عواقب شگفت انگیز اعتیاد به تلفن همراه

عواقب شگفت انگیز اعتیاد به تلفن همراه

انجمن 24-یک روانشناس خانواده گفت: استفاده بیش از حد از تلفن همراه و فضای مجازی می تواند برخی از مشکلات روحی و روانی را برای افراد ایجاد کند، به عنوان مثال در مواردی که وابستگی شدید به تلفن همراه و فضای مجازی وجود دارد، مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب وجود دارد. و این برای او اعتیاد به این فضا ایجاد می کند.

احمدرضا عرب در خصوص وابستگی شدید مردم به تلفن همراه و پیامدهای این وابستگی گفت: بیش از همه باید توجه داشت که فضای مجازی ارتباطی با فضای واقعی است، زیرا افکار، احساسات و اعمال انسان تحت تأثیر این امر است. فضا و اثرات آن.» در فضای واقعی و زندگی واقعی می توان دید، در واقع افراد زمان زیادی را در فضای مجازی می گذرانند و زندگی و زمان خود را در آن فضا می گذرانند.


بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر کم خوابی در کودکان


این روانشناس خانواده افزود: در زمان شیوع بیماری عروق کرونر، دانش آموزان و والدین به دلیل آموزش از راه دور مجبور به استفاده از تلفن همراه شدند و همین امر باعث شد مردم زمان زیادی را صرف تلفن همراه و فضای مجازی کنند. این مشکل به دلیل وجود آموزش مجازی در برخی مدارس و دانشگاه ها همچنان پابرجاست.

وی ادامه داد: فضای مجازی و استفاده از تلفن همراه دارای ویژگی های مفید فراوانی از جمله آموزش و یادگیری، ارتباط، درآمدزایی، اشتغال، اطلاع رسانی و … است و از این رو امروزه گوشی های هوشمند یکی از آنهاست. به یک ابزار اصلی برای مردم در سراسر جهان تبدیل شده است و به راحتی قابل حذف نیست.

عرب گفت: در کنار مزایا و کارکردهای فراوان گوشی های هوشمند، قطعاً معایب و معایبی نیز دارد که همه افراد باید از این معایب بدانند. همچنین باید توجه داشت که تلفن همراه و فضای مجازی می تواند بعد اجتماعی داشته باشد. خانواده، روانی، عاطفی و … آسیب های جدی به افراد جامعه وارد کند.

این روانشناس خانواده افزود: آسیب های خانوادگی و اجتماعی ناشی از تلفن همراه و فضای مجازی می تواند باعث کاهش روابط خانوادگی و طرد اجتماعی، افزایش ازدواج های اینترنتی، اعتیاد به خرید اینترنتی، کاهش همدلی و پیوندهای خانوادگی و کاهش انسجام خانواده، افزایش فردگرایی و کاهش روابط شود. وی افزود: اجتماعی، تغییر ازدواج، ایجاد روابط خارج از ازدواج و خیانت همسران و ایجاد روابط غیراخلاقی و آسیب های فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و تضاد فرهنگ و ارزش های سنتی و مدرن از دیگر آسیب های تلفن همراه و فضای مجازی است که می تواند بیان.

وی افزود: استفاده بیش از حد از تلفن همراه و فضای مجازی می تواند برخی از مشکلات روحی و روانی را برای افراد ایجاد کند، به عنوان مثال در مواردی که وابستگی شدید به استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی وجود دارد، مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب و اعتیاد به این فضا منجر می شود. به آن

عرب او می گوید: «وقتی فردی به تلفن همراه و فضای مجازی معتاد می شود، با قطع اینترنت علائمی مانند غمگینی، افسردگی و تغییرات خلقی را تجربه می کند و وقتی اینترنت وصل است، خلق و خوی ناگهانی تغییر می کند. قابل تشخیص و همچنین خستگی، استرس اخلاقی، سردردهای عصبی، پرخاشگری، چک کردن مداوم تلفن همراه، عدم توجه به گذر زمان در استفاده از تلفن همراه، صرف زمان کوتاه برای خوردن غذا و ایجاد مشکلات وزنی برای فردی که ترجیح می دهد استفاده از فضا حضور مجازی در جمع دوستان و خانواده، خروج محدود از خانه و پرکردن وقت تنهایی با تلفن همراه، از دست دادن موفقیت های تحصیلی و حرفه ای و …. از جمله آسیب های اعتیاد به تلفن همراه و فضای مجازی است.

این روانشناس خانواده گفت: کم تحرکی، چاقی، اختلال در رشد جسمانی، تنبلی، تغییر ساعت خواب و غذا خوردن، آسیب به گردن و ستون فقرات، مشکلات مچ دست و انگشتان و …. از جمله آسیب های جسمی است که می تواند در اثر استفاده طولانی مدت از تلفن همراه و فضای مجازی و اعتیاد به آن در انسان ایجاد شود.

وی افزود: با افزایش آگاهی خانواده ها، کودکان و همه آحاد جامعه در مورد نحوه استفاده صحیح از گوشی های هوشمند و فضای مجازی می توان از آسیب های ناشی از اعتیاد و همچنین نظارت خانواده ها بر نحوه استفاده کودکان از تلفن همراه کاست. بسیار مهم هستند، اما در این مورد، والدین باید با استفاده صحیح از فضای مجازی و تلفن همراه، الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند.

عرب ادامه داد: تصویب قانون استفاده از تلفن همراه در خانواده ها به صورت شفاف، بدون ابهام و الزام آور برای اجرای این قوانین نیز می تواند به پیشگیری از اعتیاد به استفاده از این ابزار کمک کند و همچنین وظایف را از نظر اهمیت و اولویت بندی انجام دهد. تغییر عادات رفتاری، کاهش تدریجی زمان استفاده از فضای مجازی و تلفن همراه و جایگزینی استفاده از تلفن همراه با فعالیت های مثبت و مفید می تواند در کاهش مضرات استفاده زیاد از تلفن همراه موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید