عضویت اوکراین در ناتو، بمب ساعتی در قلب اروپا

به گزارش فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت که مسکو در تماس با شرکای خود بر حرکت به سمت شرق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تاکید خواهد کرد و منتظر پاسخ است.

لاوروف درباره تلاش‌های غرب برای تشدید تنش‌ها با روسیه گفت: تمایل ناتو برای گنجاندن گرجستان و اوکراین در ائتلاف، بمب ساعتی در قلب قاره اروپا خواهد بود. «غرب به اوکراین تسلیحات می‌دهد و آن را در مورد راه‌حل نظامی احتمالی برای درگیری در منطقه دنباس گمراه می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، وی در کنفرانس مطبوعاتی با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت:[ولادیمیر] پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] او برای دستیابی به یک اجماع که منافع همه طرف ها را تامین می کند، گفت و گوی آرامی را ارائه کرد. پوتین پیشنهاد داده است که با غرب گفتگو کند تا تضمین های حقوقی بلندمدتی دریافت کند که ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت.

او گفت: «امنیت در اروپا نمی تواند تکه تکه شود.[امنیت در اروپا] یا هست یا نیست.امیدوارم در دیدار با بلینکن بتوانیم گامی در جهت اجرای توافقات حاصل شده در دیدار با پوتین برداریم. [جو] ما باید او را به ژنو ببریم.»

لاوروف با اشاره به تنش های دیپلماتیک بین مسکو و واشنگتن بر سر سفارت ها و دیپلمات ها گفت: مشکلات سفارت های روسیه و آمریکا به سرعت در حال حل شدن است.

او گفت: «حرکت ناتو به شرق بر منافع اصلی امنیتی روسیه تأثیر خواهد گذاشت.

وی گفت: ما آماده ایم برای حل بحران اوکراین گام برداریم. رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که مسکو خواهان درگیری با اوکراین نیست.

اوکراین اوایل سال جاری محموله بزرگی از مهمات و موشک های جاولین آمریکا را دریافت کرد و ارتش این کشور می گوید خمپاره ها و پهپادهای ترکیه را نیز در اختیار دارد. با این حال، کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده روسیه را به طرح ریزی برای حمله به اوکراین برای چند روز متهم کرده و از طریق گزارش های رسانه های ناشناس اظهار نظر غیرمستقیم کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو چهارشنبه شب بار دیگر حمایت خود از اقدامات اوکراین علیه روسیه را تایید کرد، اما تاکید کرد که این سازمان وظیفه دارد از هرگونه درگیری با روسیه بر سر اوکراین جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید