سهامداران در هفته آخر دی ماه چه سهامی را خریداری کنند؟

سهامداران در هفته آخر دی ماه چه سهامی را خریداری کنند؟

انجمن 24- یوسف اصلانی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد24 با اشاره به وضعیت بازار سهام در هفته گذشته گفت: در سه روز پایانی هفته سوم دی ماه نوسانات صعودی و نزولی محسوسی در کل بورس نداشته ایم. شاخص کل بورس ادامه داد: به عبارتی شاهد روند خنثی در شاخص کل بورس بودیم، روز چهارشنبه شاخص کل با حاشیه 420 واحد منفی به پایان رسید که افزایش یا کاهش قابل توجهی تلقی نمی شود و همچنان شاهد کاهشی نیستیم. روند واقعی در بازار سهام در حال حاضر در یک روند خنثی است، اما روند نزولی بزرگ در شاخص کل هنوز به پایان نرسیده است.

وی ادامه داد: این وضعیت نتیجه تداوم اعتمادی است که دو سال است به آن متعهد بوده ایم. شاید فروشنده خاصی در بازار نباشد اما خریدار خاصی برای آن نداشته باشیم. این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بارقه امیدی در وضعیت بورس وجود دارد، گفت: دیروز آقای هندوزی در مصاحبه ای به ده مصوبه بورس اشاره کرد و گفت رئیس جمهور این ده مصوبه را در بودجه سال آینده اجرا می کند. برخی از نگرانی‌های فعالان بازار. اگر این عامل نبود، امروز احتمالاً بازار در وضعیت منفی‌تری قرار می‌گرفت.

اصلانی با اشاره به برخی نمادهای بورس گفت: در حال حاضر اقبال برای صنعت بانکداری و خودروسازی رشد کرده است. این به خاطر بارقه امیدی است که از مذاکرات می آید. همچنین با توجه به تعدیل قیمتی که صنایع غذایی و بانکی انجام داده اند، صف خرید در این سهام عادی است.

  یوفا میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا مقابل روسیه بود و آن را به فرانسه داد

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش های ماهانه کدال، شاهد مثبت شدن ترازنامه در بانک های مهم بورسی هستیم. البته لازم به ذکر است که تصمیمات جدید شرکت های بورسی تخفیف های جدیدی را برای شرکت های بورسی در نظر نمی گیرد، بلکه به نوعی افزایش قیمت سوخت را برای شرکت ها محدود می کند. بحث این بود که اگر مصرف سوخت 100% نرخ خوراک شود. در واقع، این ده فرمان مزیتی به شرکت ها می دهد که می تواند تأثیر افزایش قیمت سوخت را بر شرکت ها متعادل کند.

وی افزود: اگر نتیجه مذاکرات مثبت باشد به سهامداران این اطمینان را می دهد که دولت برای درآمد بیشتر به جیب شرکت های بروس نمی رود و این خبر مثبتی برای کل بازار سرمایه است. حداقل کاری می کنند که در دولتی با درآمدهای بهتر در جیب شرکت های بورسی نمی گنجد.

اصلانی با اشاره به اینکه انتشار گزارش های 9 ماهه در کدال میخاشیندوف به زودی انجام می شود، گفت: این موضوع به تدریج باعث مثبت شدن بورس خواهد شد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه به پایان سال نزدیک می شویم و دولت نیز به نقدینگی نیاز دارد، نیاز به حمایت واقعی از بازار دارد. سهام شرکت ها باید افزایش یابد تا دولت بتواند سهام را بفروشد و دولت بتواند درآمد کسب کند.

وی ادامه داد: در پایان سال دولت به شدت نیازمند پول است. هر چه به پایان سال نزدیک تر می شویم، امید برای شرکت ها بیشتر می شود. وقتی صحبت از مذاکره به میان می آید، شاهد تاثیر منفی بر قیمت ریالی دلار هستیم. این امر تاثیر چندانی بر شرکت های بورسی ندارد و در حال حاضر شرکت های بورسی نیم دلار معامله می کنند و تغییر قیمت دلار پولی نیز تفاوتی ندارد.

  کنجد، یک آقا کوچولو انجمن 24 - خبر زنده

اصلانی خاطرنشان کرد: دولت برای اینکه بتواند در پایان سال سهام بفروشد، ابتدا باید از بازار سرمایه حمایت کند تا قیمت سهام را بالا ببرد و بتواند بفروشد. این فروش مشابه سال 99 نیست. با این حال، هنگامی که سهام حدود 50٪ افزایش می یابد، نیاز به منابع است. بنابراین عرضه فقط برای تعادل بازار کافی خواهد بود. اینطور نیست که یک سقوط بزرگ اتفاق بیفتد.

وی گفت: می دانیم که رکود بورس هرگز کمتر از طبقه قبلی نخواهد بود. کمترین عددی که شاخص دیده است یک میلیون و 100 واحد است. قطعا شاخص کل کمتر از این نخواهد بود. این شاخص دارای نوسانات مثبت و منفی خواهد بود، اما کمتر از زیر نیست، اما اگر دولت تلاش کند شاخص را بالا ببرد و بفروشد، در راستای نوسانات مثبت و منفی شاخص کل است، اما کمتر از یک نخواهد بود. میلیون و 100 عدد.شرایط بنیادی شرکت ها و ارزش بازار این اجازه را نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید