عدم قطعیت دستمزد کارگران در سال 1401

زمان اعلام دستمزد کارگران برای سال 1401 تعیین شد

انجمن 24- در سال 1401 سه جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران با نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت تشکیل شد اما هنوز در مورد تصویب دستمزد جدید کارگران به جمع بندی نهایی نرسیده است.

حداقل دستمزد امسال 2 میلیون و 655 هزار تن است که با اضافه شدن مزایایی مانند 600 هزار تن اوراق کار، 450 هزار جلد مسکن، 265 هزار جلد حقوق اولاد و 140 هزار جلد سنوات پایه تا 4 میلیون و 150 هزار تومان می رسد.

طبق آمار سازمان تامین اجتماعی حدود 14 میلیون نفر هستند که شامل 45 میلیون نفر با احتساب خانواده و همچنین مستمری بگیران و مستمری بگیران این سازمان می شود و حقوق 1401 بر زندگی نیمی از جمعیت تاثیر می گذارد.

دستمزد طبق ماده 41 قانون کار تعیین می شود

شورای عالی کار موظف است هر ساله حداقل دستمزد را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به ضوابط زیر تعیین کند:

1- حداقل دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

2- حداقل دستمزد بدون در نظر گرفتن خصوصیات جسمی و روحی کارگران و خصوصیات کار محوله برای تامین طراوت یک خانواده که میانگین آن توسط مراجع رسمی اعلام می شود کافی باشد.


بیشتر بخوانید: اعلام جزئیات افزایش مستمری


تبصره ـ کارفرمایان متعهد می شوند در ازای کار در ساعات مقرر قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد جدید پرداخت نکنند و در صورت تخلف از پرداخت، مابه التفاوت حقوق پرداختی با حداقل حقوق جدید جدید است. .

تورم دی ماه

بر اساس آمار مرکز آمار ایران، ارقام مرتبط با تورم در بین دهک‌های مختلف هزینه‌ای، تفاوت تورم دهک‌ها در دی ماه سال 1400 به 3.6 واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل 0.2 واحد درصد افزایش داشت.

  زمان تحویل در طول سال چگونه تعیین می شود؟ - خبر زنده

تورم کل کشور در دی ماه 1400 معادل 42.4 درصد بوده که در دهک های مختلف هزینه ای از 41.6 درصد برای دهک نهم تا 45.2 درصد برای دهک های اول و دوم متغیر بوده است. دامنه تغییرات 12 ماهه تورم در گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین 55.7 درصد برای دهک دهم تا 56.5 درصد برای دهک دوم است. همچنین اطلاعات مذکور برای گروه اصلی «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» برای دهک اول بین 33.7 درصد و برای دهک دهم 38.4 درصد است.

بر اساس داده‌های مربوط به تورم دهک‌های مختلف هزینه‌ای، تفاوت تورم دهک‌ها در این ماه به ۳.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش داشت. شکاف تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد و در گروه اصلی «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 1.1 واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. .

مؤلفه های مؤثر بر سبد معیشت به طور خلاصه بیان شد

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: برای رسیدن به سبد معیشتی نهایی، تاثیر محاسبه درصد اوزان موثر نیاز به بحث و بررسی بیشتری دارد و شنبه هفته آینده، شورای عالی کار به طور رسمی وارد شورای عالی کار می شود. موضوع حقوق 1401.

به گفته توفیقی، کمیته دستمزد شورای عالی کار تمامی عوامل موثر بر سبد معیشت به استثنای خوراک و نوشیدنی را خلاصه کرده است.

عبدالملکی وزیر کار همچنین از انجام مطالعات داخلی و خارجی برای تعیین حقوق سال جدید و مشارکت دانشمندان در محاسبه حقوق خبر داد. این به نفع کارمند است و نباید به کارفرما فشار آورد.

  فریبا نادری با استایل زیبای خود در جشنواره فجر + عکس می درخشد

دیدگاهتان را بنویسید