ضرر صادرکنندگان چای هندی از توافق پاکسازی بین ایران و سریلانکا

منابع خبری هندی اعلام کردند صادرات چای هند به ایران در سال 2019 به دلیل مشکلات پرداختی به نصف کاهش یافته است و در سال جاری با موافقت سریلانکا برای پرداخت بدهی معوقه نفتی خود کاهش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، اکونومیک تایمز هند در گزارشی می نویسد: سریلانکا برای پرداخت بدهی های نفتی معوقه خود، چای یا برگ چای ارتدکس را به ایران می فرستد. ایران چای ارتدکس را برای مصرف داخلی خریداری می کند و هند یکی از بزرگترین صادرکنندگان این نوع چای به ایران است.

هند در سال 2019 حدود 53 میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر کرد، اما صادرات چای در سال 2020 به 29 میلیون کیلوگرم و در سال 2021 به 21 میلیون کیلوگرم کاهش یافت.

موهیت آگراوال، مدیر صادرات آسیایی و صادرات چای به ایران گفت: «توافق تجارت پاک بین ایران و سریلانکا هند را در مضیقه قرار می دهد. صادرات به ایران ممکن است در سال 2022 15 درصد کاهش یابد

یک مقام ارشد صنعتی که نخواست نامش فاش شود، گفت که هند بزرگ‌ترین صادرکننده چای به ایران قبل از تحریم‌های آمریکا بود، اما تجارت به ریال و روپیه با ایران پس از تحریم‌ها متوقف شد.

سازمان ملل چند سال پیش به ایران روی آورد، اما ایران همچنان حق واردات مواد غذایی مانند چای را داشت و هند نیز نفت وارد می کرد. سپس ایران و هند بر سر یک سیستم پرداخت غربی به توافق رسیدند که در آن درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران به ریال و سپس به روپیه تبدیل شود. هند به تدریج به بزرگترین صادرکننده چای به ایران تبدیل شد و جای سریلانکا را گرفت که مکانیزم پرداخت خاصی با ایران نداشت. اما سازوکار ایران و هند از ماه می 2019 به شدت تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است و حساب Westerwatch خالی شده و پرداخت‌ها از اواخر سال 2019 با مشکل مواجه شده است. بانک مرکزی ایران توزیع روپیه را محدود کرده است و همه پرداخت‌ها انجام شده است. به تعویق افتاد برای مدت طولانی

وی گفت: «بعید است وضعیت بهبود یابد مگر اینکه هند واردات نفت ایران را آغاز کند و در حال حاضر هیچ شفافیتی وجود نداشته باشد».

به گزارش اکونومیک تایمز، رهبران صنعت می گویند صادرات چای هند در 10 ماهه اول سال 2021 با 8.7 درصد کاهش سالانه به 157.20 میلیون کیلوگرم رسیده است، رقمی که بعید است به طور کلی به 180 در سال 2021 برسد. فراتر رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید