زاکانی: خرید 50 دستگاه اتوبوس برقی جهت استفاده در خیابان جمهوری

اتوبوس برقی برای استفاده در خیابان جمهوری

انجمن 24- علیرضا زاکانی شهردار تهران در نشست با محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر با بیان این که روشنایی و کاهش مصرف است، گفت: ایده آل را در تهران به عنوان یک پروژه بزرگ دنبال می کنیم و به سمت بحث خطرات زلزله برای کاهش مشکلات حرکت می کنیم. هدف بلندمدت در این بخش این است که بتوانیم از تهران گاز استخراج کنیم و شهر برق را اداره کنیم، زیرا بسیاری از کشورهای دنیا این انرژی مضاعف را ندارند.

شهردار تهران افزود: در ایده های مطرح شده، راندمان تبدیل گاز به برق از نظر محیط زیست و آلودگی، مصرف و ایمنی برای شهر کارآمد و مفید خواهد بود. بر این اساس باید این ایده را در رنگ‌آمیزی که انجام می‌دهیم برای نوسازی بافت شهری و امکان ارائه خدمات این شبکه در آنجا اعمال کنیم، البته این موضوع در بلندمدت و بیش از 4 سال است که تعریف شده است.

زاکانی ادامه داد: در راستای اجرای برنامه ها، هیئت مشترکی را برای انعقاد تفاهم نامه ها و تعیین تکلیف تشکیل می دهیم. اولین موضوعی که در این نشست مطرح شد روشنایی بود که می تواند شرایط خوبی را هم برای ترافیک شهری و هم برای صرفه جویی فراهم کند.

وی افزود: در این بخش می توانیم برای تغییر روشنایی پارک ها و ساختمان های شهرداری پیشقدم شویم. در مورد اینکه چقدر باید کار کارشناسی را تغییر دهیم و این بار این اتفاق می افتد. علاوه بر این، تعویض 370 هزار لامپ در شهر باید در دو تا سه سال آینده روی کار میان مدت متمرکز شود و این اتفاق با سرعت بیشتری رخ داد و سه سال به نصف رسید.

شهردار تهران گفت: می توانیم از ساختمان های ساختمان هایشان از نظر نورپردازی مدلی ارائه کنیم تا با تبلیغات و مشاوره دستگاه ها این کار را انجام دهند و حتی این موضوع را به یک عنصر ساختمانی تبدیل کنند و به فرهنگ عمومی در شرایط پارامترهای پس انداز.”


بیشتر بخوانید: هفت خط مترو برای تکمیل نیاز به 100 تریلیون تن سرمایه گذاری دارد


زاکانی افزود: با نظارت بر پست های وزارت نیرو، تمدید آنها می تواند منجر به تامین امکانات و خدمات، امنیت و نجات و بهره برداری از امکانات برای شهرستان شود. ما 520 هکتار زمین زیر دکل های فشار قوی داریم که برای افزایش ایمنی و رفع مشکل حریم ساکنان باید این موضوع به این کارگروه واگذار شود. صرفه جویی در 1000 پله برقی را در این گروه های کاری دنبال کنید. بحث اطلاعات مکانی نیز حائز اهمیت است، زیرا در تهران کمتر به امکان اشتراک اطلاعات و ایجاد آسایش برای مردم توجه کرده ایم و تاخیر در صدور مجوز نیز به همین موضوع مربوط می شود و در تفاهم نامه این موضوع را عملیاتی کرده ایم.

شهردار تهران افزود: معاونت فناوری ما در آمادگی کامل است. در تهران بیشتر امکانات دیتا در اختیار شهرداری است و در صورت اتصال به اپراتورها و دستگاه ها امکان راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در تهران وجود دارد.

وی گفت: بحث دیگر در حوزه هوشمندسازی و ایجاد زمینه ای برای استفاده از امکاناتی است که سوخت فسیلی نیست. در همین راستا اولین قرارداد خرید 50 اتوبوس برقی برای استفاده در خیابان جمهوری را امضا کردیم. همچنین باید در مورد وضعیت اتوبوس های تهران پس از کسری فعلی و نوسازی و تبدیل اتوبوس ها به اتوبوس های برقی صحبت کنیم. همچنین باید به سراغ خودروهای هیبریدی در شهر برویم.

زاکانی افزود: در بحث موتورهای برقی با تولیدکنندگان مذاکره کردیم و پیشنهاد کردیم که اگر این موتورها دوربین داشته باشند، جنبه ایمنی بالاتری داشته باشند و سرنشین اضافه کنند و آلودگی هوای موتورسیکلت ها برطرف شود. 3 تا 4 میلیون موتورسیکلت در سطح شهر وجود دارد و کارگروهی تشکیل داده ایم تا هویت موتورسیکلت را با صاحبش مشخص کنیم و با سیستم کنترل تردد بر تبدیل موتورهای کاربراتوری به برقی نظارت کنیم.

شهردار تهران گفت: این کارگروه برای حفظ ایمنی و رسیدگی به مسائل زیست محیطی باید مستمر باشد. یک تیم مشترک با نمایندگان مختلف مجلس در قالب جلسات و پیوست های کارشناسی تشکیل شود تا از طریق اجرای آن بتوان چهره شهر را تغییر داد. همچنین به فکر پیوست فرهنگی و دلبستگی به فضای عمومی برای این آثار باشید. برای تبدیل شدن به یک الگوی شایسته در شهر باید با برنامه ریزی مشخص اقدام کنیم.

همکاری توانیر و شهرداری در توسعه شبکه ها، نوسازی پست های برق و روشنایی

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در گفتگو با علیرضا زاکانی، شهردار تهران، گفت: ۴۰ درصد برق کشور در سیستم سرمایشی مصرف می شود و باید برای صرفه جویی در این بخش اقداماتی انجام دهیم. بحث دیگری هم در مورد نورپردازی وجود دارد که اقدامات ما در این زمینه باعث زیباتر شدن شهر و کاهش مصرف انرژی می شود و اگر شهرداری تهران وارد این حوزه شود، الگویی برای شهرهای دیگر می شود.

مدیرعامل شرکت توانیر افزود: بحث شبکه های فرسوده در هسته مرکزی شهر تهران بسیار حائز اهمیت است و در زمینه زمین و امکانات فرصت های خوبی در این زمینه داریم و نیاز به همکاری داریم. همچنین یکی از مهم ترین آلاینده ها مربوط به کیت های متحرک از جمله موتورسیکلت است که باید شرایط استفاده از موتورهای برقی را بر روی آن ها فراهم کنیم و این فرصت خوبی است.

جلال بهرامی معاون خدمات شهری و محیط زیست نیز در این دیدار گفت: در تفاهم نامه شرکت توانیر و سازمان پسماند که در مردادماه منعقد شد، موضوعاتی از جمله بهبود و توسعه دولت الکترونیک، اعتبارات زیرساخت نیروگاهی خودروها، مطرح شد. بهبود انرژی ساختمان ها و اینترنت اشیا. سایر فصول مربوط به مباحث اجرایی، مشارکت در مونتاژ خطوط لوله فشار قوی، ارائه نقشه تجهیزات مربوط به پست ها و بهینه سازی برای نوسازی تجهیزات می باشد.

معاون شهردار تهران افزود: نیازمند تسهیل در اجرای این تفاهم نامه هستیم. در گذشته که پروژه های شهری شتاب خوبی داشت، اقدامات مربوط به تاسیسات برقی را اجرا می کردیم، اما این اقلام تحویل داده نشد و همچنان تعمیر و نگهداری داریم. همچنین در مورد تبادل اطلاعات مکانی که در پروژه ها موثر است و از طریق آن می توان تضادها را شناسایی کرد بحث خواهیم کرد.

بهرامی گفت: در بحث های مشترک و برقی سازی موتورها و نوسازی پست ها در صورت نیاز می توان تفاهم نامه مشترکی را جدا از این تفاهم نامه منعقد و برای آن فرمول تهیه کرد. در برخی مناطق در مناطقی که ساکنان آن اجازه تعمیر و ساخت و ساز ندارند، خطوط برق فشار قوی داریم و همچنین در این مناطق فضای سبزی داریم که قابل استفاده نیست و در صورت امضای قرارداد مشارکت، رضایت شهروندان را به دنبال خواهد داشت. .

دیدگاهتان را بنویسید