فروش جهانی کامپیوتر به سطح رکوردی رسیده است

بازار رایانه های شخصی در سال گذشته 14.8 درصد رشد کرد و رایانه های رومیزی، لپ تاپ ها و ایستگاه های کاری بیشترین فروش سالانه را از سال 2012 به خود اختصاص دادند.

به گزارش ایسنا، داده های IDC نشان می دهد که فروش کامپیوتر در سال گذشته با 34 درصد افزایش نسبت به سطوح کم سابقه در این صنعت در سال 2017 به 349 میلیون دستگاه رسیده است.

بهبود فروش کامپیوتر که تا چند سال پیش تصور می شد با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند رو به کاهش است، قابل توجه است و مهم ترین و پرفروش ترین محصول در بازار الکترونیک است.

رشد فروش رایانه به دلیل قرنطینه و افزایش آموزش از راه دور و از راه دور در طول همه گیری کووید 19 بود، به طوری که مردم برای کمک به کودکان برای حضور در کلاس های مجازی و کار از خانه، لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی جدید می خریدند. تقاضای فزاینده برای این دستگاه ها به دلیل کمبود جهانی تراشه و عرضه محدود قطعات اساسی، باعث کمبود موقتی عرضه در بازار رایانه به ویژه در فصل پاییز شده است.

برخی ناظران بازار بر این باورند که روند فروش پس از فروکش کردن همه‌گیری پایدار نخواهد بود. برای مثال IDC در ماه دسامبر اعلام کرد که بازار در طول همه گیری از اوج تقاضا پیشی گرفته است و کاهش فروش را در سال 2022 پیش بینی کرد. اما برخی هنوز خوشبین هستند که فروش کامپیوتر با سرعت فعلی ادامه خواهد داشت. پت گلسینگر، مدیرعامل تراشه اینتل در مصاحبه ای در ماه اکتبر گفت: “او معتقد است که بازار کامپیوتر در یک روند صعودی جدید است که پایدار است.” اینتل با سهم 80 درصدی از بازار، تولید کننده اصلی پردازنده های دسکتاپ و لپ تاپ است.

  نور کم نیز خواب کودکان را مختل می کند

راهول تیکو، معاون ارشد گروه محصولات مشتریان دل، بیانیه مشابهی را بیان کرد و گفت که این بیماری همه گیر باعث تغییر پایدار در رفتار خرید شده است و اکنون همه باید یک رایانه شخصی داشته باشند. ما از یک رایانه شخصی در خانه به رایانه شخصی شخصی در خانه که مدل گوشی هوشمند است، حرکت می کنیم.

بر اساس گزارش IDC، شش تولیدکننده بزرگ کامپیوتر از نظر فروش در سال 2021 شامل لنوو، اچ پی، دل، اپل، ایسوس و ایسر هستند.

به گزارش CNBC، مایکروسافت که سیستم عامل های ویندوز را برای رایانه های مختلف می فروشد، یکی دیگر از برندگان بزرگ در رونق رایانه بود. اگرچه این غول نرم‌افزاری در سال‌های اخیر بر روی سرویس‌های ابری مانند Azure تمرکز کرده است، اما ویندوز با فروش 5.68 میلیارد دلاری در سه ماهه سوم سال 2021 هنوز یک تجارت قابل توجه است که 10 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. برای مدت مشابه در سال 2020 ضبط شده است.

دیدگاهتان را بنویسید