شرط قانونی حذف ارز 4200 چیست؟

شرط قانونی حذف ارز 4200 چیست؟

انجمن 24- آنچه دولت در لایحه بودجه سال 1401 به مجلس ارائه کرد، تمرکز بر حذف ارز 4200 تنی در سال آینده است، اما هنوز مشخص نیست که چگونه عمل می کند.

اما واکنش دولت در ماه های اخیر حذف ارز 4200 در مدت مشابه امسال را بسیار محتمل دانسته است. میرکاظمی – رئیس سازمان برنامه و بودجه در سخنانی تاکید کرد که با توجه به اتمام ظرفیت 8 میلیارد تنی 4200 تنی واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال، دولت حق ادامه پرداخت را ندارد. آن را تا پایان سال تعیین تکلیف کنید.

یعنی در حالی که قانون بودجه 1400 نحوه حذف ارز 4200 تومانی را مشخص کرده و دولت باید بر این اساس عمل کند. بر اساس بند 3 تبصره یک قانون بودجه، 8 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و ملزومات پزشکی در نظر گرفته شده است و تاکید شده است که دولت باید شرایط اقتصادی، اجتماعی و بین المللی کشور را ارزیابی کند و به تدریج میزان واردات را افزایش دهد. نرخ ارز ترجیحی این اقلام را وارد کنید و این کار را با نرخ سیستم تجارت الکترونیک (ETS) انجام دهید.


بیشتر بخوانید: سخنگوی کمیسیون ائتلاف: دولت رسما اعلام کرد 1401 ارز ترجیحی داریم


در عین حال دستگاه های ذیربط اعم از بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و وزارت صمت نیز موظفند سیاست و روند توزیع، توزیع و مصرف ارز را اجرا و نظارت کنند. ارز ترجیحی به مصرف کننده نهایی به موقع، به مقدار و قیمتی متناسب با نرخ ارز ترجیحی.

بر این اساس، اگرچه از موضع دولت مشخص نیست که ارز ترجیحی به تدریج و به تدریج افزایش یابد، اما امسال باید این موضوع را مد نظر قرار دهد، زیرا یکی از موضوعات مهم در خصوص لغو ارز 4200 تبعات تورمی آن است. اگر نرخ به تدریج افزایش یابد می تواند در کاهش اثرات تورم موثر باشد.

در همین راستا کارکنان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند در صورت حذف ارز ترجیحی، افزایش قیمت ها طبیعی بوده و تورم کل را حدود هفت درصد افزایش می دهد.

در این زمینه با توجه به اینکه تا پایان 9 ماهه امسال حدود 11.1 میلیارد دلار کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت، سویا، روغن، دانه های روغنی و برخی داروها و تجهیزات پزشکی وارد کشور شده است. ارز ترجیحی. در بودجه پیش بینی شده است که در صورت ادامه این امر، این مبلغ تا پایان سال به 18 میلیارد دلار افزایش می یابد. این حداقل پنج برابر هر دلار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید