد و دلایل بی توجهی به مردم ایران شناسایی و به دست عدالت سپرده شود. اگر کشورهای دیگر خیلی زودتر از ما توانستند به حالت عادی برگردند، اما در ایران بعد از دو سال هنوز مردم درگیر تاج و عواقب آن هستند. نظارت و رسانه ها به جای اینکه کاستی های خود را توجیه کنند و گروهی از مردم را قهرمان معرفی کنند، باید بررسی دقیقی انجام دهند. شاید بیش از صد هزار ایرانی در بین ما باشند. به نظر من با چنین سابقه ای متفاوت از خود مردم که بار تمام ضعف های اقتصادی را بر دوش گرفتند. هیچ کس دیگری قهرمان نیست.


بیشتر بخوانید: صداوسیما بابت پخش برنامه عذرخواهی کرد


رفتار دولت و به طور کلی نهادها را در قبال تاج چگونه می بینید؟

در چنین شرایطی دولت به جای حمایت از مردم، آنها را جریمه کرد و بر خلاف سایر کشورها، درآمدهای دولت ایران در دوران ولیعهد با همین جریمه ها افزایش یافت! پیامدهای چنین ناکارآمدی مردم و کادر پزشکی را تحت تأثیر قرار داده است. افرادی که با این واکنش ها شکست خورده اند که نشان می دهد معتقدم گزارش شکست ارائه می کنند، یعنی بیشتر گزارش هایی که در ایران منتشر می شود در قالب گزارش شکست است البته قهرمان شدن!

بلوف های روی واکسن ملی کشور را به مراتب از واکسن عمومی عقب می اندازد

سوال: آیا می گویید این ادعا که همه کارمندان از وجود تاج قبل از بهمن ماه اطلاع داشتند و گزارشی برای اکثریت ارسال شده است را تکذیب می کنید؟

ادعای ورود بازرسان به کشور کاملا صحت ندارد. حتی پرونده برخی شرکت های هواپیمایی نیز در این زمینه نیاز به بررسی دارد. اگرچه خود چین نمی خواست مسافران را تحت قوانین قرنطینه جابجا کند، اما متوجه شدیم که خطوط هوایی ما نقش استعماری خوبی در برابر پروازهای چین ایفا می کند! این در حالی بود که همه ایرلاین های دنیا سفر چینی را ممنوع کردند، اما ایرلاین های ایرانی به پروازهای خود به چین ادامه دادند و به اصطلاح ماماهای مهربان مادرانشان شدند. در این مدت نقش فوق العاده ای به عنوان مستعمره چینی ها داشتند! برخی از مراکز به گزارش های فنی توجهی نکردند. این مراکز نه تنها زیر بار قرنطینه نرفتند، بلکه وجود چنین بیماری همه گیر را به طور کلی انکار کردند! اینها جزو مقصران اصلی هستند. از طرفی ما با بلوف های مدیریتی مواجه بوده ایم، بلوف های مدیریتی نقش مخربی در نظام حکومتی ایران دارند. بلوف هایی که این افراد صرفا برای ماندن پشت میز می زدند. از سوی دیگر، بلوف‌های مطرح شده درباره تاج و توسعه واکسن ملی، کشور را از نظر واکسیناسیون عمومی عقب‌تر گذاشته و سپس شاهد تبدیل شدن ایران به یکی از واردکنندگان واکسن کرون هستیم. این اتفاقات نشان می دهد که مردم تاوان چنین بلوف هایی را با جان خود پرداخته اند. جالب اینجاست که کسانی که بیشترین بلوف ها را مطرح کردند، مدیران بی کفایتی هستند که همچنان به بلوف زدن ادامه می دهند و با موضع گیری هایی که دارند گذشته را توجیه می کنند.

فکر می کنید در این شرایط تحقیقی انجام می شود؟

اگرچه نباید یک طرفه انجام شود، اما به نظر من مجلس شورای اسلامی باید در خصوص شفافیت رسیدگی کاملا بی طرفانه انجام دهد. اگر قرار نیست کسی مجازات شود، حداقل مشخص است که چه ایرادی داشته است. در جهانی که با یک جنگ ویروسی مواجه است، و با این حال چین نتوانسته است جهان را متقاعد کند که یک ویروس آزمایشگاهی نیست، ما باید برای آینده آماده باشیم. جنگ نیروها بسیار خطرناک است و حتی ممکن است بیماری های همه گیر دیگری شکل بگیرد. به همین دلیل معتقدم باید تحقیقات و بررسی های مناسبی در این زمینه انجام شود تا در آینده شاهد مشکلات مشابهی نباشیم. واقعیت این است که من معتقدم شخصیت های اصلی کرونا، خود مردم هستند که همچنان با مشکلات ناشی از آن مواجه هستند. در مقابل، کسانی که تا حد زیادی در پیامدهای تاج در ایران مقصرند، همچنان قهرمان هستند و با نثری قهرمانانه شکست خود را اعلام می کنند. یکی از مشکلات نظام حکومتی ایران این است که مقصر مشکلات پیش آمده در کشور با نثر حماسی ناکامی خود را به مردم گزارش می دهند که گویی شکست بخشی از سرنوشت مردم است. در حالی که ایران یکی از بنیانگذاران سازمان بهداشت جهانی است و همواره نقشی کلیدی در مبارزه با بیماری های همه گیر داشته است. او می‌توانست این کار را با قیمت بسیار پایین‌تری انجام دهد که متأسفانه برعکس بود.

دیدگاهتان را بنویسید