شرایط سه شاکی در پایان نیمه اول

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد می نویسد: نیم فصل اول لیگ بیست و یکم فوتبال با برگزاری دیدارهایی از هفته پانزدهم به پایان رسید. استقلال با پیروزی 3 بر صفر مقابل نفت مسجد سلیمان موفق شد دور رفت را با 35 امتیاز در صدر جدول به پایان برساند. پرسپولیس نیز با یک گل فجر سپاسی را در ورزشگاه آزادی شکست داد و با 32 امتیاز در رده دوم جدول قرار گرفت. اما سپاهان در دیداری کمتر تدافعی مقابل آلومینیوم اراک با تساوی بدون گل متوقف شد تا با 29 امتیاز در پله سوم جدول رده بندی قرار گیرد. سه تیم که از ابتدای فصل مدعی اصلی قهرمانی بودند، در پایان نیمه اول از رقبای خود فاصله گرفتند و به احتمال زیاد کاپیتان یکی از آنها در پایان فصل به عنوان قهرمانی دست پیدا خواهد کرد. فصل شاگردان سیرجانی با 28 امتیاز به هفت امتیاز می رسند و به فهرست مدعیان باز می گردند. حالا شاید در پایان نیمه اول زمان ارزیابی عملکرد کادر فنی سه تیم اول لیگ فرا برسد.

روزهای شیرین فرهاد

فرهاد مجیدی با استقلال به طور میانگین 33.2 امتیاز در هر بازی کسب می کند که آمار درخشان و بی نظیری است. استقلال بعد از 10 سال موفق شد قهرمان نیم فصل شود. آخرین بار آبی ها دور رفت را با برتری به پایان رساندند، او به لیگ یازدهم بازگشت. زمانی که پرویز مظلومی هدایت یکی از پر ستاره ترین تیم های تاریخ استقلال را برعهده داشت، اما در پایان فصل تیمی متشکل از مهدی رحمتی، پیمان منتظری، هسرو حیدری، آندرانیک تیموریان، معتبه جباری، کار جاسم و فرهاد مجی… قهرمان شدن این فصل قهرمانی به سپاهان اصفهان رسید. حالا اما استقلالی ها امیدوارند قهرمانی نیم فصل با قهرمانی در پایان فصل همراه باشد. برای این منظور آنها یک تیم زنده دارند که به خوبی فرهاد مجیدی هدایت آن را بر عهده دارد. مربی محبوب آبی ها بدون شکست رفت. او توانست سیستم سه دفاعی خود را در استقلال بسازد و خریدهای جدیدش را به بهترین شکل ممکن بازی کند. جعفر سلمانی بالاتر از حد انتظار در سمت چپ خط میانی استقلال ظاهر شد، کوین یمگا آقای گل نیمه اول استقلال شد، رودی زستد عملکرد تدافعی داشت، امیرحسین حسین زاده در چهره یک جوان آینده دار و با استعداد ظاهر شد و در کورس زبیر نیک نفس مهدی مهدی پور به اوج رسید و به تقویت ساختار دفاعی تیم کمک کرد. اگرچه در برخی دیدارهای نیم فصل اول از کیفیت فنی استقلال انتقاد شد اما به هیچ وجه نمی توان عملکرد مجیدی و شاگردانش را در این دیدارها منتفی دانست.

فراز و نشیب های یحیی

پرسپولیس فصل اول را با 32 امتیاز از 15 بازی در رده دوم به پایان رساند. این بدان معناست که سرخپوشان میانگین 13.2 امتیاز در هر بازی دارند که طبق تجربه تاریخی برای پیروزی در پایان فصل در شرایط عادی کافی است. در واقع پرسپولیس کمی خوش شانس بود که استقلال بیش از حد انتظار به دست آورد. به این ترتیب پرسپولیس را همچنان می توان شانسی جدی برای کسب عنوان قهرمانی در پایان فصل دانست. طبیعتا عملکرد چنین تیمی قابل قبول بود، اما اگر پرسپولیس را با خودش مقایسه کنیم، به سختی می توان ارزیابی قابل قبولی از تیم یحیی در سال جاری داد. پرسپولیس در این فصل برای بردهای زیادی تلاش کرد و تا آخرین ثانیه ها هواداران خود را شکنجه داد. به عنوان مثال در همان دیدار با فجر سپاسی، پرسپولیس با یک گل نسبتا تصادفی پیروز شد، در حالی که تیم حریف در دقایق پایانی برای جبران نتیجه روی دروازه سرخپوشان فشار آورد. مثل همیشه کادر فنی پرسپولیس می تواند این کیفیت نه چندان بالا را با جدایی ستاره ها از این تیم توجیه کند اما شکی نیست که ثروت فعلی پرسپولیس حداقل از فجر سپاسی و پدیده بالاتر است و باید راحت تر شود. برای شکست دادن چنین رقیبی شاید به همین دلیل است که یحیی هم مانند کسی که پارسال پرسپولیس را قهرمان کرد و حتی به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید، امسال هر از گاهی مورد انتقاد شدید هواداران قرار گرفته است. این وضعیت تا جایی ادامه پیدا کرد که یحیی فضای انتقادی کنونی را توطئه رقبا می دانست اما خودش هم بهتر می داند که اگر پرسپولیس «خوب» بازی کند دیگر جایی برای چنین انتقاداتی باقی نمی ماند.

اجرای محرمانه و محافظت نشده

برای سپاهان اصفهان اما نیمه اول با تساوی مقابل آلومینیوم اراک به پایان رسید. طلایی پوشان این نیم فصل را با 29 امتیاز در مکان سوم به پایان رساندند. این به معنای میانگین امتیاز 93.1 در هر بازی است. سپاهان البته باید قدردان بازیکن غیرمجاز گلگوتا باشد. بازیکن گابنی که تنها در دقایق پایانی بازی با این تیم به میدان آمد و باعث شد تا تیم سیرجانی با شکست انضباطی سه بر صفر برتری درخشان مقابل سپاهان را از چهار به یک تغییر دهد. بدون این سه امتیاز میانگین امتیاز سپاهان به 73.1 می رسید که با این همه ستاره اصلا قابل قبول نیست. یادتان باشد سپاهان ستارگانی چون سروش رفیعی، فرشاد احمدزاده، شهریار مقانلو، دانیال اسماعیلی فرد، محمدرضا حسینی، امید نورافکن، سجاد شهبازاده، یاسین سلمانی و … را در اختیار دارد. امسال و برای این تیم خوب نیست که تیم را از دست بدهد. نیم فصل اول با چهار شکست (یا به عبارتی پنج باخت) تا پایان. توقف مقابل آلومینیوم در روزی رخ داد که تیم محرم نویدکی نتوانست فوتبالی حتی دفاعی و باکیفیت ارائه دهد. در کل محرم مرد بسیار مهربان و محترمی است اما باید به خاطر داشته باشد که سپاهانی ها در این فصل جز قهرمانی راضی نمی شوند. نایب قهرمان زردپوش فصل گذشته شاید در دفاع حضور داشت چون نویدکی در اولین فصل حضورش پیشتاز بود اما امسال برای گرفتن نتیجه نهایی باید جام را لمس کند. در صورت تداوم شرایط فعلی به نظر می رسد نویدکی باید در پایان فصل شاهد قهرمانی یکی از دو تیم پرسپولیس یا استقلال باشد. ضمن اینکه تیم او در لیگ قهرمانان آسیا هم حضور دارد و باید در دو جبهه بجنگد.

دیدگاهتان را بنویسید