صنعت طیور نیازمند توجه ویژه است

صنعت طیور نیازمند توجه ویژه است

انجمن 24- صدای پرندگان در یک صبح زیبا روح انسان را جلا می دهد، گوش دادن به صداهای مختلف که از حنجره پرندگان مختلف می آید، اثر آرام بخشی دارد و می تواند انسان را در فضایی آرام و دلنشین طبیعت برای دقایقی به زندگی پرنشاط شهری ببرد. . .

بر این اساس چند سالی است که کارشناسان طبیعت درمانی را توصیه می کنند و ایران با داشتن آب و هوای متنوع و گونه های مختلف پرندگان پتانسیل رشد منحصر به فردی در این زمینه دارد و در سال های اخیر صنعت پرندگان دنیا رشد خوبی داشته است. شرایط اضطراری در ایران این صنعت می تواند به قطبی برای جذب گردشگر تبدیل شود که چرخه اقتصادی کشور را با سرعت بیشتری طی کند.

در واقع پرنده نگری یک صنعت ارزان اما پرسود است. همچنین تأثیر زیادی بر سلامت روان مردم امروزی دارد که زندگی پر از استرس و تنش دارند. تماشای پرندگان و طبیعت مانند یک بیمارستان روانپزشکی رایگان با درمان ارگانیک است این منظره می تواند بقای پرندگان را تضمین کند.

با توجه به این ویژگی ها، افراد بیشتری به صنعت پرنده نگری و گردشگری حیات وحش علاقه مند می شوند. این رشته در نقاط مختلف دنیا طرفداران و متقاضیان زیادی و صدها هزار پرنده نگر حرفه ای از این نوع گردشگری در کشورهایی که پرندگان سراسر دنیا را با آب و هوای متنوع خود می پذیرند درآمد زیادی کسب می کنند، پس تصور کنید چقدر بزرگ است. این صنعت می تواند برای پرنده نگری بزرگ باشد، بزرگ است اما در کشور ما با توجه به پتانسیل موجود از این ظرفیت زیاد استفاده نمی شود.


بیشتر بخوانید: اعتیاد به سگ در معتادان به تنیس!


البته ایران دارای مراکز پرنده نگری متعددی از جمله تالاب کانی برازان در مهاباد، تالاب گیلان، تالاب قره قشلاق در آذربایجان شرقی، منطقه گردشگری هفت حوض در جنوب شرق مشهد و منطقه گردشگری صفه در مرکز شهر برای پرنده نگری است. به نظر می رسد پتانسیل بالای کشور در زمینه پرندگان توجه ویژه ای به این مقوله داشته باشد.

در واقع ایران یکی از کشورهایی است که تنوع گونه ای بالایی دارد و حدود 600 گونه پرنده دارد که سال به سال بر تعداد آنها افزوده می شود، حتی در زمینه تنوع گیاهی کشور ما بسیار متنوع و غنی است. تاکنون بیش از 10000 گونه گیاهی در ایران ثبت شده است و این تعداد از تمامی گونه های گیاهی قاره سبز بیشتر است. اروپا که زیستگاه پرندگان را فراهم می کند.

اکنون می توان از این ظرفیت برای ایجاد درآمد پایدار در قالب پرنده نگری استفاده کرد. مسیری که بسیاری از کشورها در این مسیر به خوبی پیموده و تا حد زیادی موفق بوده اند. زیرا این صنعت سودآور و در عین حال پایدار است.

با نگاهی به تاریخچه روز ملی پرندگان می بینیم که در سال 1389 برای اولین بار از طریق کمیته ملی طبیعت گردی پیشنهاد شد تا یکی از روزهای سال به عنوان روز ملی پرندگان نامگذاری شود. تلاش های زیادی در این راستا انجام شده است که منجر به برگزاری جشنواره پرنده نگری در اوایل اردیبهشت همان سال شد، اما با توجه به انتقاداتی که نسبت به برگزاری چنین رویدادی در بهار، فصل تکثیر پرندگان و آسیب پذیری پرندگان در چنین رویدادی وجود داشت، تاریخ پیشنهاد شد برای تغییر.

پس از انجام مطالعه و ایجاد کارگروه های لازم، فصل پاییز یعنی. زمان ورود پرندگان مهاجر به کشور و پنجشنبه اول آذرماه هر سال به عنوان روز ملی پرنده نگری انتخاب شد. اولین روز ملی پرنده نگری در 24 دسامبر 2011 برگزار شد و از آن زمان تاکنون ادامه دارد. اما نامگذاری روز و برگزاری تعطیلات بی فایده است; بلکه باید کارهای اساسی برای حفاظت از محیط زیست و گونه های آن انجام شود.

تقریباً همه پرنده نگرهای واقعی به حفاظت از طبیعت اعتقاد دارند و برای بهترین عملکرد ممکن بر پایداری زیستگاه و حفاظت از محیط زیست اصرار دارند. زیستگاه ویران شده مکان مناسبی برای مشاهده پرندگان نخواهد بود. در این راستا اگر این فعالیت با مدیریت صحیح انجام شود؛ این به عنوان یک بازوی حفاظتی قدرتمند برای سازمان های زیست محیطی عمل می کند و می تواند بسیاری از نظارت و ارزیابی زیستگاه ها و مناطق طبیعی را انجام دهد که موضوع بسیار مهمی است.

کارشناسان بر این باورند که تنوع زیستی در راستای اکوتوریسم و ​​استفاده پایدار از طبیعت به منظور حفاظت از آن، بستری را ایجاد می کند که امروزه تمام چرخه های اقتصاد جهان بر روی آن می چرخد، در حالی که تا جایی که از این پتانسیل بهره مند هستیم، تقریباً می توان گفت هیچ کدام؛ در حالی که با اجرای یک سری برنامه های علمی و میدانی می توان از این ظرفیت در کشور استفاده کرد، چرا که پرنده نگری نیاز به تجهیزات و سرمایه زیادی ندارد و تنها به دوربین و کتاب نیاز دارد، بنابراین هزینه بالایی ندارد و می توان در این صنعت از آن استفاده کرد. ، که امروز زیاد است. آنها میلیون ها مسافر را از سراسر جهان حمل می کنند. برای درآمدزایی در کشور استفاده می شود.

به دیدن پرندگان بروید و تأثیر منحصر به فرد و ارزانی که این فعالیت بر روی روان انسان می گذارد را تجربه کنید. لذت شنیدن صدای پرندگان در صبح وصف ناپذیر است، حتی بدون دیده شدن. داشتن و شناختن او یعنی دیگر شریک غم و شادی او نیستید.

دیدگاهتان را بنویسید