رئیس جمهور وارد شهرستان ورامین شد – خبر زنده

به گزارش ایرنا، ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد که ذکر می شود صورت ورامین نامی ثبت شده از قرن سوم هجری قمری است.
در کتاب وندیداد که تألیف آن را به موبدان زرتشت در زمان هخامنشیان نسبت می دهند و برخی محتوای آن را بسیار قدیمی تر از زمان زرتشت می دانند، می گوید: فریدون زادگاه قاتل زچک است.
در کنار همه توانمندی های ورامین، نام این سرزمین با قیام خونین 15 خرداد 42 گره خورده است، قیامی که در آن مردم دشت ورامین به حمایت از امام راحل و پل باقرآباد کرچک به سمت تهران حرکت کردند. خون 7 جوان مردم این سرزمین، این آغاز نهضت امام خمینی علیه رژیم ستمشاهی بود.
این شهرستان به دلیل داشتن زمین های زراعی مستعد، قطب تولیدات کشاورزی و باغی است، اما به دلیل کمبود منابع آبی در مجموع 80 هزار هکتار از اراضی زراعی، سالانه تنها 38 هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات کشاورزی و باغی می رود.
هم اکنون 2291 واحد کشاورزی در شهرستان ورامین با تولید بیش از 854 هزار تن محصولات دامی، زراعی و باغی به ارزش 45 هزار و 543 میلیارد ریال در سال فعالیت دارند.
این شهرستان در زمینه دامپروری دارای 189 اداره گوسفند با بالغ بر 216 هزار راس دام است و این واحدها سالانه بالغ بر 2 هزار تن گوشت قرمز تولید می کنند. دام در سال 145000 تن شیر تولید می کند.
ورامین با هزار و 95 واحد دامی دارای 130 هزار راس دام سنگین است که سالانه بیش از 24 هزار تن گوشت قرمز تولید می کند و با تولید سالانه 43 میلیون قطعه جوجه اردک به تولید 80 درصد اردک مورد نیاز کشور کمک می کند.
در حوزه کشاورزی، ورامین قطب تولید غلات استان تهران است و سالانه بیش از 22 هزار هکتار از اراضی کشاورزی مرغوب این شهرستان زیر کشت گندم، جو و کلزا می رود و در سال های اخیر بیش از 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت می رود. هكتار زمين كشاورزي مي شود پسته اين شهرستان به قطب توليد اين محصول تبديل شده است.
این شهرستان در حوزه صنعت دارای 4 شهر صنعتی چرمشهر، سالاریه، شهید ملا آقا و شهرک صنعتی غیردولتی هیرباد است و فعالیت هزاران واحد تولیدی در کنار کشاورزی، ورامین را به شهرک صنعتی تبدیل کرده است.
ورامین نیز یکی از مناطق مهم استان تهران در حوزه گردشگری است به طوری که از مجموع 400 اثر و محوطه تاریخی، 78 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
اگرچه در طول سالیان نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمات ارزنده ای به این نقطه از استان تهران ارائه شده است، اما برخی محدودیت ها باعث شده است که نرخ رشد این شهر متناسب با نیاز اهالی آن نباشد و مردم و مسئولان امیدوارند دولت بخش مهمی از سیزدهم باشد. از این مشکلات حل شود.
تکمیل قطار حومه ای ورامین – تهران، احداث بزرگراه ورامین – تهران، تکمیل روگذرها و زیرگذرهای راه های دسترسی به راه آهن سراسری تهران – مشهد، تکمیل طرح جمع آوری و تصفیه فاضلاب، ایجاد مسیر دسترسی ورامین به شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان و تکمیل جاده دسترسی ورامین به جوآباداد یکی از مهم ترین الزاماتی است که مردم امیدوارند در سایه سفر رئیس جمهور به این شهر به آن برسند.

  برخورد اتوبوس با 24 خودرو در منطقه جمشیدیه - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید