دیدار «رئیسی» و «پوتین» بدون محدودیت است/ جزئیات سفر مهم رئیس جمهور به مسکو

به گزارش تسنیم، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه درباره سفر آیت الله رئیسی به روسیه و دیدار روسای جمهور دو کشور گفت: در این دیدار و گفت وگوهای روسای جمهور دو کشور محدودیت زمانی وجود ندارد. ; محدودیت زمانی وجود ندارد؛ اینکه می گویند «دو ساعت برای این دیدار در نظر گرفته شده» درست نیست و ممکن است بیشتر شود و صحبت کنند و این بستگی به نظر دو رئیس جمهور دارد.

وی در خصوص دیدارها و برنامه های رئیس جمهور کشورمان گفت: دکتر رئیسی علاوه بر دیدار با آقای پوتین در دومای روسیه حضور خواهد داشت و در جمع نمایندگان دوما سخنرانی خواهد کرد. از دیگر برنامه های سفر می توان به دیدار و گفتگو با فعالان برجسته اقتصادی روسیه و همچنین جمعی از ایرانیان مقیم روسیه اشاره کرد.

سفیر ایران در روسیه در خصوص قرارداد همکاری همه جانبه بین دو کشور نیز گفت: پیش نویس این توافقنامه توسط ایران تهیه شده است، اما برای انجام مذاکرات بین دو کشور نیاز به زمان دارد. به طور کلی توافق شده است که یک توافق بلندمدت داشته باشیم، اما هنوز به مرحله تفصیلی نرسیده است که در آینده انجام شود. البته طرف ایرانی کار خود را در این زمینه انجام داده است و امیدواریم طرف روسی نیز کار خود را انجام دهد و به موقع کار را تمام کنیم.

جلالی در پاسخ به سوالی درباره برنامه ها و توافقات دوجانبه برای دور زدن تحریم ها گفت: یکی از اهداف این سفر گسترش روابط اقتصادی دو کشور است. در دولت جدید روابط اقتصادی با همسایگان در اولویت است و روسیه همسایه بزرگ شمالی ما است و واردات کشور بالغ بر 230 میلیارد دلار است یعنی بازار وسیع و متنوعی در همسایگی ایران وجود دارد و ما می توانیم از آن استفاده کنیم، امیدواریم. سهم خود را در تجارت افزایش دهیم.

  اگر رئیس جمهور عراق به حد نصاب نرسد چه اتفاقی می افتد؟ - خبر زنده

وی همچنین گفت که در این سفر توافقات جدیدی بین دو کشور حاصل خواهد شد. وی همچنین با اشاره به احتمال خرید هواپیمای جنگنده از روسیه خاطرنشان کرد: پس از دیدار و گفت وگو، روسای جمهور دو کشور بر سر موضوعات به توافق خواهند رسید، اما برنامه ای برای امضای متن مکتوب بین دو رئیس جمهور وجود ندارد. آیا ما با روسیه همکاری نظامی و تسلیحاتی داریم یا خیر؟ من می گویم بله، اما امضای قرارداد مشخص برای این سفر کاری است که برخی انجام می دهند و هزینه آن را می پردازند. ما با روسیه همکاری می کنیم اما جمهوری اسلامی ایران در تولید تجهیزات نظامی حرفی برای گفتن دارد و می توانیم این همکاری ها را ادامه دهیم.

سفیر کشورمان در مسکو همچنین درباره برنامه ریزی نشست بعدی سوریه که با حضور ایران، روسیه و ترکیه برگزار می شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران میزبان نشست بعدی روند آستانه است و یکی از موضوعات مطرح شده در این سفر است. روند آستانه، امور منطقه ای، سوریه و ضرورت این نشست است. تاریخ برگزاری این اجلاس نیز سازوکار خاص خود را دارد که باید توسط وزارتخانه ها و سفارتخانه های سه کشور پیگیری شود و باید به توافق برسیم.

جلالی همچنین درباره مذاکرات دو نماینده عالی رتبه ایران و روسیه در خصوص برجام و مذاکرات هسته ای اظهار داشت: برجام نیز به ما نزدیک است. روسیه عقب نشینی ایالات متحده را محکوم کرده است و آقای پوتین اخیراً در بحث در مورد اوکراین و ناتو اظهارات جالبی را بیان کرد که “آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند”. ایران و روسیه همواره مواضع نزدیکی در مذاکرات هسته ای داشته اند و روسیه تلاش می کند از مواضع ایران حمایت کند.

  ورود مجلس به بلاتکلیفی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی هشتم

دیدگاهتان را بنویسید