عطش دلار واقعی نیست – خبر زنده

به گزارش الف، بازار دلار در ایران همواره در نوسان است که با تغییر دولت همچنان در تیتر خبرها دیده می شود. دولت ها همیشه برای بهبود شرایط تصمیماتی گرفته اند که در نهایت اثر مثبتی ندیده ایم اما گاهی آثار منفی داشته است. دبیرکل کانون صرافی های ایران معتقد است دخالت دولت و عدم مشورت با کارشناسان این حوزه نمی تواند درمان بازار ارز باشد.

کامران سلطانی زاده در تشریح وضعیت کنونی بازار ارز و همچنین بازار دلار به الف گفت: بر اساس شرایط بازار و گزارش های منتشر شده، منابع ارزی ایران در وضعیت خوبی قرار دارد. باید سیاست‌هایی در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار گیرد تا شهروندان با احساس حضور دلار در منابع بانک مرکزی، عطش خرید را در بین آن‌ها رفع و آرامش نسبی در بازار ایجاد شود.

سلطانی زاده گفت: مسئولان و کارمندان باید بدانند که بهترین تصمیم در ارتباط نزدیک با بخش خصوصی اتخاذ خواهد شد. دولت باید کمک به بخش خصوصی را در اتخاذ تصمیمات جدید و همچنین در بررسی آثار و پیامدهای تصمیماتی که قبلا اتخاذ شده است، در نظر بگیرد. همچنین لازم به ذکر است که قبل از اجرای راهکارهای جدید و ابلاغ این مصوبات بازار باید با کارشناسان شاغل در بازار مشورت کرد تا حداقل تبادل نظر صورت گیرد.

مرکز ارز گفت: تنها راه مقابله با معاملات فردا که تاثیر بسزایی در آزادسازی قیمت ها دارد، افزایش زمان معاملات و مبادلات مالی در صرافی های رسمی تحت نظارت بانک مرکزی است. تحلیلگر بازار لغو مهلت «ساتنا» و «پایا» برای صرافی های مجاز نیز می تواند تأثیر مهمی در نظارت بر بازار داشته باشد.

  احیای خلیج گرگان با جیب خالی

وی در ادامه می گوید: از دیگر راه های کنترل بازار که می توان به آن اشاره کرد، افتتاح درگاه های «پرداخت آنلاین» و «درگاه خدمات مالی آنلاین» است که فقط باید در اختیار صرافی های مجاز باشد. در چنین شرایطی این صرافی ها می توانند در ساعات کاری شبانه روز در چارچوب قانون به شهروندان خدمات ارزی ارائه دهند و این صرافی ها به خوبی قابل رصد هستند.

این تحلیلگر ارزی با رد محدودیت دلار و سایر ارزها گفت: نباید چیزی به نام محدودیت ارز و دلار داشته باشیم. نه تنها در این بازار، بلکه در هر بازاری نباید محدودیت ها و کنترل های زیادی وجود داشته باشد.

سلطانی زاده در این خصوص با اشاره به راهکارهای دیگری که ممکن است کارکنان برای بازگرداندن آرامش به بازار ارز در دستور کار قرار دهند، ادامه داد: در کل کشور برای ارائه خدمات متنوع به هموطنان هماهنگی بیشتری داشته باشند. همچنین ایجاد شادابی در فضای تجارت با توجه به استانداردهای روز اقتصادی می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. البته برخی از محدودیت هایی که اعمال می کنند شهروندان را مجبور می کند از فضای رسمی فاصله بگیرند و ناخواسته به سمت فضای غیررسمی حرکت کنند و همچنان با مشکلات زیادی مواجه شوند.

این کارشناس اقتصادی به اهمیت نرخ ارز در اقتصاد کشور اشاره می کند و می گوید: هرگونه تغییر نرخ ارز می تواند اثرات منفی بسیاری بر نرخ ارز سایر کالاها داشته باشد و به همین دلیل است که نرخ ارز اهمیت زیادی دارد. نقش دولت از طریق مدیریت منابع ارزی و نظارت بر بازار ارز باید مشخص باشد تا در مواقع نیاز بتواند وارد بازار شود و با قوانین وضع شده به حفظ تعادل کمک کند. در چنین شرایطی می توان گفت که دولت در بهبود وضعیت نقش داشته است. توجه داشته باشید که اعلام عدد به عنوان قیمت در اقتصاد استاندارد نیست و باید درصد آن را بر اساس نتیجه عرضه و تقاضا تعیین کرد، یعنی بازار خودش می تواند تصمیم بگیرد.

  حفاری در کودکی - خبر زنده

وی در پایان با اشاره به اهمیت بازگشت ارز و همچنین ارزهایی که شهروندان دارند و به بازار صادر نمی کنند، خاطرنشان کرد: اینها فعالیت هایی است که می توان انجام داد.

به گفته وی، ممکن است هزینه فروش کالا به صادرکننده نیز افزایش یابد تا ارز به کشور بازگردد. در سال های اخیر به دلیل توانایی سامانه های مبادلاتی کشورهای دیگر نتوانسته اند چرخه مبادلات ارزی را در ایران متوقف کنند و بنابراین می توانیم بازگشت ارز داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید