سقف درآمد پزشکان کجاست؟

“ویزیت از پزشکان [عمومی] «این باید 120000 تن باشد تا بتواند هزینه های آنها را تامین کند. سخنانی که البته فضای انقلابی هم داشت که در آن ارزش های انقلاب اسلامی و حراست مقدس مطرح شد.

مواظب باشید در انجمن مربوط به بسیج که می گویند نماد سادگی و همکاری است، صحبت از مراجعات سنگین به پزشکان عمومی است. البته چنین اظهاراتی از سوی مسئولان در چنین محافلی بی سابقه است.

دامنه خدمات GP و اهمیت هزینه ها

صحبت های رئیس زاده در مورد ویزیت پزشکان عمومی بود که خدمات درمانی خاصی به جامعه ارائه می کنند. پزشکان عمومی مسئولیت طیف وسیعی از خدمات را در زمینه تشخیص بیماری بر عهده دارند. هر ساله بیماری های شایعی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی وجود دارد که توسط پزشکان عمومی تشخیص و درمان می شود. بنابراین مراجعه به این پزشکان بیش از پزشکان متخصص بوده و هزینه ویزیت آنها اهمیتی دوچندان دارد.

Zuf9bvvvze0qZnqFKR35 EKkDHcU0fhOyc744qvnhvgMCGMa0xfInq6ROTzPkCdX7KFuS40JJSBxosck2dGvFN7LyHA3i96DjWUQMx5d4XXBwNQmhx wG QtekJTZQBoampXny9 خبر زنده

در حال حاضر هزینه ویزیت پزشکان عمومی بخش خصوصی (1400) نزدیک به 67 هزار تومان و درخواست رئیس سازمان نظام پزشکی برای ویزیت 120 هزار تومانی که افزایش 100 درصدی برای دریافت آنها است. خدمات.

رای زاده احتمالا مشکلی برای افزایش بیش از 120 هزار تومانی مراجعه به پزشکان متخصص ندارد. زیرا با نرخ 1400، ویزیت آنها گرانتر است و انتظار عمومی این است که پزشکان متخصص بیشتر از پزشکان عمومی و سایر ارائه دهندگان پزشکی درآمد داشته باشند.

اما سقف این افزایش درآمد کجاست؟ جای تردید است که چرا پزشکانی که با مجوزهای پزشکی خود می توانند وام معقول دریافت کنند و کلینیک های مرکز، جنوب و حومه شهرهای بزرگ و همچنین شهرها را تجهیز کنند و با اندک انصاف و تحمل در ویزیت بیماران با همان تعرفه های فعلی به درآمد معقولی دست یابند. راضی نیست

311490 خبر زنده

چرخاندن چرخ زندگی پزشکی با ویزیت 5 بیمار

وقتی یک کارگر متاهل روزانه 140 هزار تن درآمد دارد و 11 میلیون و 500 هزار تن خط فقر دارد، پزشک تنها با معاینه 5 بیمار (بر اساس نرخ فعلی) می تواند تمام هزینه های زندگی خود را تامین کند، چرا توقع آنها آنقدر بالاست که مدیر کل سازمان سازمان نظام پزشکی حتی در یک گردهمایی مربوط به بسیجیان فقط برای ویزیت پزشکان عمومی افزایش 100 درصدی بخواهد و در عوض از انصاف در پذیرش ویزیت پزشک صحبت نکند!

169042263 خبر زنده

عکس از سریال روزگار قریب


پزشکی یک حرفه بود…

پزشکی از دیرباز مانند هر حرفه دیگری در جامعه بوده است. اگر کسی سریال «روزگار قریب» (زندگی نامه مرحوم دکتر قریب) را از تلویزیون دیده باشد، به خوبی می توان دریافت که این حرفه در گذشته مدرن ایران به یک حرفه تبدیل شده است.

اما حرفه پزشکی به تدریج تبدیل به یک حرفه تجملی شده و تغییرات در سبک زندگی در ایران به ویژه پس از دهه 70 این مشکل را تسریع کرده است. ارائه خدمات پزشکی بر اساس بعد انسانی این حرفه و درمان بیماران و رسیدن به وضعیت سالم بیماری کم رنگ شده است.

شیطان طمع در جامعه پزشکی

امروزه برخی از پزشکان در رأس اقشار مرفه جامعه قرار دارند و دیدگاه آنها با حرص و طمع، خودخواهی و غرور در میان سایر اقشار جامعه مشخص می شود. به همین دلیل ممکن است برخی از این پزشکان حتی به خود زحمت انجام معاینه مناسب در مطب خود را ندهند و نخواهند به سوالات بیماران خود پاسخ دهند!

وقت گذاشتن برای صحبت با بیمار، توجه به نیازهای او، وقت گذاشتن برای تشخیص و درمان بیماری در مطب بسیاری از پزشکان به رویایی گران تبدیل شده است. به نظر نمی رسد که آنها مراجعان را بیمار و نیازمند کمک می بینند، آنها سوگند یاد می کنند که وضعیت خود را بهبود خواهند بخشید.

به همین دلیل است که می بینیم زمان کمتری را صرف ویزیت بیماران بیشتری می کنند و در این بین اگر درصد ویزیت ها هر سال به صورت یک پیشرفت هندسی و ناهموار افزایش یابد، بسیار بهتر است!

طمع پزشکان حتی در بخش دولتی

طمع برخی از پزشکان تنها به بخش خصوصی محدود نمی شود، بلکه در بخش دولتی آنقدر زیاد است که وزیر بهداشت به شکلی نامتعارف با حقوق ماهانه آنها معامله می کند و حقوقی بالاتر از حقوق قانونی و قابل قبول در کشور می خواهد.

همین رفتارها باعث شده است که پزشکی از قداست و طهارت سابق خود دور شود. با این حال هنوز پزشکان محترمی در این کشور وجود دارد و بدون شک پیامی در این زمینه به این افراد نمی رسد. در مورد کرونا، کادر پزشکی و پزشکانی بودند که با بیماران مبتلا به بالین جان برکف آمدند و بسیاری از آنها که امروز در بین ما نیستند، «شکنجه شدند».

3499326 خبر زنده

سلامتی مردم در خطر است، پزشکان درگیر طمع هستند!

اما واقعیت جامعه پزشکی فقط شامل این دسته از پزشکان محترم نمی شود. نمی توان از جامعه پزشکی، از قربانیان برخی از آنها در دوران دفاع مقدس و اخیراً از ایثارگری آنها در دوران ولیعهد صحبت کرد، اما نمی توان از طمع برخی پزشکان صحبت کرد.

همه مردم آنقدر پول برای مراقبت از دندان ندارند. اما بسیاری از افراد نیاز به درمان جدی دندانپزشکی دارند و سلامت آنها در خطر است.

هزینه بالای برخی از خدمات مانند دندانپزشکی، زیبایی پوست و مو باعث شده است که این مشکل درگیر سایر خدمات پزشکی در این زمینه و سایر تخصص ها و حتی پزشکان عمومی شود.

به نظر نمی رسد او مصمم به ایستادن باشد!

طمع در بسیاری از بخش‌های جامعه پزشکی ریشه دارد، سایر مردم نیز کمتر از این راضی نیستند، در حالی که بسیاری از ایرانیان در سختی زندگی می‌کنند و به خدمات پزشکی نیاز دارند و از نظر انسانی حق دسترسی به خدمات مناسب را دارند. اما وقتی قیمت ویزیت پزشک از سوی یک مسئول آنقدر بالا می رود که نسبت به قیمت امسال آن 100 درصد افزایش نشان می دهد، مشخص می شود که عزم راسخی برای مقابله با این طمع در جامعه پزشکی وجود ندارد!

در این میان درد ما انسانها که با این وضعیت جامعه پزشکی به راحتی و ارزان درمان نمی شود، با نگاهی به دو بیت از غزلیات حافظ برطرف می شود:

شما باید با پزشکان مهربان باشید

سلامتی همه افق ها در سلامتی شما **** هیچ دردی برای شخص شما ایجاد نمی کند

دیدگاهتان را بنویسید