سومین جلسه دادگاه شهرداری لواسان برگزار شد

جلسه دادگاه شهرداری لواسان

انجمن 24- قاضی بابایی در ابتدای جلسه با اشاره به 51 متهم این پرونده مواد 193 و 194 قانون آیین دادرسی کیفری خواستار تعیین متهم ردیف سوم شیرهانی شد.

متهم شیرهانی در جایگاه قرار گرفت و با رد اتهامات مندرج در کیفرخواست گفت: اتهامات مندرج در کیفرخواست را قبول ندارم.

سپس وکیل متهم به سخنرانی پرداخت و از دادگاه انتقاد کرد و گفت: باز کردن چهار کیسه سامسون قبل از دادگاه و درخواست از خبرنگاران برای فیلمبرداری و فیلمبرداری از آنها غیرقانونی است.

قاضی به وکیل گفت: این اقدام با هماهنگی من انجام شد.

وکیل متهم سوم مدعی است: در کیفرخواست آمده است که آقای شیرهانی صدمین ماه در کمیسیون بوده در حالی که موکل من حتی یک روز هم در کمیسیون عضویت نداشته است.

قاضی خطاب به وکیل ردیف سوم متهم گفت: تمامی گزارشات کارمندان بر اساس اعترافات متهم است.

وکیل متهم شیرهانی وکیل متهم در پاسخ به اظهارات قاضی گفت: این گزارش مقدماتی است و هنوز اعترافاتی از سوی متهمان صادر نشده است. بر اساس همین گزارش، چند روز بعد بازپرس دستور دستگیری متهمان این پرونده را صادر کرد.

قاضی بابایی خطاب به شیرهانی وکیل متهم با بیان اینکه اعتراضی به کیفرخواست ندارد، گفت: این بار قصد ندارید از موکل خود دفاع کنید، بلکه به صورت رسمی دفاع می کنید. رسما دفاع کرد و یک فرصت را از دست داد.”

قاضی گفت: شما به حاشیه بروید و نماینده دادستان حق دارد در مقابل اعتراض به کیفرخواست از خود دفاع کند.

وکیل متهم شیرهانی گفت: موکلم سواد حقوقی ندارد. افسر پرونده صورتحساب ها را نشان داد و بعداً به او گفتند که از خود دفاع کند.

شیرهانی در پاسخ به صحبت های وکیل متهم گفت: موکل شما یکی از اعضای شورای شهر تهران است و در زمان کاندیداتوری در شورا ادعاهای زیادی داشته است.

وکیل متهم در دفاع از موکلش گفت: موکلم در مراجعه کارمند هیچ سمتی نداشت.

وکیل متهم ادامه داد: استماع مکالمات تلفنی یکی از موارد ذکر شده در کیفرخواست است. حکم 8 نفر از اعضای امام خمینی (ره) شنود مکالمات را ممنوع کرده است و سوال من این است که اجازه دادگاه برای شنود مکالمات چه بوده است؟ درخواست من این است که جلسات ضبط شود و ما بشنویم.

قاضی بابای به وکیل گفت: این موضوع ربطی به کیفرخواست ندارد. دادگاه را به حاشیه برانید ضابط قضایی بدون هماهنگی دادسرا نمی تواند کاری انجام دهد و هر کاری انجام شده با اجازه دادستان و بازپرس بوده است.

قاضی در پاسخ به اعتراض وکیل به بررسی تفاوت اعداد در درج اعداد پرداخت و تاکید کرد: عدد یک میلیارد و 500 میلیون تن درست است.

وکیل متهم افزود: بر اساس مواد قانونی دادگاه کیفری باید بر اساس درک ادله باشد. طبق مواد قانونی، درک ادله و اتهام قبل از دریافت دفاعیه است. علیرغم تذکر اینجانب، دادگاه محترم این ایراد را نمی یابد، لذا نمی توان از کیفیت موجود دفاع کرد.

پس از پایان جلسه دادگاه، افراسیابی وکیل ردیف چهارم متهم برخاست و به دفاع از متهم پرداخت.

وی گفت: ماده 3 قانون ارتشاء و کلاهبرداری شامل موکل من نمی شود چرا که اعضای شورای شهر که با رای مردم و بدون بیمه به عضویت شورا در می آیند کارمند دولت نیستند. مهندس مهدی چمران در شورای چهارم شهر تهران با ارسال نامه ای به دادستان کل کشور مبنی بر اینکه اعضای شورای شهر مشمول ماده 3 قانون رشوه و کلاهبرداری نیستند.


بیشتر بخوانید: رسیدگی به پرونده شهرداری و شورای شهر لواسان


وکیل متهم ردیف چهارم در خصوص تشکیل شبکه رشوه گفت: تشکیل این شبکه عمدتاً توسط وحدت صورت می گیرد که در این مورد موضوعیت ندارد و اتهام تشکیل این شبکه ساقط شده است.

وکیل متهم چهارم این پرونده گفت: در این پرونده موکلم و آقای شیخ یکی دیگر از اعضای شورا بارها در مجموع ۱۸۲ میلیون تن رشوه دریافت کرده اند. این اتهام منطقی نیست زیرا هر دو در شورا در یک موضع هستند و جناب شیخ نیز بارها گفته اند که هر چه پول می گیرد برای اوست.

صابری در خصوص ردیابی پول های رد و بدل شده به عنوان رشوه گفت: حساب های موکلم و خانواده اش رصد شده است و می توانید مجدداً بر حساب ها نظارت کنید.

وی ادامه داد: موکل من فقط یک ماه در کمیته ماده 100 عضویت داشت و در این مدت نیز حکم تخریب را صادر کرد. البته مشکل ما در شهرداری ها این است که تصمیمات تخریبی کمیسیون ماده 100 اجرا نمی شود. شهرداری مشهد در ماده 100 36 هزار رأی دارد که اجرایی نشده است.

پس از این جلسه متهم چراغی منصوب شد و با رد ادعاهای مطرح شده گفت: 20 سال است که در شهرداری مشغول به کار هستم و سمت های مختلفی به عنوان شهردار و معاونت شهرداری داشته ام.
او مدعی است در منطقه لواسان قوانین و مقرراتی وجود دارد که مربوط به شهرداری نیست.

متهم گفت: طبق قانون وقتی 2000 متر زمین دارید نمی توانید بیش از 180 تا 200 متر بسازید یعنی هدف ما ویلاسازی در لواسان است نه آپارتمان سازی.

قاضی به متهم گفت: شما از تخلف جلوگیری می کردید اما با دریافت رشوه اجازه ساخت و ساز دادید.

متهم ادامه داد: من رشوه نگرفتم و اینکه می گویند سکه رشوه گرفته ام صحت ندارد.

قاضی از وکیل متهم چراغی خواست تا بایستد و از موکلش دفاع کند.

وکیل مدافع متهم چراغی گفت: دفاعیات خود را در قالب لایحه در دادگاه ارائه می کنم.

جعفرزاده نماینده دادستان سپس موضع گیری کرد و گفت: جلسه دادگاه نباید مطرح شود. دادگاه سوال می پرسد و متهمان پاسخ می دهند. در اولین جلسه عنوان کردم که این اتهام مبتنی بر اعترافات متهمان است و انتظار داشتیم که موکلان از حمایت قانونی برخوردار باشند و حاشیه ساز نشوند.

وی گفت: وکلا دفاع قانونی نکردند و متهمان نیز مدعی هستند که تحت فشار صحبت کرده اند در حالی که تمام دفاعیات با حضور وکیل انجام شده و زیر نظر آنها امضا شده است. خود آقای حیدریان می گفت می خواهم بسم الله همه مال من ناپاک را از اموال من حذف کند تا بچه ام مثل من نشود.

نماینده دادستان با بیان اینکه هیچ فشاری به متهمان وارد نشده است، گفت: اعترافات متهمان منسجم بوده است.

وی در پاسخ به اظهارات یکی از وکلای متهمان مبنی بر اینکه سپاه پاسداران نمی تواند به عنوان ضابط در این پرونده انتخاب شود، ادامه داد: برخی از وکلا ابتدا صلاحیت دادگاه را زیر سوال می برند و سپس صلاحیت ضابط را در این پرونده زیر سوال می برند. در حالی که کلیه اقدامات انجام شده در این مورد مطابق قانون بوده است.

نماینده دادستان افزود: در پاسخ به استعلام کتبی و تلفنی دادستان های سراسر کشور، دادستان کل کشور گفت: سپاه پاسداران می تواند به عنوان یکی از اعضای قوه قضائیه فعالیت کند.

«یکی از وکلا گفت که این مبالغ بی فایده است. می بینید این سکه ها و سکه ها بی فایده است؟» و به کیسه های پر از دلار و سکه اشاره کرد. در حالی که مردم ما در سخت ترین شرایط زندگی به سر می برند، عده ای با سوء استفاده از آنها رشوه می گیرند.

در جلسات قبلی دادگاه یکی از وکلای متهمان اظهار داشت: پولی که از موکلم گرفته شده با پولی که بانک مرکزی گزارش کرده است، مطابقت ندارد. من قصد تهمت زدن به کسی را ندارم و آنچه را که در پرونده دیدم گزارش خواهم کرد. فایل. مشتری من می گوید 114000 دلار تفاوت پولی که از من گرفته شده و پولی که به بانک مرکزی ارائه شده است. آن 114000 دلار کجا رفت؟ اگر سندی وجود دارد که باید نمایش داده شود. “شاید ما او را ندیده باشیم.”

نماینده دادسرا در پاسخ به این درخواست گفت: این مبلغ 114 هزار تومان با اجرای احکام کارکنان است و فیش آن موجود است و تمامی اقدامات در دادگاه انجام شده است.

نماینده دادستان افزود: اهمیت این پرونده در پولشویی است. برای هر متر اضافی ساخت و ساز در لواسانات کارمزد از نیم تا سه و نیم درصد جریمه است. ماشین حساب ما توانایی محاسبه این همه تخلف را ندارد اما ماشین حساب آقایان را نمی شناسیم.

سخنگوی دادستان تاکید کرد: لواسانات تهران کوه است و ماهیت آن جزء انفال و برای مردم است و قوه قضاییه با افراد سودجو و مفسد برخورد قاطع خواهد کرد.

قاضی بابای در پایان جلسه از برگزاری جلسه بعدی در روز سه شنبه خبر داد.

در این جلسه پرونده کیف های پول نقد، دلار، یورو معادل 40 میلیارد تن و بیش از 700 سکه طلا که توسط متهمان به عنوان رشوه اخذ شده بود به دادگاه ارائه شد.

در این پرونده 51 متهم از جمله شهردار سابق لواسان، اعضای شورای شهر لواسان، برخی از مسئولان شهرداری و مجریان پرونده حضور دارند.

متهمان با سوء استفاده از موقعیت خود و سوء استفاده از کیفیت مواد 100، 77 و 5 به مقاصد مجرمانه خود دست یافته اند.

مشارکت در تشکیل شبکه ارتشاء و اخذ رشوه در پرونده های مختلف از جمله اتهامات متهمان پرونده فساد مالی شهرداری لواسان است.

دیدگاهتان را بنویسید