غرب باید با رویکردی جدید و سازنده به وین بیاید/ باید تضمین های جدی و کافی وجود داشته باشد

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی تاکید کرد: در صورت آمادگی سایر کشورها برای بازگشت به تعهدات کامل خود و رفع تحریم ها، امکان دستیابی به توافق خوب و حتی فوری وجود دارد.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: با وجود نقض توافق آمریکا و سه کشور اروپایی در برجام، با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین شرکت خواهیم کرد و خواهان یک توافق خوب و قابل تایید هستیم.
وی افزود: بازگشت به برجام در عمل باید به معنای پایبندی به تمام مفاد و محتوای آن باشد.

وی گفت: واضح است که در شش دور مذاکرات وین نتیجه نهایی به دست نیامده است، بنابراین تمام مسائلی که باید حل شود توسط تیم مذاکره کننده ایرانی بررسی می شود.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: باید تضمین جدی و کافی وجود داشته باشد که آمریکایی که به آن اعتماد نداریم دوباره از برجام خارج نشود.

وزیر امور خارجه با اشاره به رفتارهای متناقض آمریکایی ها و ناهماهنگی گفتار و عملکرد آنها، گفت: کاخ سفید ضمن اعلام آمادگی برای بازگشت به برجام، طی هفته های اخیر در دو مرحله افراد و شرکت های ایرانی را تحریم کرده است. همه باید اراده و اقدام جدی برای لغو کامل تحریم ها را ببینند.

امیر عبداللهیان گفت: غرب باید با رویکردی جدید و سازنده به وین بیاید.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک مصاحبه تلفنی گفت که به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک شورای امنیت سازمان ملل با همه کشورها در تماس بوده است. باید انجام شود و فرصتی است که همه بتوانند از برجام به حالت اولیه خود برگردند.

جوزف بورل با اشاره به تعهدات آمریکا گفت: تنها راه رفع تحریم ها احیای مجدد برجام است که از طریق آن هم ایران و هم جامعه بین المللی می توانند از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران مطمئن شوند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که همه طرف‌ها با رویکردی مثبت و عمل‌گرایانه و اراده قوی برای گفت‌وگو درباره مسائل باقی مانده و لغو تحریم‌ها وارد مذاکرات وین شوند.

دیدگاهتان را بنویسید