سخنگوی دولت امیدوار است در بلندمدت تورم را کاهش دهد – خبر زنده

علی بهادری جهرمی در گفت وگو با ایسنا درباره افزایش قیمت کالاهای مختلف در بازار اظهار کرد: دو مشکل داریم یکی تورم سالانه و دیگری افزایش قیمت ها به دلیل اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت. مردم سال هاست که تورم سالانه کشور را درک کرده و رصد می کنند و این تورم باعث تورم سالانه شده است. یکی از اهداف اصلاحات اقتصادی دولت این است که همان تورمی را که سال هاست با آن مواجه بودیم ریشه کن کند.

وی ادامه داد: تورم در سال گذشته بالای 40 درصد بود و برای کاهش این تورم طرح اصلاح اقتصادی را اجرا کردیم که امیدواریم در بلندمدت مقداری از این تورم کاسته شود اما به هر حال این تورم اکنون در خارج از کشور وجود دارد و باید این تورم را کاهش دهیم. در بلندمدت اجرا شود. «سیاست های اصلاحی آن را از بین برده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تورم سالانه بر قیمت همه کالاها تاثیر می گذارد، گفت: تورم به این معناست که هر سال همه کالاها گران می شوند. این تورم بیماری مزمنی است که سال هاست در کشور ما وجود دارد و با وجود این بیماری مزمن، دولت طرح اصلاحات اقتصادی دولت را راه اندازی کرده است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۰، ۲.۵۹ درصد بوده است که اگر جلوی آن گرفته نمی شد، معلوم نبود نرخ تورم سالانه ۴۰ درصد چقدر خواهد بود.

بهادری جهرمی در پایان با اشاره به اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت گفت: پیش از این یارانه اعطایی به واردکننده دارای نواقصی از جمله تورم و بی عدالتی بود، به طوری که قیمت 4 کالای اساسی تعدیل شد و در نتیجه قیمت آن کاهش یافت. کالاهای تحت تأثیر این 4 کالای اصلی مانند محصولات لبنی یا محصولات ساخته شده از روغن، مرغ و تخم مرغ وجود داشت. قطعا با اجرای طرح اصلاح اقتصادی بخشی از تورم سالانه کاهش می یابد نه صفر. تورم عوامل متعددی دارد که برخی از آنها ناشی از توزیع نادرست یارانه ها است که با اجرای طرح اصلاح اقتصادی این عوامل کاهش می یابد.

  بنت برای ارائه کمک اطلاعاتی و امنیتی به امارات پس از حمله یمن به ابوظبی آماده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید