عدم همکاری ایران با آژانس نشانه بدی برای مذاکرات وین است

به گزارش فارس، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس خبری در وین گفت که مذاکراتش با مقامات ایرانی در سفرش به ایران اگرچه «سازنده» بوده، اما «بی ثمر بوده است». توافقی وجود داشت و هیچ توافقی حاصل نشد.

وی گفت: علیرغم همه تلاش هایم نتوانستیم در زمینه مفاهیم پیشرفت کنیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مانند ترویکای اروپایی (فرانسه، بریتانیا، آلمان) نسبت به نتیجه سفر گروسی به تهران ابراز نگرانی کرد و تلاش کرد ایران را مسئول هرگونه نتیجه منفی احتمالی در مذاکرات آتی در 29 نوامبر معرفی کند. وین برای احیای برجام.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که از نتیجه سفر گروسی به تهران “ناامید” است و اگرچه واشنگتن در حال آماده شدن برای مذاکرات در وین است، “اما قطعاً عدم همکاری ایران (IAEA) نشانه بدی از جدی بودن آنها است.” به دنبال این هستند که “این نتیجه قابل قبول مذاکرات ما است.”

سه عضو اروپایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) نیز شب گذشته (چهارشنبه) با صدور بیانیه‌ای مشترک نسبت به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند و گفتند که اقدام ایران برای تقویت توان هسته‌ای جامعه بین‌المللی خطرات جدی دارد.

تروئیکای اروپایی اعلام کرد: «از 9 ماه پیش، ایران تمام اقدامات شفافیت و راستی آزمایی مورد توافق شورای امنیت سازمان ملل متحد و پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورده است».

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این واقعیت که ایران به طور کامل به این توافق پایبند نیست، بسیار نگران‌کننده است و آمادگی ایران را برای اقدام با حسن نیت زیر سؤال می‌برد».

آنها گفتند: «ما از ایران می‌خواهیم فورا دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کرج را بازگرداند».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز ناامیدی از نتیجه سفر گروسی به ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران طی یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمام تعهدات خود در این توافق عمل کرده است. فرصت تلاش برای تحقق این وعده را جبران کنید.

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل نکرده اند، چندین مرحله از تعهدات خود در قبال برجام کاهش می دهد. کاهش بدهی ایران مطابق با مفاد توافق هسته ای برجام بوده است.

جمهوری اسلامی ایران پس از انجام 5 گام در جهت کاهش تعهدات خود، سرانجام در تاریخ 15 دی ماه 1396 اعلام کرد که دیگر با هیچ گونه محدودیت عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، نرخ غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

دولت بایدن اعلام کرد که قصد دارد از طریق مذاکرات در وین راه را برای بازگشت آمریکا به برجام هموار کند، اما کاخ سفید از انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن آمریکا تحت فشار حداکثری در دوران ریاست جمهوری او خودداری کرد.

دور اول مذاکرات در وین در دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران، قرار است نهم آذرماه در وین برگزار شود. ایران گفته است که تلاش برای لغو همه تحریم ها، دستور کار اصلی هیئت ایرانی در این مذاکرات خواهد بود.

در دولت حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین ایران، شش دور مذاکرات در وین برگزار شد که این مذاکرات به دلیل پافشاری آمریکا بر برخی مواضع غیرمنطقی با شکست مواجه شد.

یکی از زمینه های بحث برانگیز در این گفت وگوها، اصرار آمریکا بر حفظ برخی تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که با توجه به اینکه آمریکا یکی از طرفین توافق بود، واشنگتن است که باید با لغو تحریم ها به توافق برگردد و اجرای تعهدات آمریکا باید راستی آزمایی شود. تهران البته تاکید کرده است که برای بازگشت آمریکا به توافق عجله ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید