زمان تحویل واکسن آسترازنکا در مراکز تهران/ نگهداری استراتژیک داروها مطلوب نیست

به گزارش ایسنا، دکتر حسین کناتی در نشست خبری آنلاین گفت: چهار ماه است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم. دانشکده پزشکی 170 سال پیش در دارالفنون تأسیس شد که بعدها با سابقه ای مفصل به دانشگاه علوم پزشکی تهران تبدیل شد و شایان ذکر است مرحوم شهید امیرکبیر که بنیانگذار و ویرانگر جامعه در این زمینه بود. .

وضعیت واکسیناسیون تاج در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران
وی گفت: در این مدت زمان کوتاهی را برای آشنایی با ابعاد مختلف دانشگاه و ارتباط آن با دنیای بیرون گذاشتیم و در کمتر از یک ماه تیم مدیریت دانشگاه بسته شد و از همه راضی هستیم. اما یکی دو جلسه.«اولین برنامه ماهانه را در زمینه واکسیناسیون تاج شروع کردیم و دانشگاه تهران توانست مقام اول را در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور بیاورد. وقتی تحویل گرفتیم 20 درصد دوز اول و 5 درصد از دوز دوم تزریق شد، اکنون می توان گفت که به 100 تزریق از دوز اول و بالای 80 درصد از دوز دوم رسیده ایم.

وی افزود: افراد تحت پوشش دانشگاه ما بیشتر از ضعیف ترین افراد از نظر مالی هستند. اما خوب همکاری کردند، البته هلال احمر، بسیج و… به کمک ما آمدند. دانشگاه علوم پزشکی تهران موضوعات دیگری را نیز برنامه ریزی کرد و تقریباً تمامی بخش های مهم دانشگاه برنامه های خود را آماده کردند و بر همین اساس ادامه دادند. دانشگاه‌ها در حال تکامل هستند و دانشگاه‌های نسل دوم، سوم و چهارم در سراسر جهان وجود دارند و می‌بینیم که هر چه به سمت نسل چهارم پیش می‌رویم، رسالت اجتماعی دانشگاه در حال افزایش است. یکی از اهداف ما اجتماعی شدن دانشگاه است و هم اکنون TUMSTalk را راه اندازی کرده ایم و سعی داریم اساتید دانشگاه را بیشتر با مردم عزیز ارتباط دهیم.

واحد دانشگاه علوم پزشکی تهران در کربلا
وی ادامه داد: در عرصه بین المللی کارهای بزرگی انجام شده و حدود هشت قرارداد و تفاهم نامه منعقد شده است. دانشگاهی را در شهر کربلا به ما تحویل دادند که توسط عتبه امام حسین (ع) ساخته شد که دانشگاهی عظیم با ظرفیت 1000 دانشجو است و به مدت 50 سال شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. یک افتخار معلمان پرواز و آموزش از راه دور. ما با دانشگاه برلین همکاری کردیم و با اندونزی صحبت کردیم و دو رباط جراحی سینا ایرانی را به قیمت 1.5 میلیون دلار از شرکت های دانش بنیان که در دانشگاه ما رشد کردند فروختیم. همچنین دانشگاه ما مجموعه ای از دوربین ها را در ایران تولید می کند و چندین عمل جراحی مغز با استفاده از سیستم های پیشرفته در ایران راه اندازی شده و چندین مورد نیز منتشر شده است.

«در حوزه شرکت های دارویی، هم شرکت های نوپا و هم شرکت های دانش بنیان ما صدها داروی مدرن تولید می کنند. اگر این اتفاق نیفتد، ما باید حدود 500 میلیون دلار فقط برای یک قلم که خود تولید می‌شود و این ماموریت هزینه کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه سلامت همانطور که مقام معظم رهبری در دیدار با کادر پزشکی اشاره کردند، یکی از موفقیت های جمهوری اسلامی موفقیت راه اندازی شبکه بهداشت و درمان بوده است که مورد تشویق جهانیان قرار گرفته است. اما در مراحل بعدی اداره نظام سلامت ما فراز و نشیب هایی داشت که مهمترین دلیل آن تضاد منافع و متأسفانه روندهای فسادی بود که بعدها در کشور شکل گرفت و اجازه نداد روند علمی درستی طی شود. در نظام سلامت، فرهنگستان علوم پزشکی و غیره برگزار شد.

وضعیت بد بهداشتی در اسلام شهر
دو بیمارستان به زودی افتتاح می شود
کناعتی گفت: متاسفانه مناطق جنوبی تهران مانند اسلام شهر از نظر بهداشتی ضعیف است و شاید جزو ضعیف ترین مناطق بهداشتی باشد و انشاالله بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم. از هنرمندان و افراد مشهور دعوت کردیم تا خیرین سلامت را راه اندازی کنند. در اولین جلسه 40 میلیارد تن از سوی خیرین اهدا شد. چند روز پیش یک خیر 800 میلیارد تن برای ساخت مرکز انکولوژی بیمارستان امام خمینی (ره) و زمینی به مساحت 2000 متر اهدا کرد که در صورت فروش حدود 300 میلیارد تن به ما کمک می کند. در حوزه فضاهای درمانی، بیمارستان شریعتی 2 با حدود 1000 تخت در انتهای بزرگراه همت و مرکز بین المللی علوم و اعصاب در انتهای بزرگراه همت ایجاد می شود و با موسسه خیریه امام رضا (ع) صحبت کردیم. در مورد بودجه آن خیری همچنین با 300 میلیارد کودک در مرکز طبی کودکان 2 به ما کمک کرد و تا چند ماه دیگر این بیمارستان مجهز در منطقه 18 بازگشایی می شود.

آسانسور بخش را خاموش کردم
وی ادامه داد: مدام در حال بازدید از میدان هستیم. روش حکومت داری تغییر کرد و با ورودم به دانشگاه آسانسور ریاست جمهوری را بستم و سعی کردیم ارتباط خود را با مردم و کارمندان بیشتر کنیم و هفته ای یک روز در خدمت همه این اقوام هستم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: حدود 1200 دانشجوی خارجی داریم که این افتخاری است که گرانی ارز را به همراه دارد و برای گسترش فرهنگ ما تلاش می کنند. الگوی ما شهید سلیمانی است نه رانت خواران و آدمخواران. هدف انقلاب اسلامی تربیت افرادی است که هیچ تفاوتی با مسیحیان ندارند و در مواقعی که بشریت در خطر است خدمت می کنند. متاسفانه در دانشگاه ها هدف فراموش می شود و هدف از ورود به دانشگاه نباید کسب درآمد باشد. البته کسی که بیشتر زحمت کشیده باید درآمد بیشتری داشته باشد و آن عدالت است، اما نباید هدف درآمد و پول باشد.

قناعتی با تاکید بر لزوم ارتقای دانشگاه های کشور ادامه داد: متأسفانه اکثر بیمارستان های ما قدیمی هستند اما در حال تعمیر یا نوسازی یا ساخت ساختمان های جدید هستیم. به عنوان مثال در آینده ای نه چندان دور مجموعه عظیمی به نام درمانگاه مهدی در بیمارستان امام ساخته می شود که 1000 تخت دارد و بسیار مدرن است.

وضعیت بیماری زایی آمیکرون
وی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد بیماری زایی آمیکرون گفت: خوشبختانه بیماری زایی این سویه بسیار خفیف تر از دلتا است و عمدتاً در حنجره باقی می ماند و در پنجمین تلفات سنگین به ریه ها نمی رود. به دلیل درگیری ریه داشتیم که با آمیکرون کمتر است.من از 3 هفته پیش انتظار داشتم تاج پیک با آمیکرون شروع شود اما اوج نتیجه نداد و امیدوارم با تماشاگر او پیکی نبینیم.

افزایش بروز آنفولانزا و شبه آنفولانزا
وی افزود: موارد ابتلا به آنفولانزا و شبه آنفولانزا در کشور زیاد است و علائم سرماخوردگی شدید زیادی داریم، اما خوشبختانه مردم به صورت سرپایی درمان می شوند. زیرا درگیری ریه کاهش می یابد. پیک کرونا در دنیا ادامه دارد، اما چند فرضیه وجود دارد که چرا هنوز در ایران پیک وجود ندارد، یکی از آنها این است که فاصله عفونت تا درگیری بالینی زیاد است.

زمان انتشار واکسن‌های تازه وارد Astrazenka
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره زمان تحویل واکسن آسترازنکا (که اخیرا وارد کشور شده است) از وزارت بهداشت به مراکز دانشگاهی، افزود: این واکسن در حال واردات است و انشالله در آینده این واکسن عرضه خواهد شد. هفته.”

تصمیم کمیته علمی واکسیناسیون تاج اطفال
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به وی گفت: از تاج نمی توان صرفاً علمی صحبت کرد. برای مثال، حداقل هشت سال طول می‌کشد تا واکسن‌های کرونا کاملاً بی‌خطر باشند، و ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم به دلیل فوری بودن تاج و این واقعیت که نشان داده شده است که واکسن مرگ و میر را کاهش می‌دهد. تا پنج ماه پیش 500 مورد مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب داشتیم، اما در حال حاضر با گسترش واکسیناسیون تعداد مرگ و میر ناشی از تاج گذاری حدود 25 نفر است، اما اینکه چه عوارضی از این واکسن بوده یا خواهد بود در دست بررسی بیشتر است. اگر خدا داده باشد، اتفاق مهمی نخواهد افتاد. اما اکنون کمیته علمی دستور واکسن های اضطراری را صادر کرده است. هنوز هیچ قطعیتی در مورد واکسیناسیون عروق کرونر برای کودکان وجود ندارد، اما تصمیم کمیته علمی این است که این واکسن برای کودکان انجام شود.

خسارت ماهانه 300 میلیارد کرون به دانشگاه های علوم پزشکی
کمبود پرستار و پزشک مهاجر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: ماهانه 300 میلیارد تومان در تاج گذاری دانشگاه ها شاهد هستیم که صرفاً به دلیل عدم توصیه به بیمارانی است که قبلاً برای درمان مراجعه کرده اند. چون هیئت های ما در دوره اوج تاج اشغال بود و درآمد دانشگاه از درآمد خصوصی بود. از نظر نیروی کار عده ای به خصوص ترک ها کار کردند و ما کمبود پرستار داریم. از سوی دیگر برخی از پزشکان به دلیل دستکاری در درآمد خود از قبیل مالیات، سقف و … کشور را ترک کرده و در کشورهای همسایه مشغول به کار شدند.

وی در خصوص مهاجرت پزشکان نیز گفت: ما نگران این موضوع هستیم و خوشبختانه رئیس جمهور به موضوع اصلاح روند پرداخت اشاره کرد. در واقع درآمد پزشکان در سیستم های دولتی و خصوصی حتی با تعرفه های موجود قابل مقایسه نیست و انگیزه افراد را کاهش می دهد. سیستم مدیریت کلان باید باعث شود مردم علایق خود را در دانشگاه های دولتی ببینند و به فکر کار باشند.

چالش های رونویسی الکترونیکی
وی درباره رونویسی الکترونیک نیز توضیح داد: دانشگاه های علوم پزشکی با وجود اینکه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسبی نداشتند، اما به دلیل دستور دولتی وارد عرصه رونویسی الکترونیک شدند و بچه های ما خیلی زحمت کشیدند و بالغ بر 70 هزار نسخه الکترونیکی نوشتند، اما ما انجام دادیم. به سقف مورد نظر نمی رسیم، اما گاهی که مجبور به شروع کار می شویم ضرر و زیان می شود که مثلاً عده ای مجبور به دریافت نسخه رایگان می شوند و پرداخت از جیب مردم افزایش می یابد، اما چاره ای نیست و باید انجام شود. خدای نکرده ظرف یک سال آینده به سطح مطلوب رونویسی الکترونیکی خواهیم رسید.

قناعتی در خصوص آموزش مجازی دانشجویان و پزشکان گفت: در آموزش و پرورش چند مشکل داریم. اولاً مبانی آموزش ابتدایی و متوسطه اشتباه است و باید اصلاح شود. همچنین نباید سیستم بلاغی در دانشگاه وجود داشته باشد. ما باید خلاق باشیم و شاگردی در این رشته داشته باشیم. در دانشگاه دفاع مقدس یک بسیجی از مشکلات این حوزه مطلع بود و کار می کرد. دانش آموز باید در معرض درد جامعه باشد. دانشگاه جایی برای آموزش کلیشه ای نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین تاکید کرد: از نظر شرایط راهبردی شرایط مطلوبی برای نگهداری دارو نداریم و از نظر ساختاری نیز بیمارستان هایی که در تاج آسیب دیدند باید مرمت شوند. بخشی از تجهیزات ما فرسوده شده و نیاز به بازسازی دارد و همچنان به نیروی انسانی نیاز داریم. میزان بودجه ای که در رابطه با هزینه ها و تغییرات قیمت دلار و کاهش ارزش ریال به ما اختصاص داده شد نیز بر عملکرد و بدهی ما تأثیر گذاشت.

قناعتی در پایان خاطرنشان کرد: ما در بازرسی از نانوایی ها بسیار جدی هستیم و این کار با دقت انجام می شود و هیچ اشتباهی نمی کنیم و اگر مردم گزارشی دارند می توانند با ما در میان بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید