راز 700 ساله طاعون سیاه فاش شد – خبر زنده

به گزارش همشهری آنلاین، کارشناسان پس از بررسی های عمیق او را در آسیای میانه ردیابی کردند. مرگ سیاه، که در اواسط قرن چهاردهم رخ داد، یکی از مرگبارترین اپیدمی های تاریخ بود که آسیا، اروپا و شمال آفریقا را فرا گرفت.

به نظر می رسد طاعون از طریق مسیرهای تجاری سرایت کرده است. در آن زمان میلیون ها نفر جان خود را از دست دادند.

در دو گورستان نزدیک دریاچه ایسیک کول در شمال قرقیزستان کنونی، شواهدی از افزایش مرگ و میر در اواخر دهه 1930 توسط دکتر فیلیپ اسلاوین، مورخ دانشگاه استرلینگ، کشف شد. پس از این اتفاق، یک تیم بین المللی برای افشای راز مرگ سیاه تشکیل شد.

در این گورستان ها 467 سنگ قبر از سال 1248 تا 1345 وجود دارد که از این میان حدود 118 سنگ مربوط به سال 1338 یا 1339 است. اسلاوین کشف کرد که دلیل افزایش مرگ و میر “موطنا” (اصطلاح سوری) است که به معنای “طاعون” ذکر شده بر روی سنگ قبرها است.

در سال 1880، این مکان ها حفاری شدند و 30 اسکلت از زیر خاک بیرون آمدند. تیم با بررسی کاوش‌ها، بقایای او را در سنگ قبرهای مخصوص قبرستان ردیابی کردند. تحقیقات بیشتر توسط متخصصان DNA باستانی مانند پروفسور یوهانس کراوز از موسسه ماکس پلانک برای انسان شناسی تکاملی و دکتر ماریا اسپیرو از دانشگاه توبینگن در آلمان انجام شد.

کارشناسان با استخراج مواد ژنتیکی از دندان های اسکلتی، DNA باکتری Yersinia pestis را در سه نفر دفن شده در گورستان پیدا کردند. یرسینیا پستیس یک باکتری عامل طاعون است. تجزیه و تحلیل ژنوم این باکتری نشان داد که باکتری “Yersinia pestis” جد این سویه است که چند سال بعد منجر به مرگ سیاهپوستان در اروپا شد.

  سخنگوی اردوغان از "رویکرد سازنده" تل آویو تمجید کرد.

کراوز گفت: «ما اساساً منشأ را در زمان و مکانی شناسایی کردیم که واقعاً قابل توجه است. ما نه تنها اجداد مرگ سیاه را کشف کرده‌ایم، بلکه اجداد بیشتر طاعون‌هایی را که امروزه در جهان در گردش هستند، کشف کرده‌ایم.»

دیدگاهتان را بنویسید