سه گانه بحران آب، فقر و ناتوانی در تداوم؛ نمایندگی فروش نخل جوان / پولی که به دلال می رسد به کشاورز

عوامل فروش نخل و قاچاق در کشورهای عربی

جامعه 24، زینب گبیشاوی: اخبار فروش و صادرات نخل در جنوب کشور همچنان ادامه دارد و عده ای قاچاق و عده ای صادرات و عده ای به کلی تکذیب می کنند.

اخیرا عکسی منتشر شده است که نشان می دهد چند درخت نخل ریشه کن شده را در یک کامیون بار می کنند و به مکان نامعلومی منتقل می کنند. این خبر به سرعت به تیتر اول رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد و حرف و حدیث های زیادی در این باره به راه افتاد. یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان خوزستان کنده شدن نخل های بلند را از ریشه صادراتی «نوع جدیدی از بحران آب در خوزستان» عنوان کرد و گفت: به دلیل کم آبی ریشه کن شده و به قطر و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

به گزارش جامعه 24، برخی دیگر از مسئولان استان خوزستان اعلام کردند که این صادرات از خوزستان صورت نگرفته و عکس ها مربوط به روستای فاریاب در استان بوشهر است. خسرو عمرانی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: فروش و واردات نخل باید مجوز داشته باشد و اگر کشاورزی تصمیم به برداشت نخل دارد، نخل جوان را جایگزین آن کند. همچنین تاکنون بیش از 3700 اصله نخل غیرقابل تکثیر و فرسوده در مراحل بهسازی و نوسازی برداشت و برای زیباسازی شهری به قطر صادر شده است.

از سوی دیگر برخی معتقدند این نخل ها به دلیل کمبود آب و شوری کهنه شده و دیگر بارور نیستند. رئیس اتحادیه خرما چندی پیش گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت و قطر در حال خرید این نخل ها هستند و باید به طور جدی از قاچاق موشک های حامل این محموله ها جلوگیری کنیم. او همچنین ناباروری درختان نخل صادراتی را «اساساً اشتباه» خواند.

بحث صادرات و فروش نخل جنوب همچنان ادامه دارد و هر کارمند و حافظ محیط زیست نظر دیگری دارد. بسیاری از کشاورزان از نخلستان های خود امرار معاش می کنند و بعید است که بخواهند درخت خرمایی را که حداقل ده سال طول می کشد یک شبه بفروشند و جایگزین آن نشوند. باید دید با توجه به بحران آب و فقر اقتصادی و ناتوانی احتمالی در نگهداری نخل ها و پول های ارائه شده از سوی خریداران نخل، در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را به طور دقیق بررسی خواهد کرد یا خیر. آن سوی خلیج فارس می تواند وسوسه انگیز باشد.


بیشتر بخوانید: جزئیات جدید صادرات نخل ایران به قطر


نادر ضرابیان فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار جامعه 24 گفت: تا جایی که من می دانم درخت خرما مانند بسیاری از محصولات دیگر قابل صادرات به کشورها و استان های دیگر است و جهاد کشاورزی تصمیم می گیرد که این اتفاق بیفتد یا خیر. وقتی استانی با کم آبی مواجه است، حتی صادرات گوجه فرنگی از آن استان به استان های دیگر هم اشتباه است، نه نخل.

صادرات نخل های فرسوده مشکلی ندارد

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه صادرات نخیلات زمانی صحیح است که کشور در شرایط آبی مناسب باشد، گفت: صادرات نخل اتفاق مهمی است، در شرایطی که در کشور ما وجود دارد صادرات نخل نمی تواند درست باشد. همه؛ اما صادرات نخل را می توان در شرایطی انجام داد که برای اصلاح و تجدید و فقط برای نخل های کهنه، فرسوده و قابل تکثیر باشد، زیرا اگر اینطور نباشد کشاورز می تواند نخل را بیرون بیاورد و دور بیندازد، پس بهتر است. برای فروش آن

ضرابیان ادامه داد: اصولاً امکان قاچاق نخل وجود ندارد زیرا نخل ها بسیار بزرگ هستند و وسیله کوچکی نیست که بتوان آن را حمل کرد. نخل ها از طریق اسکله ها و سینی های باری بزرگ حمل می شوند و البته زمانی که باید از اسکله بارگیری شوند نمی توان آنها را قاچاق کرد، مگر اینکه کل اسکله قاچاق باشد. اما یک نگاه گذرا نشان می دهد که نخل قاچاق نمی شود و غیرممکن است. نمی دانم نخل ها را به حراج گذاشته اند یا نه؟

این فعال محیط زیست می گوید: صادرات محصولاتی مانند میوه و نخل از استان های کم آب بسیار اشتباه است. ما نمی توانیم بپذیریم که در اینجا درخت خرما یا اشیای دیگر برای صادرات کاشته شود و به جای استفاده مردم کشورمان از آب در اینجا استفاده شود و در نهایت به کشورهای دیگر صادر شود. اما اگر برای زیباسازی و نخل هایی است که قدیمی شده اند و دیگر بار ثابتی ندارند، بهتر است به جای دور انداختن آنها را بیرون بیاورید. بهتر است این گونه درختان در صورت فرسودگی صادر شود و درختان جدید جایگزین شوند. در چنین مواقعی هیچ عواقبی برای محیط زیست نداریم.

جهاد کشاورزی در تغییر کاربری باید مراقب باشد

نادر ضرابیان با بیان اینکه بحث تغییر کاربری اراضی وجود دارد و باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: نکته مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه کرد این است که ممکن است برخی کشاورزان به دلایل معیشتی بخواهند زمین کشاورزی خود را تغییر دهند. یک کاربر مثلاً اگر زمین کشاورزی یک میلیون تن در هر متر مربع باشد، وقتی هدفش تغییر می کند مثلاً می شود 70 میلیون تن در متر مربع. جهاد کشاورزی باید در این زمینه دقت کند، اما ارزش های زیست محیطی خود را در قبال پول فراموش نکنیم.


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره صادرات نخل ایرانی به کشورهای عربی


فروش نخل های فروخته نشده ادامه دارد

بابا احمدی، کشاورز و یکی از نخل کاران استان بوشهر نیز به جامعه گفت: به دلیل کم آبی برخی کشاورزان اقدام به فروش نخل خود به کشورهای همسایه از جمله قطر کرده اند. در شهرستان دشتستان که هستیم عده ای هستند که کارشان عمدتاً جمع آوری نخل است. نخل هایی که فروخته می شوند نیز معمولاً پوشیده نمی شوند. نخل ها 80 ساله هستند و به نظر می رسد نخل های موجود در فروش حدود 30 تا 40 سال قدمت داشته باشند.

وی ادامه داد: البته بخشی از نخل ها نیز به دلیل فرآیند بهسازی و نوسازی حذف و برای زیباسازی به کشورهای منطقه صادر می شود. قیمت هر نخل در منطقه داشچست در کمترین و کمترین حالت از 4 میلیون تن شروع می شود. فروش و صادرات در روستا اصلا مشکل جدی نیست و فکر نمی کنم جای نگرانی داشته باشید چون اگر مثلا 1000 نخلستان در روستا داشته باشیم شاید 4 کشاورز اقدام کنند. این فروش با مجوز انجام می شود اما سود اصلی واسطه است و کشاورز عاید چندانی نمی کند زیرا کشاورز نمی تواند انتقال دهد و نقل مکان کند و به قطر بفروشد بنابراین سود اصلی را دلالان می برند. حتی قیمت خرما هم برای کشاورز به صرفه نیست چون خرما را با قیمت پایین می خرند. مثلاً اگر هر کیلوگرم با بسته بندی آن برای ما 12 هزار تن باشد، آن را 13 یا 13 هزار و 500 تن می فروشیم.

از کف دست های فرسوده می توان زیاد استفاده کرد

«امروز به هر کجا که نگاه کنید، موج احساسات حمایت گرایانه جاری است. من شنیده ام که الکل را می توان از تنه و برگ درختان خرما تولید کرد. اخیراً کارگاهی در بوشهر از نئوپان از نخل های فرسوده قطعاتی درست می کند که کاربرد بسیار خوبی دارد. حتی می توان از آن در صنعت کاغذ استفاده کرد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که به استثنای فضای سبز و جلوگیری از ریزگردها، این فروش نخل ها و جابجایی آنها تاثیر خاصی بر اکوسیستم ندارد و در یک جمله باید بگویم که جای نگرانی نیست. همه.”

به گزارش جامعه 24، با گسترش تاریخچه نخل فروشی در کشورهای حوزه خلیج فارس بالاخره چند روز پیش مسئولان انجمن ملی خرما وارد این موضوع شدند و اعلام کردند که خروج نخل ها قاچاق به سفارش دیگری تلقی می شود. مثبت چرا این انجمن قبل از رسانه ای شدن هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداد و اگر فروش نخل در کشورهای دیگر تاثیر منفی بر محیط زیست کشور ندارد چرا این انجمن اخیرا اقدام کرده است؟

دیدگاهتان را بنویسید