سقوط تاریخی بازار سهام

روزنامه شرق می نویسد: روزهای سرخ بازار سرمایه ایران در دولت سیزدهم نه تنها ادامه یافت، بلکه به شرایط بحرانی هم رسید. این سقوط تاریخی در حالی اتفاق می‌افتد که خود رئیس‌جمهور، چه در دوران مبارزات انتخاباتی و چه پس از رسیدن به پاستور، همواره در حمایت از این بازار صحبت کرده است. اما حالا نتیجه صدای نزدیکان به قدرت را بلند کرده است. منتقدان می گویند نه تنها حمایتی از بازار نمی شود، بلکه حتی شاخص در حال بالا و پایین رفتن است و معتقدند شاخص واقعی اکنون زیر یک میلیون است. همین دیروز روند بورس قرمز ادامه یافت و شاخص مقاومت یک میلیون و 300 هزار واحد را از دست داد.
30 هزار واحد شاخص بورس سقوط کرد
شاخص کل بورس دیروز با بیش از 30 هزار واحد افت به کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی بازگشت. در توضیح این شکست تاریخی بد نیست بدانید شاخص کل بورس روز گذشته با افت 3040 هزار و 540 واحدی به رقم یک میلیون و 275 هزار واحد سقوط کرد. شاخص کل با استاندارد هم وزن نیز با کاهش 8 هزار و 52 واحدی عدد 337 هزار و 31 واحد را به ثبت رساند. معامله گران این بازار 289 هزار معامله به ارزش 260.678 میلیارد ریال انجام داده اند. فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدن و صنایع گل گهر، ملی صنایع مس ایران، معدن و صنایع چادرملو، سرمایه گذاری غدیر و پتروشیمی پردیس بیشترین تاثیر منفی را در بورس نسبت به سایر نمادها داشتند. در سوی دیگر بازار، کل سرمایه شاخص فرابورس نیز با 220 واحد کاهش به رقم 17 هزار و 656 واحد رسید. در این بازار 128 هزار معامله به ارزش 13 هزار و 923 میلیارد ریال انجام شد. پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب، سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی تندگویان، پالایش نفت شیراز، سرمایه گذاری صباتامین و گروه توسعه مالی آیندگان بیشترین تاثیر منفی را در بازار فرابورس نسبت به سایر نمادها داشتند. در بازار دیروز 232 کاراکتر در صف فروش در مقابل 35 کاراکتر در صف خرید قرار گرفتند. ارزش صف های فروش 4489 و ارزش صف های خرید تنها 937 میلیارد ریال است.
پویش «مجلس حمایت از بورس» چه سابقه ای دارد؟
این کاهش بی سابقه است و اخیرا خبری مبنی بر حمایت صد نماینده از بورس منتشر شده است. خبرگزاری رسمی دولت اعلام کرد که اخیراً در کنار رویکرد حمایتی دولت از بازار سرمایه، کمپینی را برای حمایت از بورس راه اندازی کرده است که بیش از 100 نماینده از «مجلس متولی بودجه» حمایت می کنند. بر اساس این گزارش، ارائه لایحه بودجه در مجلس، خوش بینی های زیادی را در میان فعالان بازار سرمایه نسبت به حمایت همه جانبه دولت سیزدهم از بازار ایجاد کرده است که می تواند زمینه ساز روزهای مثبت بورس شود. معاملات مبادله ای ایرنا که صدای دولت را پوشش می دهد در تحلیل خود می نویسد: آنچه از بودجه سال آینده کسر می شود این است که دولت سیزدهم در اولین لایحه بودجه خود به بازار سرمایه و شرکت های بورسی توجه ویژه ای داشته است. نشانه های این تمرکز ویژه را می توان در کاهش 5 درصدی مالیات برای اولین بار در دو دهه اخیر، تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه با منبع حدود 70 همات و تثبیت فرمول مالکیت بازدهی مشاهده کرد.
تخصیص ردیف بودجه صندوق توسعه و تثبیت بازار سرمایه و تمرکز بر واریز وجوه در صندوق تثبیت بازار سرمایه از نکات قابل توجه لایحه بودجه سال 1401 است که برای اولین بار توسط دولت تدوین شد و نشان از وی دارد. چشم انداز مثبت بازار سرمایه این بازار است. اخذ مالیات از خودروهای لوکس و خانه های گران قیمت در کنار اخذ مالیات از سپرده های بانکی اشخاص حقوقی از دیگر جنبه های مثبت لایحه بودجه است که به گفته اکثر کارشناسان می تواند تاثیر بسزایی بر حجم بالای نقدینگی در بازار داشته باشد. روند صعودی شاخص در بورس اوراق بهادار است. و تداوم خود را دارند.
همچنین موضوع مالیات بر سپرده های بانکی در لایحه بودجه به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است که به نظر می رسد مالیات بر سپرده شرکت ها، سپرده های بانکی این افراد را به اوراق یا سهام تبدیل می کند و این موضوع قطعا به نفع بازار سرمایه خواهد بود.
اتفاق مهم دیگری که در لایحه بودجه سال آینده رخ خواهد داد، همگرایی نرخ ارز سنا و نیمز است که این نیز اتفاق مهمی برای افزایش سودآوری شرکت ها است. علاوه بر این، با آزاد شدن قیمت مواد غذایی و سوخت در برخی صنایع، سایه سنگین قیمت گذاری نظارتی در سال آینده با جدیت بیشتری از بین خواهد رفت. تعیین سقف 2000 تنی مصرف سوخت در واحدهای بزرگ فولادی، پتروشیمی و پالایشگاهی از دیگر تصمیمات مهم و موثری است که مورد حمایت فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است. علاوه بر موارد فوق، کاهش فروش اوراق دولتی نیز یکی از مواردی است که در بودجه وجود دارد که رویکردی کاملا حمایتی از بازار سرمایه است. دولت سیزدهم در رویکرد حمایتی، کل فروش اوراق در سال آینده را 88 کنف و در عین حال تسویه 128 شاهدانه از اوراق قبلی برآورد کرده است که به معنای ورود خالص حدود 40 هزار میلیارد تن فولاد به بازارها است.
نمایندگان مجلس در خانه ملت نیز علاوه بر تلاش و رویکرد حمایتی دولت، با پیگیری مسائل بازار سرمایه و تلاش جدی در جهت تقویت این بازار گام برداشته اند. کمپینی به نام «بورس پارلمانی» به تازگی راه اندازی شده است که با تمرکز بر تصویب بودجه حمایتی بورس، از نمایندگان مجلس دعوت می کند تا به آن بپیوندند تا به نمایندگان اطمینان دهند که قانون بودجه 1401 مبتنی بر حمایت از بازار است. پایتخت تصویب می کند.
اما این گزارش های حمایتی و همچنین تحلیل های رسمی نه تنها تاکنون اجرایی نشده است، بلکه در عمل بورس با زیان های بی سابقه ای مواجه است.
دلایل سقوط شاخص
دلایل مختلفی برای این سقوط وجود دارد. از خروج سهامداران و پول واقعی تا فروش اوراق دولتی. به عنوان مثال عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل این رکود می گوید: دلیل اصلی رکود این روزهای بازار ناشی از فضای ترس از اختلاف نظر و کاهش قیمت سهام پالایشگاه ها در یکی دو روز گذشته بود. ثابت با تاکید بر اینکه بازار از کمبود نقدینگی جدی رنج می برد که این امر با کاهش چشمگیر مبادلات منعکس شده است، گفت: هنوز اخبار منفی به روند مذاکره نرسیده است اما شرط احتیاط و ترس از طولانی شدن یا شکست احتمالی است. مذاکرات، مردم پس از شفاف سازی ابعاد جلسات، نقش فروشنده را به عهده بگیرید تا تصمیمات آگاهانه تری بگیرید. موضوع شناسایی سودهای کوتاه مدت نیز مطرح است و شرایط بازار به گونه ای است که سرمایه گذاران ترجیح می دهند با حداقل سود از بورس خارج شوند. برخی دیگر از کارشناسان به مشکلات دیگری مانند دخالت دولت و همچنین نرخ سود بانکی اشاره می کنند و می گویند تاکنون هیچ حمایتی از بازار سرمایه صورت نگرفته است.

  شبکه ملی آزمایشگاهی در جستجوی Omicron / امکان اصلاح Pastococcus Plus با جهش کرونا

دیدگاهتان را بنویسید