فرصتی بی نظیر برای گردشگران روسی برای ورود به ایران – خبر زنده

دکتر سید محمد موسوی *

جذب گردشگر نه تنها منافع اقتصادی و تجاری را برای کشورها به همراه دارد، بلکه دارای مزایای فرهنگی بیشماری در پس صنعت گردشگری است که همواره مورد غفلت یا بی توجهی مسئولان کشورمان بوده است. ابزاری که در گذشته و امروز در جایگاه دیپلماسی عمومی و قبل از دیپلماسی رسمی می توانست تاثیرات بالقوه بسیاری در کشورهای جهان داشته باشد.

شاید یکی از مهم ترین رویدادهای سیاسی و نظامی جهان در سال های اخیر، جنگ روسیه و اوکراین باشد که ابعاد گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی و البته فرهنگی در جهان دارد. با توجه به تحریم‌های گسترده غرب علیه روسیه، سیاستمداران گردشگری در جمهوری اسلامی ایران باید بتوانند از ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی پیش رو برای ارتباطات بیشتر در راستای منافع ملی استفاده کنند، تجارت با روسیه از این قاعده مستثنی است و باید آمادگی لازم را داشته باشیم. برای فرصت ها و تهدیدهای آینده

یکی از این ابزارها، صنعت گردشگری است که می تواند سمت بازاریابی گردشگری خارجی را بیش از پیش به سمت بازار گردشگری روسیه معطوف کند. به نظر می رسد با توجه به تحریم های موجود، هدایت گردشگران روسی به بازار ایران و ارائه آنها به جاذبه های گردشگری ایران از طریق رسانه ها و مقالات و بروشورهای ترجمه شده به زبان روسی برای آنها جذاب و ابزاری موثر برای جذب گردشگر باشد.

روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی کشورمان با روسیه به ویژه در شرایطی که هر دو کشور تحت تاثیر تحریم های غرب قرار گرفته اند، می تواند ظرفیت عظیمی برای جابجایی گردشگران بین ایران و روسیه بیش از پیش ایجاد کند، بنابراین وزارت گردشگری و کارشناسان بازاریابی شایسته هستند. . با بخش خصوصی و سفارت و نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در روسیه همکاری می‌کند و سعی می‌کند با استفاده از فرصت‌های موجود، کشورمان را به عموم مردم روسیه معرفی کند و با شناسایی دقیق ذائقه گردشگران روسی و تحقیق در مورد تاریخچه و تجربه سفر. آنها باید به علایق و نیازهای خاص ایران و دیگر کشورها توجه ویژه ای داشته باشند تا زمینه حضور بیشتر این گردشگران را در کشورمان فراهم کنند.

  ما کسانی را که جنایت دیروز را مرتکب شدند به خوبی می شناسیم

لازم به ذکر است که قبل و در اواخر دولت قبل، آقای مونسون وزیر وقت گردشگری برای رفع مشکلات و موانع گردشگری ایران و روسیه از جمله لغو روادید بین دو کشور به مسکو سفر کرد. او این موضوع مهم را در دولت جدید از دست داد و ادامه پیدا نکرد.

لذا پیشنهاد می شود کارگروه ویژه و مشترکی بین وزارت گردشگری و وزارت امور خارجه با دعوت از فعالان بخش خصوصی در زمینه تورهای ورودی و کارشناسان دیپلماتیک و اتاق ایران و روسیه به زودی و به زودی تشکیل شود. بازرگانی، تسهیل ورود گردشگران روسی به کشور ارائه می شود.

* دکترای مدیریت گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید