روایتی از عملیات نفس گیر برای انتقال جسدی از ترسناک ترین دره ایران به قله دماوند.

عملیات انتقال لاشه از قله دماوند

انجمن 24 – 29 مهرماه امسال کوهنوردان و تیم های امدادی متوجه حضور جسدی در ارتفاعات دماوند شدند و اقدام به بیرون آوردن جسد کردند که به دلیل بدی هوا و ریزش سنگ نتوانستند جسد را جابجا کنند. تیم های امدادی محل جسد را در اختیار سایر نیروها قرار دادند تا اینکه سرانجام تیم امداد صبح روز 29 آبان را برای پایین آوردن جسد مناسب یافتند و برای پایین آوردن جسد به بالا رفتن از قله ادامه دادند.

داوید لشگری، نجات غریق و کوهنوردی که در عملیات پایین آوردن جسد کوهنورد حضور داشت، درباره این عملیات نفس گیر و خطرناک به جامعه ۲۴ گفت: ۶۵۰ متر پیاده روی کردیم. ما جستجو را بر اساس مختصاتی که از تیم قبلی دریافت کردیم شروع کردیم.

به گفته امدادگر کوهستان، به دلیل بارش برف مختصات قبلی پیدا نشد و جست و جو از همان حوالی آغاز شد و با پیدا شدن حفره ای در مختصات اعلام شده، جسد کوهنورد فوت شده با جست و جوی جزئی پیدا شد.

به گفته لشگری، بر اساس بررسی ها، این کوهنورد بر اثر ریزش بهمن از ارتفاع سقوط کرده و بر اثر ریزش سنگ آسیب دیده و قابل شناسایی نبوده است.


بیشتر بخوانید: گم شدن کوهنورد میانسال در قله دماوند


امدادگر گفت: خوشبختانه در روز جست و جو هوا ابری بود و خطر سقوط بهمن وجود نداشت که توانستیم جسد را پیدا کنیم. البته جنازه کاملا متلاشی شده بود و مقداری از بقایای آن زیر یخ بزرگی باقی مانده بود که قابل جابجایی نبود، بنابراین بقایای آن را منتقل کردیم که بتوانیم به پایین حرکت کنیم.

ارتش در پاسخ به این سوال که جسد متعلق به کیست؟ وی گفت: چند مفقود در ارتفاعات دماوند داریم که هنوز اجساد آنها پیدا نشده است. اما جسد باید متعلق به مرد 62 ساله ای باشد که در تیرماه مفقود شده یا پسر جوانی که در سال 1361 در کوه دماوند جان باخته است. اما جسد به پزشکی قانونی منتقل شد تا با آزمایش DNA شناسایی شود.

وی در خصوص دره یاهار گفت: این دره به عنوان مخوف ترین دره ایران شناخته می شود و به دلیل ریزش سنگ ها از ارتفاع، فرصت کار در آن بسیار کم است اما این بار موفق شدیم جسد را خارج کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید