صنعت فضایی کشور باید ارزان و بومی شود

به گزارش الف، رئیس جمهور صبح جمعه در اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم که پس از یک دهه تعلیق تشکیل شد، به نقش این شورا در سیاست گذاری و نقشه راه توسعه کشور اشاره کرد. صنعت فضایی اولین جلسه شورای عالی فضایی پس از 11 سال برگزار می شود که نشان از عزم این دولت برای توسعه صنعت فضایی دارد.

رئیس جمهور با قدردانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دفاع و نیروهای مسلح، سپاه و ارتش در عرصه فضایی، گفت: با وجود این تلاش ها، با جایگاه واقعی در این حوزه فاصله داریم. حوزه.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروزه شرکت های مبتنی بر دانش، صنعت، تجارت، کشاورزی و گردشگری می توانند از خدمات فضایی برای توسعه و رشد خود در غلبه بر مشکلات اقلیمی از جمله کم آبی و ده ها حوزه دیگر استفاده کنند.

رئیس جمهور بر ارزانی و بومی شدن صنعت فضایی تاکید کرد و گفت: همه بخشهای فعال در این صنعت باید برای همپوشانی و همگرایی و استفاده از تجربیات یکدیگر و پرهیز از موازی کاری دست به دست هم دهند و از مقام معظم رهبری برای رسیدن به مدار دعوت می کنند. هزاران کیلومتر انجام دهید.

دکتر رئیسی افزود: البته رسیدن به این هدف، مسیری حداقل 10 ساله است، اما مطمئن هستیم که به فضل الهی، با روحیه جهادی متخصصان کشور و با حمایت دولت سیزدهم، این مسیر ادامه خواهد داشت. کوتاه تر.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه علیرغم تهدیدها و تحریم ها و فشارهای هدفمند دشمنان در صنایع فضایی و نظامی، گام های بلندی در این زمینه ها برداشته ایم، گفت: با استفاده از تجربیات دانشمندان و نیروهای موثر در این عرصه، صنعت خودروسازی باید حل مشکلات و آثار کیفی آن را می توان در سایر صنایع مانند ارتباطات، مخابرات و لوازم خانگی و زندگی روزمره مردم مشاهده کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر بخواهیم قطعا می توانیم به فناوری های روز با مزیت اقتصادی در همه این حوزه ها دست پیدا کنیم. ما باید سریع و با برنامه ریزی دقیق و منسجم به فناوری مدارهای تاسیس شده (LEO) برسیم و در مرحله بعد باید با برنامه ریزی دقیق و سخت کوشی به سرعت به 36000 کیلومتر مدار (GEO) برسیم.

دکتر رئیسی گفت: اگر در صنعت فضایی و فضای مجازی حضور نداشته باشیم باید در بزرگراهی که دیگران ساخته اند حرکت کنیم. صنعت فضایی نوعی بازدارندگی برای حمله دشمنان به کشور ایجاد می کند. وقتی ماهواره ها پرتاب می شوند، مردم و جوانان احساس قدرت و افتخار می کنند.

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهید طهرانی مقدم و سایر شهدای عرصه دفاع و توسعه فناوری های نوین در کشور ابراز امیدواری کرد با همفکری، همگرایی و استقامت نیروهای شاغل در این امر امید را در جامعه تقویت کنیم. رشته. فضایی و حمایت دولتی

دیدگاهتان را بنویسید