ریشه اعتراضات کردها؛ حق آب کشاورزی و اجرای طرح های انتقال آب / در این کم آبی مسدود است!

اعتراض چهار محال و بختیاری

جامعه 24، یاسر مختاری: بستر خشک زاینده رود در روزهای اخیر شاهد تجمع گسترده کشاورزان اصفهانی در اعتراض به عدم حق آبه زاینده رود بوده است. این تجمعات در حالی ادامه دارد که حدود 30 هزار کشاورز چهارمحال و بختیاری روز گذشته تجمع مشابهی را در شهر کردنشین برگزار کردند.

ریشه اعتراضات کم آبی است

یوسف فرهادی بابادی مدیر کمپین زاگرس مهربان از فعالان برجسته محیط زیست چهارمحال و بختیاری در خصوص این تجمع به جامعه بیست و چهارم گفت: مردم خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان یک درخواست دارند، توقف پروژه ها. “انتقال آب. این پروژه ها از ابتدایی ترین مستندات قانونی برخوردار نیستند.

وی افزود: اینکه برخی رسانه ها می گویند مردم چهارمحال و بختیاری مخالف آبرسانی اصفهان هستند اصلا درست نیست، اما مردم این استان مخالف پروژه هایی هستند که فاقد محیط زیست، میراث فرهنگی، امور عشایری و عشایری هستند. جهاد کشاورزی «صاحبان این طرح ها 20 سال است که در این منطقه فعالیت می کنند و حتی در این 20 سال زمین های مردم را تملک نکرده اند و تمایلی به ارائه تسهیلات به مردم ندارند.


بیشتر بخوانید: اصفهان زیر تیغ بی آب / کشاورز اصفهانی: به کارگر مراجعه کردیم البته اگر کار پیدا شود.


فرهادی بابادی با بیان اینکه مردم چهارمحال و بختیاری با یکسری مشکلات مواجه هستند گفت: از یک سو کارفرمایان این پروژه ها به تعهدات خود عمل نکرده اند و از سوی دیگر آبی برای انتقال وجود ندارد.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: مطالعات این پروژه ها در زمانی انجام شد که دبی رودخانه ها بسیار زیاد بود و خشکسالی نداشتیم. وجود ندارد. وقتی چشمه های این منطقه خشک می شود، از چه نوع حمل و نقل آبی صحبت می کنند؟ بنابراین این معترضان از حق آبه خود صحبت می کنند که در حال حاضر وجود ندارد.

ساخت سد بدون تحقیق

وی افزود: در این شرایط کم آبی و خشکسالی سد راه است. شهرها و روستاهای زیادی در پایین دست این سد وجود دارد، اما برآوردهای آن نشان می دهد که در پایین دست این سد معروف به کوهرنگ 3 یا در بررسی های خود از تولید سد 5 میلیون مترمکعب آب در سال، هیچ جمعیتی وجود ندارد. گفت: این مقدار عملاً مقدار کمی است و نمی تواند حق آبه این کشاورزان باشد.

فرهادی یادآور شد: از سوی دیگر این مطالعات فنی اشتباه بوده و تاج سد را بلند کردند تا آب را به داخل تونل آب برسانند. از طرفی مخزن سد قادر به نگهداری آب نیست و همین امر باعث فرورفتگی در مخزن سد شده است. این موارد توسط کارشناس رسمی قوه قضائیه به قوه قضائیه ارائه شد. زمانی که این درخواست مطرح شد، آب منطقه ای اصفهان باید اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار می داد و دادستان استان اصفهان نیز موظف شد این اطلاعات را از این مسئولان دریافت کند، اما این امر نه تنها محقق نشد، بلکه از مسئولان نیز شکایت کرد. .

این یک بحث قومیتی نیست، این درخواست حق آبه از دولت است

وی تاکید کرد: کشاورز چهارمحالی با کشاورز اصفهانی مشکلی ندارد، اما همه این مردم حق آبه خود را از دولت می خواهند. کشاورز خوزستانی هم حق آبه خود را از دولت می خواهد. اگر مردم چهارمحال و بختیاری در کنار کشاورز اصفهانی بودند از مردم اصفهان گلایه داشتند نه از مدیران وزارت نیرو و مدیران استانی آن، پس باز هم تاکید می کنم که این افراد مشکلی ندارند. با یکدیگر و هیچ درگیری قومی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید