سرباز هخامنشی کجاست؟ | آیا دزدیده شده است؟

محمدعلی محسنی بندپی، نماینده مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: آثار تاریخی و باستانی از جندی شاپور تا بیستون، شهر سوخته و تمدن گیرافت ده ها سال است که غارت شده است.

به گفته نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس، برخی از این آثار در آن سوی مرز در موزه کشورهای خارجی وجود دارد و برخی نیز از طریق قاچاقچیان و دلالان مرزی داخلی در انتظار خروج از کشور هستند و مسئولان در حال رصد هستند. موقعیت.

محمدعلی محسنی بندیپی گفت: سرباز هخامنشی که سال ها بعد به ایران بازگردانده شد و پس از نمایش در استان های مختلف باید در تخت جمشید مستقر می شد، پس از 2 سال دیگر به این سایت بازنگشت و ماجرای سرقت اشیاء عتیقه مطرح شد. در سالهای اخیر بارها تکرار شده است.

چند روز پیش حمید فدایی مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار بود نقش چشمگیر سرباز هخامنشی در نقاط مختلف کشور به نمایش درآید که همه طرح ها ناکام ماند و حالا نمی دانم نقش مهم سرباز هخامنشی کجاست؟

داستان یک سفر

نقش برجسته سر سرباز هخامنشی 64 سال قبل از پلکان نوزدهم تخت جمشید برداشته شد و 16 سال بعد در سال 1974 مصادف با سال 1352 میلادی، حراجی ساتبیز در نیویورک برگزار شد.

او 31 سال سر سرباز هخامنشی را نگه داشت و سرانجام تصمیم گرفت این اثر تاریخی را در حراج کریستیز لندن در سال های 2004 و 2005 به فروش برساند و در آن سال ایران این اثر تاریخی را به حراج گذاشته و برای بازگرداندن اثر مسروقه متعلق به ایرانی به دادگاه شکایت کرد. مردم.

  یک نیروی انتظامی در خرم آباد توسط اشرار به شهادت رسید

با این حال، سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آن زمان موفق به ترمیم کار در دادگاه بریتانیا نشد و دادگاه لندن در سال های 2007 و 2006 به نفع خریدار اصلی سرباز هخامنشی که در آن زمان در فرانسه زندگی می کرد، رای داد.

12 سال بعد سرباز هخامنشی برای فروش در حراجی به آمریکا منتقل شد اما یک دانشجوی ایرانی مقیم نیویورک به طور اتفاقی متوجه شد که کاتالوگ این حراج خصوصی با سرباز هخامنشی منتشر و در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

در این زمان بود که دولت وقت ایران متوجه شد که این بار سر سرباز هخامنشی توسط آمریکا در حراجی فروخته شده است و برای تصرف این اثر به سرعت وارد عمل شد.

سرباز هخامنشی به هیئت ایرانی در سازمان ملل تحویل داده شد و بهانه خوبی بود تا وزیر اسبق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را تا رئیس جمهور وقت نیویورک همراهی کند تا حسن روحانی دست خالی برنگردد. از سفرش به نیویورک و سرباز هخامنشی را با خود ببرید. ایران را بیاورید. اما وزیر وقت میراث فرهنگی به قدری از این اتفاق خوشحال شد که اعلام کرد سرباز هخامنشی پس از نمایش در شهرها و موزه های کشور به تخت جمشید بازخواهد گشت تا در همان مکانی که به سرقت رفته بود، دوباره نصب شود.

فرمانده نظامی هخامنشی در تانک موزه ملی ایران

سفر سرباز هخامنشی به ایران بلافاصله قبل از ورود ولیعهد به کشور و ناپدید شدن سرباز هخامنشی آغاز شد. دو سال از فرار رئیس سرباز هخامنشی ایران می گذرد و حالا رئیس فراکسیون گردشگری مجلس به آرامی گفته است که این کار نه تنها در تخت جمشید نصب شده که نشانه ای نیست، بلکه سرقت آثار تاریخی همچنان ادامه دارد.

  ماموریت اصلی به استانداران برای رسیدگی به مسکن

علی دارابی معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی پاسخگو نبود اما محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی سرنخ اصلی را به همشهری داد. وی در پاسخ به تماس یکی از همشهریان به دنبال سرباز هخامنشی گفت: این کار حاصل تحویل به موزه ملی ایران است. آنها را دنبال کن. همین گفتگو ما را به موزه ملی ایران و دفتر جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران برد. از گابریل نوکنده پرسیدیم سر سرباز هخامنشی کجاست چرا که مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید نمی داند این اثر کجاست؟ نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس نیز گفت: سرقت آثار تاریخی همچنان ادامه دارد. آیا ساردین سرباز هخامنشی که از آمریکا به ایران بازگردانده شده بود به سرقت رفته است؟

جبرئیل نوکنده می گوید: این اثر بدون اطلاع وی به معاونت تحویل داده نشده و امکان نصب آن بر روی پله های شرقی تخت جمشید وجود ندارد. از بیش از نیم قرن پیش پله ها جدا و دزدیده شده و به دلیل فرسایش مداوم و … امکان نصب مجدد آنها در سایت قبلی وجود ندارد پس فقط ارزش موزه دارد و باید در موزه ها به نمایش گذاشته شود. در ایران و خارج از جهان.

جبرئیل نوکنده می گوید: «این اثر از همان ابتدا در اختیار موزه ملی ایران قرار گرفت و واقعا عجیب است که بگوییم دزدیده شده یا کسی از آن خبر ندارد.» موزه ملی ایران و در سلامت کامل به سر می برد. . رئیس موزه ملی ایران می گوید: این سرباز هخامنشی پس از تحویل به موزه ملی ایران در سال ۱۳۷۶ ابتدا به مدت یک ماه در موزه ملی ایران و سپس در استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان به نمایش گذاشته شد. ، فارس، زنجان و مدتی در برج میلاد تهران در معرض دید عموم قرار گرفت. اما با شیوع تاج، تور نمایشگاهی تنها اثر سرباز هخامنشی متوقف شد و اثر به موزه ملی ایران بازگردانده شد و اکنون در موزه ملی ایران در وضعیت عالی قرار دارد.

  بیش از 2000 / 2 مجروح در حوادث چهارشنبه سوری کشته شدند - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید