سفر به عراق برای فروش کلیه های گرانتر/ به نقل از 150 تا 300 میلیون تن

فروش کلیه

انجمن 24- از تهران تا بغداد مقصد نامشخص است اما هدف فروش کلیه است. هر چه قیمت بالاتر باشد بهتر است تا با این پول بخشی از مشکلات معیشتی حل شود.

«قیمت فروش کلیه در تهران بالاتر است، دلال‌ها هستند و قیمت کلیه را تعیین می‌کنند، به همین دلیل بارها اهداکنندگان کلیه به تهران می‌آیند، اما انجمن کلیه تهران به آنها اجازه اهدای نمی‌دهد، زیرا طبق قانون مردم باید ساکن شوند. همان شهر، یعنی آنها در تهران هستند، بنابراین فروشنده کلیه یک شرکت مسکن از یک پیمانکار سوری امضا می کند تا نشان دهد که ساکن تهران است، متأسفانه این اتفاق می افتد. گاهی خیرین به ما می گویند که ما برای فروش یک کلیه 250 میلیون تنی به تهران می رویم و همه هدایای خود را می گیریم و با آن پول ماشین می خریم.» این بخشی از گفتگوی رئیس انجمن کلیه استان کرمانشاه با خبرآنلاین است.


بیشتر بخوانید: کاهش اهدای عضو همزمان با اپیدمی کرونا


وی گفت: گاهی افرادی که برای اعلام تمایل برای اهدای کلیه با قیمت پایین به انجمن مراجعه می کنند به ما می گویند که برای فروش کلیه به عراق می رویم. و یکی را پیدا می کنند که می خواهد کلیه اش را بفروشد، اما چون پیوند اعضای خارجی در ایران ممنوع است، فرد را به عراق دعوت می کنند، دلار می دهند و آنجا پیوند می زنند. بنابراین وقتی مردم این را به ما می گویند، قطعاً چیزی وجود دارد.»

بر اساس قانون امکان اهدای کلیه از فرد زنده وجود دارد، بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال گذشته 420 پیوند کلیه از فرد زنده انجام شده است. مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و مدیریت بیماری های وزارت بهداشت به ایسنا گفت: در حال حاضر 37 هزار و 185 بیمار به دلیل نارسایی کلیه تحت درمان دیالیز هستند و حدود 90 درصد بیماران کلیوی نیازمند پیوند کلیه هستند. اما آنچه که باعث شده ارائه دهندگان کلیه به درخواست پیوند این عضو حیاتی پاسخ مثبت دهند، مشکلات معیشتی است، چرا که هوشنگ رضوان پناه، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی گیلان گفت: «به دلیل فقر و مشکلات مالی تعداد کلیه ها تعداد متقاضیان افزایش یافته است. وی گفت: افرادی که کلیه می فروشند مشکلات زندگی و مالی دارند وگرنه هیچکس حاضر نیست کلیه خود را واگذار کند مگر در موارد استثنایی مانند کلیه ای که برادر به برادر یا خواهر به برادرش می دهد و بالعکس. به خبرآنلاین گفت.

  پرداخت هزینه درمان ناباروری تا 3 بار در سال از بیمه سلامت عکس تزئینی می باشد.

بیگلی در پاسخی مشابه گفت: در شهر ما فروش کلیه زیاد شده است، فروشنده کلیه یک ضرورت است، می خواهد با پولی که می گیرد از مشکلات معیشتی خارج شود یا وام مسکن. با پول همه خانه ها؛ «پس قیمت روزی مردم است که قیمت کلیه را تعیین می کند».

قیمت خرید و فروش کلیه چقدر است؟

خرید و فروش اعضا جرم است اما اهدای عضو متفاوت است. شادنوش در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: از سال 1388 دستورالعمل اجرایی پیوند اهداکنندگان کلیه از اهداکنندگان زنده به بیمارستان های مجاز منتشر شده است. همچنین لیست انتظار اهداکنندگان و گیرندگان کلیه زنده تهیه شده و پیوند کلیه افراد زنده به طور کامل شناسایی و نظام‌مند شده است.

این در حالی است که فهرست افراد زنده برای اهدای کلیه در هر استان توسط انجمن های حمایت از کلیه تهیه و متقاضیان به وزارت بهداشت ارائه می شوند و مبلغ آن تا 80 میلیون تن است اما در بسیاری از موارد اهداکننده و گیرنده کلیه است. برای حمایت از کلیه ها مبلغ 80 میلیون تومان اضافه معاوضه کنید که گویی این 80 میلیون صرفا برای مراحل اداری و مابقی است. مبلغ توافقی برای جلب رضایت فروشنده کلیه. «متاسفانه قراردادهایی وجود دارد که بین طرفین (اهداکننده و اهداکننده) خارج از انجمن ها منعقد می شود. این اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی است. «از صفر تا بی نهایت می تواند باشد، وقتی ماشین، غذا گران می شود، روی قیمت تأثیر می گذارد. از همه، اما سقف پرداختی به انجمن های حمایت از کلیه 80 میلیون تن است.»

رضوان پناه در پاسخی مشابه گفت: هرکسی که بخواهد کلیه خود را اهدا کند، تنها می تواند از طریق انجمن بیماران کلیوی کشور و استان ها اقدام کند. مجوزی که انجمن کلیه ایران به انجمن ها برای قیمت تمام کمک ها می دهد از صفر تا 80 میلیون تن است، اما گاهی کشورهای خارج از سازوکار انجمن بر سر مبالغ بیشتری توافق می کنند به طوری که در کشورهای تهران بین 150 تا 180 میلیون می توان 300 پرداخت کرد. میلیون. موافقم، هیچ دلیل یا معیار مشخصی برای این قیمت گذاری وجود ندارد. اهداکننده 80 میلیون از انجمن دریافت می کند و مابقی مبلغ توافق شده بین آنها را پس از عمل پیوند دریافت می کند.

  سهمیه بنزین در نوروز چقدر است؟ فیلم

بیگلری گفت: متأسفانه قیمت کلیه توسط خود انجمن ها افزایش یافته است. پیش از این قیمت یک کلیه 18 میلیون تن بود اما به 34 میلیون تن افزایش یافت، در یکی دو سال اخیر قیمت یکباره 80 میلیون تن شد. زمانی که قیمت کلیه 34 میلیون تن بود، طرفین روی قیمت های نزدیک به 50 میلیون تن به توافق رسیدند و پیوند انجام شد، اما زمانی که انجمن مرکزی حمایت از بیماران کلیوی قیمت کلیه را به 80 میلیون تن افزایش داد، هیچکس از اهدای کلیه کم راضی بود. «اکنون در کرمانشاه در توافقات خارج از انجمن، قیمت یک کلیه ۱۵۰ میلیون تن است، اما بیش از ۸۰ میلیون تن در انجمن قرارداد نداریم.

از تهران تا بغداد؛ سفر برای گرانی فروش «کلیه» / قیمت: 150 تا 300 میلیون تن
کاندید را افزایش دهید، خریدار را کاهش دهید

اکنون با افزایش قیمت های غیررسمی خرید و فروش کلیه، چالش دیگری پیش روی پیوند کلیه است، بنابراین با افزایش قیمت ها، اگرچه تعداد متقاضیان فروش و اهدای کلیه افزایش یافته است، اما شاید تعداد کمی از گیرندگان کلیه توانسته اند این مبلغ را پرداخت کنند. مبالغ نجومی این امر به این دلیل است که انجمن ها بیش از 80 میلیون دلار به اهدا کننده پرداخت نمی کنند و اگر اهدا کننده بیش از بدهی عادی خود بخواهد، دریافت کننده کلیه باید هزینه اضافی بپردازد. حسین بیگلری، رئیس انجمن بیماران کلیوی کرمانشاه گفت: با توجه به افزایش قیمت، مراجعات به متقاضیان فروش افزایش یافته است، اما چون بیماران ما در استان توانایی پرداخت چنین قیمت هایی را ندارند، تعداد پیوندها کاهش یافته است. “

  اکران شخصیت فرهادی در شیراز

وی ادامه داد: زمانی که قیمت فروش کلیه افزایش یافت تعداد پیوندها در استان ما از 80 مورد به 8 مورد افزایش یافت، از سوی دیگر کمبود پیوند باعث افزایش تعداد بیماران کلیوی تحت دیالیز شد، در حالی که اگر قیمت کلیه ها یکسان بود. قبل از این که 70 نفر یا بیشتر شود، “80 نفر به دلیل پیوند کلیه از مراکز دیالیز کم شده اند، اما اکنون، برعکس، سالانه 80 نفر به دیالیز اضافه می شوند، بنابراین مراکز دیالیز در چندین شیفت کار می کنند.” 700000 حجم بخش دولتی و 900000 فولاد بخش خصوصی برای هر دیالیز. در این شرایط هزینه های دولت چند برابر شده و بیماران در رنج هستند.»
مخالفان اهدای کلیه توسط افراد زنده

اکنون با وجود امکان اهدا و فروش کلیه به فرد زنده، باز هم عده ای مخالف هستند، مثلا رضوانه پناه می گوید: «من خودم مخالف اهدای کلیه به فرد زنده هستم. آنها باید ثبات بیشتری داشته باشند.»

کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران گفت: تنها بیش از 25 هزار بیمار در کشور منتظر پیوند هستند که از این تعداد روزانه 7 تا 10 نفر هستند. هموطنان ما به دلیل عدم پیوند اعضا جان خود را از دست می دهند در حالی که تنها 30 درصد مرگ های مغزی در کشور منجر به پیوند اعضا می شود.

“امیدواریم روزی به جایی برسیم که نیازی به گرفتن کلیه از یک فرد زنده نباشد. اگر بیماران مبتلا به مرگ مغزی به درستی درمان شوند، نیازی به پیوند عضو از یک فرد زنده نداریم.” داوود نوروزانی، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان مرکزی به خبرآنلاین گفت: یک فرد مبتلا به مرگ مغزی می تواند به چند بیمار عضو اهدا کند که باید در این زمینه تلاش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید