دسته‌ها
بلاگ

روزهای سخت محمد بن سلمان – خبر زنده

به گفته الف؛ پایگاه خبری «دیپلماسی مدرن» با گزارشی از فضای کلی فضای حاکم بر عربستان، از موقعیت سخت و البته مغشوش محمد بن سلمان به عنوان وارث تاج و تخت و البته حاکم در سایه آن کشور صحبت کرد. . دیپلماسی مدرن تاکید می کند که بن سلمان در شرایط کنونی، نه در عرصه داخلی و نه در عرصه خارجی، شرایط باثباتی را نمی بیند و این موضوع عملا او را در موقعیتی متزلزل و البته هیچ جا قرار نداده است.

دیپلماسی مدرن در این زمینه می نویسد:

«محمد بن سلمان ولیعهد سعودی این روزها روزهای سختی را سپری می کند. همزمان با بستری شدن ملک سلمان در بیمارستان به مدت یک هفته و انجام کولونوسکوپی، برخی گمانه زنی ها مبنی بر عدم جانشینی محمد بن سلمان به جای پدرش وجود دارد. البته در شرایط کنونی گمانه زنی ها درباره عربستان تنها به این موضوع محدود نمی شود و برخی گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ممکن است ماه آینده برای اولین بار به عربستان سعودی سفر کند و با بن سلمان دیدار کند.

بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود (در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا)، عربستان سعودی را دولتی سرکش و منفور خواند. از آن زمان، او بن سلمان را نیز به طور گسترده تحریم و تحریم کرده است. این روند عمدتاً به دلیل دست داشتن بن سلمان در ترور جمال هاشمی در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه است.

اگرچه بن سلمان هرگونه دخالت در این جنایت را رد کرد، اما با توجه به اینکه او به نوعی حاکم مقتدر در سایه عربستان امروزی بود، مسئولیت آن را پذیرفت. در روزهای اخیر، بونسلمان منتظر بود تا پدر 86 ساله خود از بیمارستان مرخص شود تا بتواند به ابوظبی سفر کند و با مقامات امارات درگذشت خالد بن زیاد، رئیس جمهور امارات متحده عربی را تسلیت بگوید. جانشینی محمد بن زاید (وارث سابق امارات متحده عربی) را تبریک می گوییم.

محمد بن سلمان در سفر خود به امارات، هیئتی را برای همراهی خود انتخاب کرد که تا حد زیادی نشان دهنده تسلط وی بر خاندان سلطنتی عربستان است. به این ترتیب او در سطح کلان به طور موثر این پیام را به جامعه جهانی و به طور خاص به بایدن رساند که کنترل کامل پادشاهی عربستان را در اختیار دارد و در این میان برایش مهم نیست چه اتفاقی می افتد.

اطرافیان بن سلمان از شاخه های مختلف حکومت در آل سعود تشکیل می شد. از جمله شاهزاده عبدالعزیز بن احمد (پسر ارشد شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، برادر دستگیر شده ملک سلمان). جالب اینجاست که عبدالعزیز بن احمد هیچ سمتی در دولت کنونی عربستان ندارد، اما نام وی از سوی رسانه های سعودی به عنوان یکی از بهترین افراد همراهی بن سلمان در سفر به امارات اعلام شده است. پدرش احمد، یکی از سه عضو شورای وفاداری بود که در سال 2017 از انتصاب محمد بن سلمان به عنوان وارث تاج و تخت عربستان سعودی خودداری کرد. این شورای 34 نفره شامل اعضای کلیدی خاندان آل سعود تشکیل شد. توسط عبدالله پادشاه سابق عربستان در سال 2009 برای نظارت بر جانشینی پادشاهان سعودی.

او همچنین محمد بن سلمان، احمد بن عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن نایف را که مهمترین و قدرتمندترین رقبا و مخالفان خود می دانست دستگیر کرد. البته او این کار را تا حدی انجام داد زیرا این دو مورد توجه و حمایت مقامات آمریکایی بسیار هستند.

احمد بن عبدالعزیز در سال 2020 دستگیر شد اما هرگز محاکمه نشد. در همین حال، محمد بن نایف به فساد متهم شده است. احمد بن عبدالعزیز در سال 2018 از لندن به عربستان بازگشت و در سخنانی علیه معترضان در جنگ یمن، گفت: «بهتر است اعتراضات خود را بر روی افراد مسئول این جنگ متمرکز کنند» (اشاره به ملک سلمان و محمد بن بن سلمان).

حضور عبدالعزیز بن احمد در هیئت بن سلمان به امارات مطابق با الگویی است که بن سلمان از سال 2015 و در زمانی که حضور وی در قدرت به اوج خود رسیده است. در این مدل، بن سلمان بستگان کوچکتر افرادی که توسط اعضای ارشد دستگیر شده اند را استخدام می کند. در همین راستا شاهد بودیم که عربستان در زمان بن سلمان افراد زیادی را به اتهام فساد دستگیر کرد تا ساختار دولت مشورتی که اعضای خاندان سلطنتی عربستان در آن نقش رهبری را ایفا می کنند، به یک دولت تک نفره تغییر دهد. .

به دلیل تصاحب قدرت توسط بن سلمان است که می بینیم جو بایدن قصد دارد به عربستان سعودی سفر کند تا او را متقاعد کند که تولید نفت کشورش را در بحبوحه “جنگ اوکراین” و فشارهای تورمی بر اقتصاد ایالات متحده و غرب افزایش دهد. در مجموع در حال تضعیف هستند و دوم اینکه بایدن به بن سلمان اطمینان دهد که واشنگتن شریکی قابل دوام برای سعودی‌ها باقی می‌ماند و اساساً به آنچه که امنیت منطقه نامیده می‌شود متعهد است.

بن سلمان پیش از این نه تنها با درخواست آمریکا مخالفت کرده بود، بلکه بر اساس گزارش رسانه ها از گفتگوی تلفنی با بایدن نیز خودداری کرد. اندکی پس از آن، خبرنگاری از بنسلمان پرسید که آیا ممکن است بایدن او را اشتباه متوجه شده باشد. بن سلمان پاسخ داد: «به زبان ساده، برای من مهم نیست.

محمد خالد الیحیی، یکی از اعضای موسسه هادسون گفت: «عربستان سعودی عمیقاً از آنچه تخریب عمدی و البته گسترده نظم بین‌المللی آمریکا می‌خواند متأسف است». وی به نقل از یک مقام سعودی گفت: آمریکای قوی و قابل اعتماد بزرگترین دوستی است که عربستان می تواند داشته باشد به همین دلیل است که آمریکای ضعیف و سردرگم نه تنها برای خود آمریکا بلکه برای عربستان سعودی نیز تهدیدی است. “و خطر وجود دارد.”

ایالات متحده به خاورمیانه و متحدانش پیام داده است که تمرکز خود را از خاورمیانه به آسیا تغییر می دهند. این رویکرد باعث شده تا دولت های خاورمیانه در مورد کاهش تعهدات آمریکا در قبال امنیت خود صحبت کنند و این موضوع در قدرت گرفتن ایران و متحدانش در منطقه و تلاش های گسترده بایدن برای احیای توافق برجام منعکس شده است.

در همین زمینه، تعدادی از مقامات آمریکایی از جمله جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن و ویلیام برنز، رئیس سیا، در سفر سال گذشته بن سلمان به عربستان سعودی با وی دیدار کردند. لوید استاین وزیر دفاع آمریکا نیز تلفنی با بن سلمان گفتگو کرد. در یک نمونه، در دیدار با سالیوان، بونسلمان در حالی که جمال هشتقچی از ترور خود صحبت می کرد، فریاد زد. به گفته برخی منابع، بن سلمان به جیک سالیوان گفته است که دیگر نمی خواهد با آمریکایی ها در این مورد صحبت کند و آمریکایی ها باید خواسته های خود از عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت را فراموش کنند.

با این حال به نظر می رسد اهرم های فشار بر روابط عربستان و آمریکا دو جانبه باشد. بایدن برای قطع حمایت اقتصادی روسیه (باعث کاهش قیمت نفت) به نفت عربستان نیاز دارد. در عین حال، عربستان سعودی علیرغم دریافت مقادیر زیادی تسلیحات از آمریکا و اروپا و همچنین از چین، به آمریکا به عنوان «ضامن امنیت» نیاز دارد.

بن سلمان می داند که جایی برای رفتن ندارد. روس ها به راحتی به عربستان نزدیک نمی شوند و چینی ها نه مایلند و نه می توانند در معادله برقراری روابط راهبردی با عربستان به سرعت و در مدت کوتاهی جایگزین آمریکا شوند.

منتقدان بایدن می گویند که در بحبوحه نبرد شدید آمریکا با روسیه و چین برای نظم جهانی قرن بیست و یکم، ایالات متحده باید گفت و گوی قاطع و استراتژیک با سعودی ها داشته باشد و از موضع خود در قبال این کشور عقب نشینی نکند. در همین راستا، واشنگتن پست در مقاله ای تاکید می کند که «اگر بایدن بخواهد با عربستان سعودی سازش کند، تناقض بین اصول مفروض آمریکا و سیاست رسمی آمریکا کاملاً آشکار و تشدید خواهد شد. و وضعیت بین المللی آن به دنبال خواهد داشت.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل