طالبان کمک ها را قطع کردند – خبر زنده

به گزارش رویترز، از زمانی که طالبان بار دیگر در ماه اوت سال گذشته پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به قدرت رسیدند، بانک های بین المللی در مورد آزمایش تحریم های سازمان ملل و آمریکا علیه این کشور جنگ زده محتاطانه عمل کردند. آنها سازمان ملل متحد و سایر گروه های امدادی را در تلاش برای تامین پول برای عملیات به چالش کشیدند.

مارتین گریفیث، رئیس آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد، به شورای امنیت گفت: «سیستم بانکی رسمی در افغانستان به دلیل کاهش بیش از حد خطر که کانال های پرداخت را تحت تأثیر قرار داده و زنجیره تأمین را مختل کرده است، به مسدود کردن حواله ها ادامه می دهد».

سازمان ملل متحد در تلاش است تا سیستمی به نام مکانیسم تبادل بشردوستانه (HEF) را برای انتقال میلیون ها دالر کمک برای بهبود پول افغانستان، به منظور ریشه کن کردن بحران اقتصادی و دور زدن تحریم ها علیه رهبران طالبان، اجرا کند.

گریفیث با بیان اینکه سیستم بانکی رسمی افغانستان می تواند دوباره به طور کامل فعال شود، گفت: «ما شاهد پیشرفت محدودی به دلیل مقاومت بالفعل مقامات افغان هستیم. این مشکلی است که به تنهایی قابل حل نیست.

وی افزود که حدود نیمی از گروه های کمک و کمک در یک مطالعه اخیر سازمان ملل گفته اند که در انتقال وجوه و کمک های مالی به افغانستان با مشکل مواجه هستند. دو سوم این گروه های کمک رسان در افغانستان پول کافی ندارند و این بر برنامه های آنها سایه افکنده است.

گریفیث افزود که علیرغم وعده هایی که در سپتامبر گذشته به مقامات سازمان ملل داده شده بود، مقامات طالبان افغان نیز به طور فعال در برنامه کمک های بشردوستانه شرکت داشتند.

  چرا روسیه برجام را گروگان گرفت؟ - خبر زنده

این مقام ارشد سازمان ملل گفت که مقامات ملی و محلی به طور فزاینده ای به دنبال ایفای نقش در انتخاب سهامداران و ارسال کمک به کسانی هستند که در فهرست اولویت های خود قرار دارند.

او گفت: «ما همچنین شاهد تقاضای بیشتر از سوی طالبان افغانستان برای اطلاعات و اطلاعات در مورد بودجه و قراردادهای کارکنان هستیم. گروه های حمایتی که تلاش می کنند زنان افغان را برای فعالیت های خاص استخدام کنند با چالش های زیادی روبرو هستند. در سال 2022، سازمان ملل متحد تنها یک سوم از 4.4 میلیارد دلار مورد نیاز برای رفع نیازهای بشردوستانه در افغانستان را دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید